K. Sabaliauskaitė pateikė įrodymų, kad LDK istoriją rašė ne vien vyrai, bet ir moterys (0)

Pažaislio vienuolynas | wikispaces.com nuotr.

Pažaislio vienuolynas | wikispaces.com nuotr.

Balandžio 13 d., Verbų sekmadienį, Kaune Svetingumo komplekse „Monte Pacis“ meno istorikė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė pažėrė įrodymų, kad LDK istoriją rašė ne vien vyrai, bet ir moterys –  „Gyvų istorijų ciklas Pažaislyje – Hortus Conclusus“ atidarymo renginyje buvo paviešinta daugiau nei trijų šimtų metų paslaptis.

Beveik porą valandų dėmesį prikausčiusi meno istorikė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė ne tik pradėjo  „Gyvos istorijos PažaislyjeHortus Conclusus“, ciklą, bet atskleidė savo kitą amplua – ne rašytojos, bet meno istorijos mokslininkės. Autorė, viešai deklaravusi savo simpatiją Pažaislio vienuolynui, ją paskaitoje pademonstravo su kaupu: ne tik gausiai ir vaizdžiai pavaizdavo XVII a. vidurio LDK didikų Pažaislio vienuolyno fundatorių Kristupo Zigmanto Paco bei jo žmonos Klaros Izabele de Mailly Lascaris gyvenimo ne tik viešas politines ir visuomenines aktualijas, bet atskleidė ir gan netikėtų užkulisių.

Tai –  ir K.Z.Paco romanas ir vedybinio gyvenimo detalės su prancūzaite Izabele de Mailly Lascaris, jų santykiai su kitais LDK didikais, dvaro damų intrigos ir ne tik asmenine jų galia bei įtaka valstybės vadovams, bet ir bendrai šalies politikai. Karalienė Marija Liudvika Gonzaga iš Paryžiaus atsivežė dvi rūmų damas – Mariją Kazimierą d‘Arquien (vėliau ji ištekėjo už Jono Sobieskio ir tapo Lenkijos karaliene) bei Klarą Izabelę de Mailly Lascaris – jauną, gražią, išsilavinusią jauną prancūzaitę, kuri sužavėjo taip pat išsilavinusį ir puikią karjerą darantį Kristupą Zigmantą Pacą. Kaip vėliau paaiškėjo – ne jį vieną.

K.Sabaliauskaitė atskleidė daugiau nei trijų šimtų senumo paslaptį – Klara Izabelė, palaidota Pažaislyje, šalia savo vyro, bet jos širdis rasta Varšuvoje, Bielianų kamaldulių vienuolyne, ten, kur ji buvo saugiai priimta ir paslėpta beveik trečdaliui tūkstantmečio. Ir net tarpininkaujant vienuoliams…

Panašu, kad anuomet be šiuolaikinių technologijų virė ne ką mažiau intensyvus gyvenimas, gal tik žinutės keliavo ilgiau… Bet jeigu jos saugojamos ir išlaikomos „active“ daugiau nei tuziną metų?

„Gyvos istorijos Pažaislyje – Hortus Conclusus“ ciklo artimiausias renginys – 2014 m. gegužės mėn. 31 d. 15 val. „Pažaislis, pagavęs žmogų, jo nebepaleidžia“. Autorius ir lektorius: istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Mindaugas Paknys.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė