Jubiliejų švenčiantis Donatas Banionis pagerbtas Kultūros ministerijos apdovanojimu (0)

donatas-banionis-lrkm.lt-nuotr

Šarūnas Birutis ir Donatas Banionis | lrkm.lt nuotr.

Balandžio 28 dieną 90-ties metų jubiliejų švenčiančiam aktoriui Donatui Banioniui įteiktas Kultūros ministerijos Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Jubiliatą pasveikinęs ir apdovanojimą įteikęs kultūros ministras Šarūnas Birutis padėkojo D. Banioniui ne tik už įsimintinus darbus teatre ir kine, bet ir už dešimtmetį trukusį vadovavimą Panevėžio dramos teatrui.

Aukščiausias Kultūros ministerijos apdovanojimas „Nešk savo šviesą ir tikėk“ Donatui Banioniui įteiktas už demokratinės ir atviros Lietuvos visuomenės, už pilietinio solidarumo, asmens ir visuomenės santykių darnos stiprinimą.

Jubiliatą jo namuose Vilniuje sveikino ir Lietuvos kinematografininkų sąjungos, Lietuvos kino centro vadovai, Seimo atstovai. Gausiai susirinkusiems svečiams ir žurnalistams linksmai nusiteikęs aktorius papasakojo ryškiausius savo gyvenimo epizodus.

Pradėjęs vaidinti pas Juozą Miltinį Panevėžyje, šio teatro scenoje D. Banionis sukūrė daug puikių vaidmenų. Nuo 1980 m. D. Banionis vadovavo Panevėžio dramos teatrui, buvo jo vyriausiasis režisierius, direktorius ir meno vadovas.

Lietuvos ir tarptautiniu mastu vienas garsiausių lietuvių aktorių per savo gyvenimą lietuvių ir užsienio režisierių kino filmuose sukūrė daugiau nei 80 vaidmenų. Karjerą kine pradėjo keliuose lietuviškuose filmuose, vėliau daugiausia vaidino rusiškuose ir vokiškuose filmuose.

lrkm.lt nuotr.

Pirmasis aktoriaus filmas 1959 m. režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus „Adomas nori būti žmogumi“, vėliau sekė „Vienos dienos kronika“ (1964 m.), „Marš, marš, tra-ta-ta!“ (rež. Raimondas Vabalas, 1964 m.). Ketvirtasis filmas „Niekas nenorėjo mirti“ (1965 m., rež. Vytautas Žalakevičius) atnešė aktoriui tarptautinę šlovę. 1966 m. aktorius nusifilmavo nedideliame kunigo vaidmenyje režisieriaus Eldaro Riazanovo komedijoje „Saugokis automobilio“. Po metų buvo pakviestas filmuotis Michailo Kalatozovo filme „Raudonoji palapinė“. Tai buvo bendras SSRS ir Italijos kino projektas. Vaidmuo buvo nedidelis, bet teko padirbėti su aktoriais Šonu Koneriu (Sean Connery), Luidžiu Vanukiu (Luigi Vannucchi), Piteriu Finču (Peter Finch). Netrukus D. Banionis filmavosi pas garsųjį režisierių Grigorijų Kozincevą filme „Karalius Lyras“.

1970 m. vokiečių režisierius Konradas Volfas (Konrad Wolf) pakvietė D. Banionį suvaidinti didįjį ispanų dailininką Fransiską Goją. Režisierius Andrejus Tarkovskis pakvietė D. Banionį filmuotis jo kurtame filme „Soliaris“. Šis filmas pelnė apdovanojimą Kanų kino festivalyje.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė