Apie saugomas teritorijas – po vienu stogu (0)

vstt.lt nuotr.

vstt.lt nuotr.

Ar pažįstame Lietuvoje esančius įdomius, saugomus ir vertingus gamtos objektus? Kiek išvardytume gamtos rezervatų, nacionalinių ir regioninių parkų? O čia augančių retų augalų? Šią informaciją rasti ir gamtos maršrutų idėjų paieškoti bus galima Vilniuje duris atversiančiame Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre.

Viename iš Antakalnyje esančio Sapiegų rūmų komplekso pastatų įsikursiantis gamtos centras duris lankytojams atvers kitų metų viduryje, o 700 kvadratinių metrų ploto pastato rekonstrukcijos darbai bus baigti jau šių metų rudenį.  Neseniai išrinktas ir projektas vidaus ekspozicijai, kurioje bus galima rasti visą reikalingą informaciją apie Lietuvos ir užsienio saugomas teritorijas (nacionalinius ir regioninius gamtos parkus, biosferos rezervatus, draustinius). Ekspozicijos tema — „Saugomos teritorijos. Kelionė gyvenimo ratu“, atspindinti gamtos ritmą ir cikliškumą.

Ekspozicijoje bus sudarytos galimybės lankytojams pažinti mūsų gamtą, kultūros paveldą, vertybes, gyvenimo būdą, aktyviai dalyvaujant šiame procese.

Mažiausiai žinome apie Lietuvą

Nacionaliniai lankytojų centrai užsienio šalyse — ne naujiena. Juos turi ir švedai, suomiai, kitos Europos valstybės. „Tai — jau kokių penkiolikos metų svajonė“, — prisimena Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos (VSTT) direktorė Rūta Baškytė, pasakodama, kaip gimė idėja tokį centrą įkurti Lietuvoje.

Pasak R. Baškytės, vietos, kur būtų galima rasti informaciją apie Lietuvos gamtos ir kultūros paveldo objektus, ypač pateiktą vaizdingai ir patraukliai, Vilniuje labai trūko. Tai — viena iš priežasčių, kodėl mūsų krašto gyventojai dažnai nežino apie tai, ką galima rasti Lietuvoje ar, netgi, visai šalia gimtųjų vietų. Be to, centre bus galima trumpai susipažinti su kitų šalių saugomomis teritorijomis.

Surinkti į vieną vietą visą informaciją, susijusią su gamtos objektais bei galimais kelionės maršrutais svarbu ir siekiant pritraukti daugiau užsienio turistų, padėti jiems atrasti nematytas Lietuvos vietas. Nors kai kurie atvykėliai, ypač turintys specifinių hobių, pavyzdžiui, paukščių stebėjimą, pasidomi šalies gamta prieš atvykdami, pasirenka įdomesnius maršrutus, daugelis vis dar renkasi tuos pačius kelionės tikslus: didžiausius Lietuvos miestus, pajūrį. Tikimasi, kad apsilankę naujajame Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre jie, jei ir nepakeis jau suplanuoto maršruto, tai bent jau suras naujos informacijos, kuri paskatins grįžti, ar parekomenduoti Lietuvą ir jos dar išlikusią natūralią gamtą savo draugams.

Interaktyvūs potyriai

Siekiama, kad visi nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose esantys lankytojų centrai būtų kuo patrauklesni, informacija būtų pateikiama vaizdingai ir įdomiai. Naujosiomis ekspozicijomis pakeista pati lankytojų centro koncepcija — nebeapsiribojama lankstinukų dalinimu ar statiškomis ekspozicijomis, siekiama, kad atvykusieji pasijustų dalyviais, susidomėtų tuo, ką mato ir girdi. Centruose naudojami įrašai su paukščių balsais, sakmėmis, filmai. Daugelyje jų įrengti interaktyvūs žaidimai, daugiau apie gamtą galima sužinoti apžiūrint herbariumus, parkų ar geologinių pjūvių maketus. Svarbu, kad į centrus galima atvykti ne tik vasarą, bet ir žiemą, yra ką veikti ir blogu oru.

Kiekvienas iš centrų turi specifinę, jo regioną atspindinčią temą. Pavyzdžiui, Anykščių regioniniame parke apie gamtą kalbama rašytojų ir poetų mintimis, Sartų regioniniame parke lankytojai gali išvysti ekspoziciją, pavadintą „Unikalus Sartų ežeras“, o Meteliuose juos pasitinka parko simbolis − balinis vėžlys.

VSTT kviečia pamatyti naująsias ekspozicijas bei aplankyti gamtinius ir paveldo objektus. Kol Saugomų teritorijų nacionaliniame lankytojų centre dar vyksta darbai, informacijos apie maršrutus galima rasti internete.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė