Seime – spaudos konferencija „Dėl lietuvių kalbos išsaugojimo“ (tiesioginė transliacija, video) (4)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Gegužės 5 d., Seime spaudos konferencijų salėje įvyko Seimo nario Valentino Stundžio spaudos konferencija „Dėl lietuvių kalbos išsaugojimo“.

Spaudos konferencijoje dalyvaus Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas, Rytų Europos studijų centro analitikas politologas dr. Laurynas Kasčiūnas, Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius Miša Jakobas ir „Vilnijos“ draugijos pirmininkas prof. Kazimieras Garšva.

Tiesioginę spaudos konferencijos transliaciją iš Seimo galima buvo stebėti ČIA arba ČIA.

Vykstant spaudos konferencijai jos dalyviams galima buvo internetu pateikti klausimus. Nuoroda į klausimų uždavimo sistema (veikė spaudos konferencijos metu) ČIA.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotojas Valentinas Stundys spaudos konferencijoje pažymėjo, kad šiandien aktualu kalbėti apie valstybinės kalbos situaciją ir galimus neigiamus poveikius, kuriuos gali padaryti šiuo metu Seime įregistruotas socialdemokratų įstatymo projektas dėl nelietuviškos kilmės asmenvardžių rašybos dokumentuose.

„Susidarius tokiai situacijai mes turėjome registruoti alternatyvius įstatymo projektus. Mūsų siūlomas įstatymo variantas paremtas kompromisu, galimybe asmenvardį rašyti pase kitų įrašų skyriuje tokiu pačiu principu, kaip pasielgė ir kaimynai latviai”, – sakė V. Stundys.

Pasak jo, socialdemokratų siūlomas projektas, kuriame iš esmės siekiama įteisinti galimybę užsieniečiams ar už užsieniečių ištekėjusioms lietuvėms savo pavardes asmens dokumentuose rašyti ir kitais lotyniško pagrindo rašmenimis, atveria galimybę ir Lietuvos piliečiams šio įstatymo nustatyta tvarka pakeisti pavardes asmens dokumentuose. Tas pavardės pakeitimas būtų susijęs ir su visos informacinės sistemos bei registrų pertvarka.

„Įsileisdami kitus lotyniško pagrindo rašmenis į lietuvių kalbos sistemą, sukurtume ypatingą precedentą, kai prieš šimtmečius susiformavusi lietuviška abėcėlė patirtų kitų rašmenų poveikį”, – kalbėjo parlamentaras.

Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas teigė, kad su lietuvių kalba turi būti elgiamasi subtiliai, ypač – šiame spartėjančios skaitmenizacijos amžiuje.

Jo nuomone, susidaro įspūdis, kad valdančiųjų pasiūlytu įstatymo projektu siekiama, kad ant kai kurių namų, kai kuriose teritorijose būtų rašomi gatvių pavadinimai ne lietuvių kalba. „Dėl dirbtinai iškeliamų politinių problemų kenčia mūsų santykiai su kaimynais, taip pat ir lietuvių kalba”, – pažymėjo Europos Parlamento narys.

Visi spaudos konferencijos dalyviai vieningai sutarė, kad šis klausimas dirbtinai politizuojamas Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovo Valdemaro Tamoševskio, o tai anaiptol nestiprina gerų Lietuvos ir Lenkijos santykių.

Konferencijos dalyviai taip pat pasiūlė atsiklausti visuomenės nuomonės apie nelietuviškų raidžių rašymą asmenvardžiuose.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Žiūrėkite spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašą:

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė