Kauno jaunimas nusilenkė knygnešiams (nuotraukos) (0)

Kauno jaunimas nusilenkė knygnešiams | kaunas.lt nuotr.

Kauno jaunimas nusilenkė knygnešiams | kaunas.lt nuotr.

Pačioje garbingiausioje vietoje, prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Knygnešių sienelės ir skulptoriaus Juozo Zikaro sukurto paminklo „Knygnešys“, trečiadienį vyko tradicinis Jono Pauliaus II gimnazijos rengiamas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimas.

Šiais metais sukanka 110 metų, kai Lietuvoje buvo panaikintas spaudos ir gimtojo žodžio draudimas. Nė viena pasaulio tauta neišgyveno gimtosios kalbos draudimo, o Lietuvoje 40 metų žmonės negalėjo mokytis, spausdinti knygų gimtąja kalba. Spaudos draudimui priešinosi visa tauta, bet didžiausias nuopelnas dėl gimtojo žodžio likimo priklauso knygnešiams.

Minėjimas buvo pradėtas valstybės himnu, Knygnešių himnu ir gėlių padėjimu prie Knygnešių sienelės. Gimnazijos direktorius Liudvikas Lukošius kreipėsi į mokinius ir mokytojus, kvietė puoselėti gimtąją kalbą, mylėti savo miestą ir tėvynę Lietuvą. Jis perdavė LR Seimo nario Ryto Kupčinsko sveikinimus visiems minėjimo dalyviams.

„Sveikinu Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga. Pirmiausiai noriu nusilenkti visiems knygnešiams, kurie platino lietuvišką spaudą ir teigė, kad be kalbos, rašto negalima ir valstybė, todėl su didele pagarba puoselėkime knygnešių atminimą. VDU studentai iš kitų šalių nori išmokti lietuvių kalbą, nes ji yra pati seniausia, labai graži ir skambi, todėl mes turime didžiuotis savąja kalba“, – kalbėjo miesto meras Andrius Kupčinskas, prie Knygnešių sienelės padėjęs gėlių puokštę.

Minėjimo dalyvius sveikino, apie gimtosios kalbos svarbą kalbėjo „Naujosios Romuvos” redaktorius Andrius Konickis. Maironio lietuvių literatūros muziejaus darbuotoja Audronė Gedutienė kalbėjo apie lietuvių grožinės literatūros pradininką Kristijoną Donelaitį, jo poemos „Metai“ turtingą kalbą, priminė, kad poema Lietuvoje pirmą kartą išspausdinta tik 1914 metais. Už tai turime būti dėkingi Jurgiui Šlapeliui.

Rašytojas Alfas Pakėnas priminė, kad uždraustų lietuviškų knygų platinimu rūpinosi rašytojas, kunigas J. Tumas – Vaižgantas, kurio 145-ąsias gimimo metines minėsime šiemet. „Už knygų platinimą grėsė kalėjimas, dėl to ir Vaižgantas, ir jo brolis nukentėjo. Rašytojas, būdamas 29 metų, pražilo. Seniau knygą visi brangino, o dabar reikia įvairių akcijų, kurios paskatintų žmones skaityti”, – kalbėjo A. Pakėnas.

Pasak Lietuvai pagražinti draugijos pirmininko Juozo Dingelio, „Kaunas moka branginti lietuvišką žodį, gerbia tautai nusipelniusius knygnešius, o Jono Pauliaus II gimnazija augina patriotus”.

Minėjimo metu koncertavo „Gilės“ ansamblio dainininkai, muzikantai ir šokėjai. Septyniems gimnazistams, kurie pasižymėjo įvairiuose konkursuose, kurie puoselėja gimtąją kalbą, buvo įteikti padėkos raštai.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė