M. Nilseno knygoje „Atradimai kitaip“ pasakojama apie interneto poveikį mokslo raidai (1)

Trikampio galaktika. NASA nuotr.

Trikampio galaktika. NASA nuotr.

Lietuvos mokslų akademijos iniciatyva į lietuvių kalbą išversta ir išleista Maiklo Nilseno (Michael Nielsen) knyga „Atradimai kitaip. Nauja tinklų mokslo era“. Joje tyrinėjamas interneto poveikis šiuolaikinio mokslo raidai – galimybė operatyviai keistis sukaupta patirtimi ir gautais tyrimų rezultatais, suburti tos pačios srities specialistus visame pasaulyje. Taip užtikrinamas greitesnis ir efektyvesnis mokslo vystymasis nei kada nors anksčiau. M. Nilseno teigimu, „mokslo vystymasis per ateinantį dvidešimtmetį pasikeis labiau, nei tai įvyko per pastaruosius 300 metų.“Knygos autorius konkrečiais pavyzdžiais ne tik atskleidžia permainas mokslininkų bendradarbiavime ar aptinkant reikšmes žinių gausoje, bet ir iliustruoja pakitusį mokslo bei visuomenės santykį. Pavyzdžiui, tiklalapis  „Galaxy Zoo“ pritraukė daugiau kaip 200 tūkst. internetinių savanorių padėti astronomams suklasifikuoti galaktikų vaizdus. Savanoriams rodomos automatiškai roboto teleskopo padarytos galaktikų nuotraukos ir prašoma atsakyti į klausimus, tarkime, ar „Ar galaktika yra spiralės, ar elipsės formos?“ ir  „Jei spiralės formos, ar jos atšakos sukasi pagal ar prieš laikrodžio rodyklę?“.

Anot knygos autoriaus, astronomai savanoriai padarė įspūdingų atradimų ir  tai tik vienas iš daugelio vadinamojo „piliečių mokslo“ (angl. citezen science) projektų. Knygoje atskleistos mokslinių tyrimų tendencijos, didėjantis bendradarbiavimas ir visuotinė, naujomis technologijomis grįsta globalizacija moksle. Visa tai keičia mūsų kolektyvinio intelekto prigimtį ir atveria kelius naujiems moksliniams pasiekimams.

M. Nilseno knyga „Atradimai kitaip“ – jau dešimtoji mokslo populiarinimo serijos „Mokslas visiems“ knyga. Iš viso šią seriją sudaro 12 garsių užsienio autorių knygų įvairiomis – evoliucijos, ekonomikos, fizikos, klimatologijos, psichologijos, mitybos ir kitomis – temomis. Pavyzdžiui, biochemikas Nikas Leinas (Nick Lane) knygoje „Gyvybės triumfas“ bando paaiškinti, iš kur atsirado gyvybė, kaip susikūrė DNR, kas yra sąmonė, kodėl mirštame. Amerikiečių rašytojas Nikolas Karas (Nicholas Carr) knygoje „Seklumos“ nagrinėja, kaip internetas keičia mūsų mąstymą. Brajanas Faganas (Brian Fagan) knygoje  „Ilgoji vasara“ gvildena viena opiausių šių laikų problemų – globalinį klimato atšilimą –  ir skaudžias jos pasekmes. Michio Kaku knygoje  „Ateities fizika“ pateikia ateinančio šimtmečio prognozę – kokį pasaulį mūsų palikuonims sukurs nesustojanti technologinė pažanga, ir t.t.

Mokslo populiarinimo knygos parašytos aiškiai, intriguojančiai, vengiant sudėtingų mokslinių terminų. Jos skirtos ne tik dėstytojams ir studentams, bet ir visiems kitiems, besidomintiems mokslu, jo pasiekimais.

Kiekvienos knygos tiražas – 1000 egzempliorių. Norintys  gauti mokslo populiarinimo knygų turėtų kreiptis el. paštu moksloknygos@lma.lt. Elektronines jų versijas galima atsisiųsti iš Lietuvos mokslų akademijos interneto svetainės.

Mokslo populiarinimo knygas galima atsisiųsti iš čia.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Žynys:

    Deje, interneto poveikis žmogaus mastymui ir apalamai žmogaus protiniams bei intelektualiniam vystymuisi yra labai ir labai neigiamas! Su internetu žmonija atgalios lipa į “medį”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė