Biržuose rastas naujojo akmens amžiaus kapas (1)

Neolito kapavietė. Biržų sav. nuotr.

Neolito kapavietė. Biržų sav. nuotr.

Balandžio 17 d. Širvėnos pakrantėje, šalia tiesiamos pėsčiųjų ir dviračių tako trasos, rastas palaidojimas, būdingas naujajam akmens amžiui arba neolitui, kuris datuojamas nuo 5000 m. iki 1500 m. pr. Kr.

50–80 centimetrų gylyje aptikti vyro griaučiai, paguldyti būdinga neolito amžiui miego poza: rankos sulenktos ir plaštakos sudėtos po galva, kojos per kelius taip pat sulenktos.

Archeologams pavyko surinkti didžiąją dalį kaukolės fragmentų ir, svarbiausia, dantis. Dantų tyrimai gali suteikti daug informacijos apie žmogaus sveikatą, mitybą bei amžių.

Šalia griaučių rastos vėlyvajam neolitui priskirtinos įkapės: gludinto titnago įtveriamasis kirvukas, titnaginis peiliukas, kaulinė yla bei amuletas − šerno iltis. Radiniai leidžia spėti, kad palaidojimui – 6−4 tūkstančiai metų.

Archeologai tikisi rasti daugiau panašaus laikotarpio radinių. Pasiteisinus šioms viltims būtų galima detaliau atkurti Biržų miesto priešistorę.

Neolito kapavietė. Biržų sav. nuotr.

Neolito kapavietė. Biržų sav. nuotr.

Bendrovė „Panevėžio keliai“, atliekanti rangos darbus Biržų mieste, jau antrą kartą projekto vykdymo metu susiduria su reikšmingais archeologiniais radiniais. Dar vasario mėnesį kasant tranšėją elektros tinklams šalia tiesiamo dviračių tako, prie Evangelikų reformatų bažnyčios, buvo aptiktas kapas.

Naujasis 2 kilometrų ilgio dviračių ir pėsčiųjų takas, kurio zonoje aptikti svarbūs archeologiniai radiniai,  tiesiamas šalia svarbiausių Biržų miesto kultūros paveldo objektų: Biržų pilies (tvirtovės) komplekso, Astravo dvaro sodybos, katalikų šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir evangelikų reformatų bažnyčios.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

1 komentaras

 1. Žynys:

  Jeigu šiam kapui išties apie 6000 metų tai reikštų, kad žmogaus palaikai buvo palaidoti beveik analogiškame geofiziniame laikmetyje, kuriame ir mes gyvename mūsų laikais. Tačiau tai tiktai pagal III Žemės judėjimą!
  Dėl tikslumo būtina įvertinti dar ir IV Žemės judėjimą!
  Ledynmečio, kuris tęsėsi nuo 21-jo iki 9-j0 t.pr.m.e., apogėjuje, Žemės ašis buvo statmena orbitos spinduliui.
  Mūsų tūkstantmečio pabaigoje Žemės ašis su orbita jau sudarys tiktai apie 22,5 laipsnio.
  O tai reiškia, kad po kiekvienų 6000 metų Žemės ašigaliai po 22,5 laipsnių artėja Saulės link.
  Tad šių palaikų laidojimo metu Žemės ašis per 22,5 laipsnio į Saulę buvo orientuota nuožulniau nei ji yra orientuota mūsų laikais. O tai reiškia, kad laidojimo metu ir klimatas mūsų regione buvo ženkliai šaltesnis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė