N.Vėliaus skaitymuose sutelktas dėmesys žalčiui, ožiui, žvirbliui, vilkui (video) (10)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Balandžio 10 dieną Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio g. 6, Vilnius) septintą kartą surengtoje mokslinėje konferencijoje „Norberto Vėliaus skaitymai“ sutelktas dėmesys gyvūnų pasauliui.

Šiemet konferencija subūrė įvairių mokslo sričių – folkloro, etnologijos, archeologijos, kalbotyros, menotyros ir kt. – tyrinėtojus kurie gilinosi į gyvūnų (žinduolių, paukščių, roplių, žuvų, vabalų) vaizdinio problematiką, remiantis įvairių baltų genčių ir tautų religijos ir mitologijos šaltiniais, archeologijos, lingvistikos, etnografijos, tautosakos ir kt. duomenimis. Konferencijoje, kurios bendra tema yra „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“, buvo nagrinėjami šie klausimai:

– gyvūnų kilmės, gyvenimo trukmės samprata, gyvūnų funkcijų mitinė traktuotė;
– gyvūnų ir žmonių komunikacijos būdai mitiniame kontekste ir gyvūnams priskiriamos antgamtinės galios;
– būrimas, ateities spėjimas iš gyvūnų elgesio ar jų kūno dalių;
– fantastinių ir nepaprastų gyvūnų (pvz., slibino, gyvačių karaliaus, šungalvio ir kt.) vaizdiniai ir funkcijos mitologijoje ir tautosakoje;
– dievų ir mitinių būtybių zoomorfiniai pavidalai bei funkcijos;
– gyvūnai kaip aukojimo dievams objektas;
– zoomorfinių vaizdinių įvairovė liaudies meno, buities ir religijos objektuose;
– žmonių ir naminių gyvūnų santykiai kasdienybėje bei svarbiais gyvenimo momentais (gimimas, vedybos, laidotuvės), mitiniai šių santykių aspektai;
– žmogus ir laukinė gyvūnija, mitinis medžioklės, žvejybos kontekstas.

Kasmet rengiamomis garsaus lietuvių mitologijos ir religijos tyrinėtojo profesoriaus Norberto Vėliaus (1938–1996) atminimui skirtomis konferencijomis siekiama sutelkti įvairių humanitarinių mokslo sričių, vienaip ar kitaip susijusių su baltų mitinio pasaulėvaizdžio rekonstrukcija, – tautosakos, istorijos, archeologijos, etnologijos, kalbotyros ir kt. – tyrinėtojus ir tuo paskatinti įvairių sričių tyrinėjimų sintezę mitologijos pagrindu.

httpv://youtu.be/G9hofwAWMh8

httpv://youtu.be/wqA1z_498wo

httpv://youtu.be/gE53l2ejEZQ

httpv://youtu.be/s41l0Jlj9Oo

httpv://youtu.be/3Njt9qACMsw

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Mes baltai, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė