Rašytojai nepritaria Valdžios ketinimams Lietuvos piliečių pasuose rašyti pavardes ne valstybine kalba (23)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Balandžio 8 d. 45 lietuvių rašytojai išreiškė nepritarimą Lietuvos valdžios ketinimui įteisinti pavardžių nelietuviškais rašmenimis rašybą Lietuvos respublikos asmens dokumentuose.

Viešai išplatintame laiške prezidentei, Seimo pirmininkei, premjerui bei Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkei rašytojai priminė Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, kad įteisinus nelietuviškus rašmenis „būtų ne tik paneigtas konstitucinis valstybinės kalbos principas, bet ir sutrikdyta valstybės ir savivaldybių įstaigų, kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų veikla“.

Rašytojai perspėjo, kad įteisinus pavardžių rašybą nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis lietuvių kalbos vartoseną tektų įtraukti apie 150 naujų raidžių ir diakritinių ženklų, o tai, pasak kreipimosi autorių „sukeltų visišką painiavą tiek tariant, tiek užrašant pavardes“.

Kreipimosi autoriai taip pat perspėjo, kad priėmus pataisas būtų diskriminuojama dalis Lietuvos piliečių, kurių pavardės originalo kalba rašomos ne lotyniškomis raidėmis.

Socialdemokratai yra įregistravę įstatymo projektą, kuris leistų kai kurių Lietuvos respublikos piliečių pasuose asmens vardus ir pavardes rašyti ne valstybine kalba.

***

Supažindiname su visu rašytojų išplatintu pareiškimu:

Lietuvos Respublikos Prezidentei D. Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei L. Graužinienei
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui
Vyriausiosios lietuvių kalbos komisijos pirmininkei D. Vaišnienei

Lietuvos rašytojų PAREIŠKIMAS

Dėl vardų ir pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose

2014.04.01 Seimui pateiktas įstatymo projektas, kuriuo siekiama įteisinti vardų ir pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose. Mes, Lietuvos rašytojai, šiuo klausimu pareiškiame:

  1. Lietuvių kalba yra tautos tapatumo ir išlikimo garantija; lietuvių  kalba vienija pilietinę  tautą,   užtikrina valstybės  vientisumą  ir jos nedalomumą, normalų  valstybinių ir nevalstybinių įstaigų veikimą; valstybinė kalba yra tautos suvereniteto įteisinimo priemonė;
  2. Neprarado savo reikšmės ir teisinės galios Konstitucinio Teismo 1999  m.  spalio  21  d. nutarimas, kuriame konstatuota: „Jeigu  piliečių  vardai   ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio pase būtų rašomi kitokiais,  nelietuviškais,  rašmenimis,  būtų ne tik paneigtas  konstitucinis valstybinės  kalbos  principas, bet ir sutrikdyta  valstybės   ir savivaldybių  įstaigų,  kitų  įmonių, įstaigų  bei  organizacijų veikla“.
  3. Įteisinus nelietuviškus rašmenis asmens dokumentuose, būtų pažeistas valstybinės lietuvių kalbos įstatymas ir įteisinta daugiakalbystė vienoje iš svarbiausių gyvenimo sričių. Kartu taip būtų sukurtas precedentas daugiakalbystei plėsti ir kitose srityse, pvz. gatvių, vietovių užrašai ir kita;
  4. Į lietuvių kalbos vartoseną tektų įtraukti daugybę naujų raidžių ir diakritinių ženklų (apie 150). Tai sukeltų visišką painiavą tiek tariant, tiek užrašant pavardes. Vienodai užrašytos pavardės būtų tariamos skirtingai, o vienodai tariamos – skirtingai užrašomos.  Tik nedaugelis gyventojų pajėgtų išmokti šitiek naujų raidžių ir diakritinių ženklų; būtų sutrikdyta įstaigų ir įmonių veikla.
  5. Įteisinus nelietuviškus lotyniško pagrindo rašmenis, būtų diskriminuojami tie Lietuvos gyventojai totoriai, rusai, ukrainiečiai, baltarusiai, gruzinai, armėnai ir kiti, kurie savo pavardes norėtų rašyti nelotyniškais rašmenimis.

Dėl aukščiau išvardintų priežasčių, mes nepritariame įstatymo projektui įteisinti vardų ir pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis Lietuvos Respublikos išduodamuose dokumentuose. Tai būtų žalinga tautai ir valstybei.

Pasirašo Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, rašytojai: Vydas Astas, Vidmantė Jasukaitytė, Jonas Mikelinskas, Romas Gudaitis, Vytautas Rubavičius, Gintautas Iešmantas, Emilija Liegutė, Dalia Teišerskytė, Jonas Kalinauskas, Audronė Girzijauskaitė, Zita Mažeikaitė, Eugenijus Ignatavičius, Jurgis Gimberis, Aldona Ruseckaitė, Arvydas Juozaitis, Vytautas Rašickas, Raimondas Kašauskas, Justinas Sajauskas, Alvydas Jegelevičius, Rimantas Vanagas, Alfredas Guščius, Almis Grybauskas, Jurgis Usinavičius, Dalia Kižlienė, Petras Venclovas, Vilius Gužauskas, Alma Lapinskienė, Jurgis Gimberis, Vladas Kalvaitis, Vladas Vaitkevičius, Irena Balčiūnienė, Astrida Petraitytė, Rimgaudas Graibus, Steponas Dačkevičius, Leonas Peleckis-Kaktavičius, Jūratė Sučylaitė, Jonas Užurka, Julius Keleras, Birutė Gedgaudaitė, Daiva Tamošaitytė, Liudas Gustatinis, Eglė Perednytė, Rita Vinciūnienė, Rimvydas Stankevičius, Julija Jekentaitė, iš viso 45 parašai.

2014.04.08

Kopija tikra: Vydas Astas. Tel. 8 674 46484

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė