Vyks prof. N.Vėliaus skaitymai – VII: „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“ (2)

Norbertas Vėlius 1938-1996

Norbertas Vėlius 1938-1996

Balandžio 10 d., 9 val. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute (Antakalnio g. 6, Vilnius)  prasidėjo septintą kartą rengiama mokslinė konferencija „Norberto Vėliaus skaitymai“.

Šiemet konferencija suburs įvairių mokslo sričių – folkloro, etnologijos, archeologijos, kalbotyros, menotyros ir kt. – tyrinėtojus kurie gilinsis į gyvūnų (žinduolių, paukščių, roplių, žuvų, vabalų) vaizdinio problematiką, remiantis įvairių baltų genčių ir tautų religijos ir mitologijos šaltiniais, archeologijos, lingvistikos, etnografijos, tautosakos ir kt. duomenimis. Konferencijoje, kurios bendra tema yra „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“, bus nagrinėjami šie klausimai:

– gyvūnų kilmės, gyvenimo trukmės samprata, gyvūnų funkcijų mitinė traktuotė;
– gyvūnų ir žmonių komunikacijos būdai mitiniame kontekste ir gyvūnams priskiriamos antgamtinės galios;
– būrimas, ateities spėjimas iš gyvūnų elgesio ar jų kūno dalių;
– fantastinių ir nepaprastų gyvūnų (pvz., slibino, gyvačių karaliaus, šungalvio ir kt.) vaizdiniai ir funkcijos mitologijoje ir tautosakoje;
– dievų ir mitinių būtybių zoomorfiniai pavidalai bei funkcijos;
– gyvūnai kaip aukojimo dievams objektas;
– zoomorfinių vaizdinių įvairovė liaudies meno, buities ir religijos objektuose;
– žmonių ir naminių gyvūnų santykiai kasdienybėje bei svarbiais gyvenimo momentais (gimimas, vedybos, laidotuvės), mitiniai šių santykių aspektai;
– žmogus ir laukinė gyvūnija, mitinis medžioklės, žvejybos kontekstas.

Pranešimų pagrindu parengti ir recenzentų teigiamai įvertinti straipsniai bus publikuoti periodiniame mokslo žurnale „Tautosakos darbai“.

Kasmet rengiamomis garsaus lietuvių mitologijos ir religijos tyrinėtojo profesoriaus Norberto Vėliaus (1938–1996) atminimui skirtomis konferencijomis siekiama sutelkti įvairių humanitarinių mokslo sričių, vienaip ar kitaip susijusių su baltų mitinio pasaulėvaizdžio rekonstrukcija, – tautosakos, istorijos, archeologijos, etnologijos, kalbotyros ir kt. – tyrinėtojus ir tuo paskatinti įvairių sričių tyrinėjimų sintezę mitologijos pagrindu.

Kasmetinius profesoriaus N.Vėliaus skaitymus rengia Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, kuriame ilgus metus ir darbavosi garbusis Profesorius.

Konferencijos programa [pdf].

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė