Šiandien minima Tarptautinė vaikiškos knygos diena (0)

ŠMM nuotr.

ŠMM nuotr.

Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama kartu su pasakų kūrėjo Hanso Kristijano Anderseno (1805–1875) gimtadieniu – balandžio 2 –ąją.

Šią dieną daugybėje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės. Rengiami konkursai, parodos, konferencijos, skirtos geriausioms pasaulio vaikiškoms knygoms.

Vaikų literatūros ištakos – mitai, liaudies kūryba. Pirmosios vaikiškos knygos taip pat buvo leidžiamos, remiantis Biblija, jos morale. Tai katekizmai, elementoriai, šventųjų gyvenimų aprašymai, moraliniai pamokymai, didaktiniai pasakojimai ir apsakymai, šventos giesmės. Pirmasis lietuviškas sakralinis eilėraštis („Kalėdaitis dėl mažų vaikelių“) pasirodė 1763 metais.

Pasaulinės vaikų literatūros pradžia – antikos mitai, įvairių šalių liaudies kūryba, Ezopo pasakėčios, Viduramžių epas.

Ta proga Panevėžio J. Miltinio dramos teatre bus įteikta dešimtoji Vaikų literatūros premija ir apdovanoti kiti geriausi kūrėjai vaikams.

Šiemet Vaikų literatūros premijos laureatais tapo rašytoja Lina Žutautė ir viešoji įstaiga „Rašytojų klubas“.

Rašytojai L. Žutautei premija skirta už kūrybą vaikams, o „Rašytojų klubui“ – už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą.

L. Žutautė yra knygų vaikams „Kakė Makė ir didelė Tamsa“, „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“, „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“, „Ferdinandas ir Pū“, „Ferdinandas ir Pū. Žygis į Australiją“ autorė.

„Rašytojų klubas“ kasmet surengia per 300 kultūros, literatūros renginių, didžiulį dėmesį skirdamas vaikų literatūros ir jos kūrėjų sklaidai.

Panevėžyje taip pat bus įteikti Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus apdovanojimai.

Prano Mašioto premija už geriausią metų vaikų bei paauglių knygą atiteko Danguolei Kandrotienei, sukūrusiai „Spintos istorijas“. Geriausia metų pažintine knyga vaikams išrinktas Gražinos Sviderskytės kūrinys „Darius ir Girėnas. Istorija ir legenda“, geriausia metų knyga mažiausiems skaitytojams – Mariaus Zavadskio „Pirštinė“.

Reikšmingiausiu ir meniškiausiu metų vertimu vaikams pripažinta Rūtos Jonynaitės išversta Andreaso H. Schmachtlo knyga „Tilda Kruopelytė. Draugai iš Erškėtrožių tako“, vertimu paaugliams – Eglės Kumžaitės išversta Melvino Burgesso „Vilko kauksmas“.

Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Marijai Smirnovaitei, iliustravusiai lietuvių liaudies pasakų rinkinį „Aukso kirvukas“.

Stilingiausiai iliustruotos metų knygos paaugliams apdovanojimą gaus Andriaus Seselsko „Vilniaus padavimai“. Už reikšmingiausią metų debiutą bus apdovanotos Neringos Vaitkutės „Vaivorykščių arkos“.

Vinco Aurylos premija už Prano Mašioto gyvenimo ir kūrybos aktualizavimą teko Redai Tamulienei.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė