TV klipai primins pagrindines žodžių rašybos taisykles (0)

visiplakatai.lt nuotr.

visiplakatai.lt nuotr.

Kada žodžių šaknyse reikia rašyti nosines raides? Kada daiktavardžių vienaskaitos naudininke rašome „ai“, o kada – „ei“? Kaip pasikeičia veiksmažodžių priebalsiai būsimajame laike? Prisiminti šias ir kitas pagrindines žodžių rašybos taisykles padės trumpi edukaciniai vaizdo klipai.
„Mokykloje išmokstame daug rašybos taisyklių, tačiau metams bėgant jos „išsitrina“ iš atminties. Bendraudami internetu ar sms žinutėmis įprantame trumpinti ir vartoti netaisyklingus žodžius, rašyti be nosinių, didžiųjų raidžių. Vis labiau imame abejoti, kaip iš tikrųjų reikia rašyti vieną ar kitą žodį, – pastebi Julius Juchnevičius, UAB „Friday Productions“ direktorius. – Vaizdo klipuose paaiškinsime ir priminsime pagrindines žodžių rašybos taisykles, raginsime rašyti taisyklingai.“

Anot J. Juchnevičiaus, bus atrinkta 10–15 lietuvių kalbos žodžių, kuriuos rašydami dažniausiai darome klaidų. Kiekvienam jų bus sukurta po vaizdo klipą ir paaiškinta, kodėl šiuos žodžius reikia rašyti vienaip ar kitaip.

„Klipuose nebus atkartojamos ilgos, nuobodžios ir painios rašybos taisyklės iš vadovėlių. Jos bus pateiktos trumpai, aiškiai ir šmaikščiai, o šūkis „Neraštingumas yra gėda“ turėtų paskatinti susimąstyti ir vengti klaidų,“ – sako J. Juchnevičius.

Aiškinant žodžių rašybą bus prisiminti įdomūs, intriguojantys faktai. Pavyzdžiui,1915 m. išleistoje knygelėje „Rašybos dalykai“ Jonas Jablonskis rašė ir kitiems patarė rašyti „grįšta“, „lūšta“, „mezdamas“, „vezdamas“, nes, jo manymu, sunku mokiniams paaiškinti, kodėl reikia rašyti „lūžta“, bet „lūšiu“. Toks argumentas kalbininko kolegoms, o matyt ir jam pačiam, kėlė abejonių, todėl po kelerių metų išleistoje chrestomatijoje „Vargo mokyklai“ jis jau rašė „grįžta“, „lūžta“, „mesdamas“, „vesdamas“.  Tikimasi, kad kuriami klipai padės visuomenei geriau suvokti kalbotyros mokslo svarbą.

Anot J. Juchnevičiaus, dar šį pavasarį vaizdo klipai bus transliuojami per LRT televiziją ir televizijos kanalą LRT Kultūra. Jie bus rodomi po keletą kartų, planuojama, kad kiekvieną klipą pamatys ne mažiau kaip 80 tūkstančių unikalių žiūrovų. Paaiškinimai, kaip ir kodėl reikia rašyti žodžius, kuriuose daugelis daro klaidų, taip pat bus skelbiamai internete.

UAB „Friday Productions“ kuriami klipai yra viena iš mokslo populiarinimo priemonių, kurias konkurso būdu atrinko ir remia Lietuvos mokslų akademija projekto „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“ lėšomis. Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamas projektas vykdomas  pagal 2007-2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė