VRK atsisakė įregistruoti referendumo dėl lito/euro iniciatyvinę grupę (tiesioginė transliacija, video) (27)

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK |  Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Balandžio 7 d., 17 val. įvykusiame posėdyje  Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) svarstė klausimą „Dėl iniciatyvinės grupės privalomajam referendumui (dėl lito/euro) paskelbti įregistravimo“ ir nusprendė neregistruoti šios piliečių iniciatyvinės grupės.

Už iniciatyvinės grupės registravimą balsavo 5 VRK nariai, prieš – 5, susilaikė 4 nariai.

Nors Referendumo įstatymas nustato, kad referendumo iniciatyvinei grupei pateikus galutinį sprendimo tekstą VRK ne vėliau kaip per 15 dienų privalo ją įregistruoti ir  pateikti jai parašų rinkimo lapus, tačiau VRK atsisakė tai padaryti motyvuodama tuo, kad esą iniciatyvinės grupės teikiamas įstatymo tekstas prieštarauja Konstitucijai…

Referendumo iniciatyvinės grupės nariai ketina šį VRK sprendimą skųsti Vyriausiam administraciniam teismui.

VRK posėdyje pasisakę iniciatyvinės grupės nariai tvirtino esą nėra nusiteikę nei prieš Eurą nei prieš Litą  ir sakė keliantys sau tikslą atsiklausti Tautos nuomonės šiuo svarbių Lietuvai klausimu.

„Mes nesame prieš narystę (ES – Alkas.lt ), labai daug Europos šalių neįsiveda euro. Švedija, Danija, mūsų kaimynė Lenkija, Anglija. Nereikia demagogiškai kalbėti apie kažkokį pseudo išstojimą iš ES. Prašome, remiantis Lietuvos Respublikos referendumo įstatymu, registruoti iniciatyvinę grupę ir išduoti parašų rinkimo lapus“, – kalbėjo iniciatyvinės grupės narys Gintaras Jonas Aleknavičius.

„Mes Lietuvoje nesakome, kad apskritai nebus įvestas euras. Mes norime, kad prieš įvedant būtų pasiruošusi mūsų tauta ir ji dėl to apsispręstų referendume. Jūs nerasite žodžio, kad referendumas yra prieš eurą, referendumas rengiamas tam, kad tauta apsispręstų“, – sakė Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka.

Primename, kad referendumo dėl lito iniciatyvinė grupė kovo 24 d. VRK pristatė galutinį sprendimo tekstą, kuris bus teikiamas privalomajam referendumui. Referendumo iniciatoriai siekia, kad prieš numatomą euro įvedimą būtų surengtas referendumas ir galutinis sprendimas dėl šio Tautai ir Valstybei svarbaus klausimo būtų priimtas piliečių referendume, kaip tai numato Konstitucija. Referendumui bus teikiamas sprendimas priimti „Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio ir Lietuvos respublikos konstitucinio akto „Dėl Lietuvos respublikos narystės Europos Sąjungoje“ pakeitimo įstatymą“.

Įstatymo projekte nustatyta, kad Lietuvos nacionalinis piniginis vienetas yra litas ir kad nacionalinio piniginio vieneto galima atsisakyti tik privalomuoju referendumu. Parengiant šio įstatymo galutinį tekstą, buvo atsižvelgta į visas Teisės departamento pastabas.

Referendumui teikiamo įstatymo projektas numato galimybę, kad šalia lito, atsiskaitymams gali būti naudojami ir kiti piniginiai vienetai, jei tą nustato tarptautinės sutartys.

Referendumo įstatymas nustato, kad referendumo iniciatyvinei grupei pateikus galutinį sprendimo tekstą VRK ne vėliau kaip per 15 dienų privalo ją įregistruoti, pateikti jai parašų rinkimo lapus.

Vienas iš Iniciatyvinės grupės koordinatorių Gintaras Aleknavičius teigia, kad referendumo iniciatoriai nėra prieš eurą: „Euras galėtų būti naudojamas šalia nacionalinio piniginio vieneto, jei tai numato tarptautinės sutartys, tačiau sprendimą dėl nacionalinio piniginio vieneto pakeitimo kitais pinigais gali priimti tik visa tauta“.

Dar vienas Iniciatyvinės grupės koordinatoriaus, Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka sako: „Valdžia nepaisydama nieko skubinasi pakeisti litą euru ir šiurkščiai pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją“.

Pasak jo, vadinamoji fiskalinės drausmės sutartis, kurią ratifikavo praėjusios kadencijos Seimas, numato, kad Europos Komisija gali automatiškai pakeisti eurozonai priklausančios šalies valstybės biudžetą, o tai pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją yra išimtinė Vyriausybės ir Seimo kompetencija; Seimas savo nutarime dėl šios sutarties ratifikavimo buvo numatęs prieš euro įvedimą pakeisti Konstituciją, o dabar tai pamiršo. J.Panka teigia, kad Konstitucinis teismas šių metų sausio 24 d. neteisėtai panaikino Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio  2 dalį, kuri nustato Lietuvos Bankui išimtinę pinigų emisijos teisę. „Konstitucinis Teismas neturi kompetencijos naikinti ar keisti Konstitucijos straipsnių“, – teigia J.Panka.

Referendumo iniciatyvinės grupės nariai įsitikinę, kad surinks referendumui reikalingą piliečių parašų skaičių (ne mažiau 300 000), o rudenį įvyks referendumas.

Žiūrėkite tiesioginės šio VRK posėdžio transliacijos vaizdo įrašą:


Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė