Joniškiečiai kviečia į renginius, skirtus paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui paminėti (1)

Paskutinysis žiemgalių sukilimas. Garuozos mūšisGegužės 10 d. asociacija Žiemių pradas „Simkala“ kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi kviečia į renginius, skirtus paskutiniajam žiemgalių sukilimui ir Garuozos šilo mūšiui paminėti.

1287 m. Žiemgaloje įvykęs Garuozos šilo mūšis – viena didžiausių žiemgalių pasiektų pergalių prieš galingą Livonijos ordiną. Žiemgaliai visą XIII a. narsiai kovojo dėl savo laisvės. 1279–1290 m. vyko paskutinysis žiemgalių sukilimas, kuriam vadovavo žiemgalių kunigaikštis Nameisis.

Žiemgaliai Livonijos ordinui priešinosi ilgiau nei bet kuri kita vokiečių pavergta baltų gentis. Nors priversti pasirašyti sutartį, pripažįstančią vokiečių valdžią, dar daugiau nei dešimtmetį įnirtingai priešinosi pavergėjams. 1287 m. žiemgaliai surengė karo žygį, užpuldami Rygą bei Ikškilę. Livonijos ordino magistras Vilekinas sutelkė kariuomenę grįžtantiems su grobiu žiemgaliams pavyti ir atkeršyti.

1287 m. kovo 26 d. manoma, kad prie Garuozos šilo (Latvija) įvykusiame mūšyje buvo sutriuškinta Livonijos krašto kariuomenė. Žuvo pats magistras Vilekinas, komtūrai, vaitai, 40 brolių nukautų ir paimtų nelaisvėn. Mūšyje žuvo ir rašytiniuose šaltiniuose neįvardintas žiemgalių karvedys. Tai vienas didžiausių mūšių paskutiniojo žiemgalių sukilimo laisvės kovose su pavergėjais.

Norėdami priminti ir įprasminti šiuos reikšmingus mūsų kraštui istorinius įvykius, asociacija Žiemių pradas „Simkala“, kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi, kviečia į renginių ciklą, skirtą šiems svarbiems įvykiams paminėti.

Gegužės 10 d. (šeštadienį)
10.00 val. archeologijos radinių ir Garuozos mūšio minėjimų fotografijų parodų atidarymas Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje (Vilniaus g. 6, įėjimas iš Žemaičių g.).

14.00 val. atkuriamosios istorijos mūšio lauko stovyklos atidarymas Joniškio miesto poilsio zonoje „Sidabra”. Dalyvauja įvairių Latvijos atkuriamosios istorijos klubų atstovai ir Lietuvos istorinės rekonstrukcijos klubai. Stovykla atvira įvairaus amžiaus lankytojams. Visi norintys galės susipažinti su karo žygio stovyklos buitimi, karybos reikmenimis, karių ekipuote.

16.00 val. bendras istorijos klubų pasirodymas „Simbolinė kova”. Žiūrovai išvys parodomąją kovą tarp baltų genčių ir Livonijos ordino karių (Joniškio miesto poilsio zonoje „Sidabra”).

Gegužės 11 d. (sekmadienį)
12.00 val. stovyklos dalyvių istorinės atminties žygis į Sidabrės piliakalnį (Kalnelio k. Joniškio r.).

Gegužės 21 d. (trečiadienį)
16.00 val. Garuozos mūšio minėjimų fotografijų parodos atidarymas Pasvalio krašto muziejuje.

13.00 val. Istorinės atminties žygis į Šimonių (Migonių) piliakalnį (Pasvalio r.).

Informācija latviski

Kaujas Garozas silā un zemgaļu pēdējās sacelšanās piemiņai veltīts pasākumu cikls.

10 maijs

10.00 Garozas kaujas piemiņas foto un arheoloģijas izstādes atklāšana (Jonišķu vēstures un kultūras muzejs).

14.00 Vēsturiskās rekonstrukcijas kaujas lauka apmetnes atklāšana (Jonišķu pilsētas atpūtas laukums „Sidabra“).

16.00 Vēstures rekonstrukcijas klubu kopējs priekšnesums – simboliska kauja (Jonišķu pilsētas atpūtas laukums „Sidabra“).

11 maijs

12.00 Apmetnes dalībnieku vēsturiskās piemiņas gājiens uz Sidabres pilskalnu.

21 maijs

12.00 Garozas kaujas piemiņas foto izstādes atklāšana (Pasvales novada muzejs).

13.00 vēsturiskās piemiņas gājiens uz Šimoņu (Migoņu) pilskalna (Pasvales raj.).

Organizē:
Žiemių pradas „Simkala“.
Jonišķu vēstures un kultūras muzejs.

Daugiau informacijos rasite čia.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė