Lietuvos narystės NATO dešimtmetis pažymėtas bėgimu Aviacijos bazėje (10-mečio minėjimo programa) (0)

NATO 10-metis | kam.lt nuotr.

NATO 10-metis | kam.lt nuotr.

Kovo 29-ąją minime Lietuvos narystės NATO dešimtmetį. Mūsų šalis šio stipriausios pasaulyje gynybinio aljanso nare tapo 2004 m. kovo 29 d., Vašingtone (JAV) deponavus Šiaurės Atlanto sutarties ratifikavimo raštus. Narystė NATO yra Lietuvos saugumo politikos pagrindas. Būdami NATO nare mes esame kolektyvinio saugumo sistemos, kurioje pabrėžiamas sąjungininkų solidarumas, kolektyvinė gynybos garantijos, įsipareigojimas vieni kitiems, dalis. Būdama NATO nare, šiandien Lietuvos kariuomenė yra ir daugiau nei du milijonus karių turinčių NATO pajėgų dalis, pasirengusi ginti šalį kartu su visa tauta ir sąjungininkais.

Kovo 28 d. pažymint Lietuvos narystės NATO ir NATO oro policijos misijos dešimtmetį Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose vyko neeilinis kariuomenės ir visuomenės bėgimas naikintuvų kilimo-tūpimo taku „Runway Run 2014“. Bėgimo pradžią praskrisdami paskelbė du JAV karinių oro pajėgų naikintuvai F-15C „Eagle“.

„Kaip mūsų kariai vieningai tarnauja NATO tarptautinėse operacijose ir pratybose, taip jūs, kariuomenė ir visuomenė, vieningai įveikėte šį pakilimo taką kartu su Aljanso partneriais. Galime džiaugtis, kad Baltijos valstybių oro erdvę saugo tokios vieningos oro pajėgos“, – po bėgimo sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Šventiniame garbės bėgime dalyvavo apie 1 tūkst. karių ir civilių. Bėgikus sparno moju pasveikino Lietuvos karinių oro pajėgų lėktuvas C-27J „Spartan“.

Šiuo metu NATO oro policijos misiją atliekančio JAV kontingento vado pavaduotojas pulkininkas leitenantas Markas Sadleris (Mark Sadler) džiaugėsi galimybe pažymėti tokią svarbią datą bėgant pakilimo taku. „Džiugu, kad šią svarbią Lietuvai datą mes galime čia būti ir kartu su visais, kariais ir civiliais, stiprinti bendradarbiavimą tokiu tikrai neįprastu, tačiau įspūdingu keliu“, – Lietuvos narystės NATO dešimtmečio proga sveikindamas visus susirinkusius sakė plk. ltn. M. Sadleris.

Po bėgimo renginio dalyviai ir svečiai turėjo galimybę iš arčiau apžiūrėti Lietuvos ir JAV karinių oro pajėgų orlaivių ir lengvosios ginkluotės ekspoziciją. Visus dalyvius džiugino Karinių oro pajėgų orkestro atliekama muzika.

Bėgime kartu su kariais iš įvairių Lietuvos kariuomenės dalinių ir civiliais taip pat bėgo Estijos, Latvijos ir JAV kontingento kariai. Į renginį atvyko ir Karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis, Latvijos, Turkijos ir Vengrijos ambasadoriai Lietuvai, Čekijos gynybos atašė ir kt.

Nuo pat pirmos narystės NATO dienos Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvę pradėjo saugoti NATO šalys į NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse atsiųsdamos savo karius ir naikintuvus. Per dešimt metų jau 14 NATO sąjungininkų 34 kartus rotuodamiesi patruliavo Baltijos šalių oro erdvėje, kad būtų užtikrintas mūsų saugumas. Mūsų sąjungininkai operatyviai reaguoja į saugumo situacijos pokyčius. Šiuo metu NATO oro policijos misijoje budintys JAV karinių oro pajėgų kariai atsiuntė papildomus 6 naikintuvus, apie papildomų pajėgų atsiuntimą pranešė Danija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija. Lietuva yra pasiruošusi suteikti visą reikiamą priimančiosios šalies pagalbą atvykstančioms sąjungininkų pajėgoms, jei to prireiktų.

Per dešimt metų į Šiaulių oro uostą buvo investuota beveik 130 mln. litų NATO ir apie 12 mln. litų valstybės biudžeto lėšų. Šios lėšos skirtos ne tik tam, kad būtų galima sėkmingai vykdyti NATO oro policijos misiją, bet ir tam, kad reikalui esant, būtų galima panaudoti Šiaulius NATO karinei paramai priimti.

Didžiausias turtas Šiaulių oro bazėje – patyręs personalas. Sukaupta patirtis unikali net tarp NATO šalių, nes apima gebėjimą priimti skirtingų tipų naikintuvus ir kitus orlaivius iš skirtingų NATO šalių ir partnerių. Per dešimt metų NATO oro policijos misijoje dalyvavo 35 karių rotacijos iš 14 NATO šalių. Tai didžiulis Lietuvos karinių oro pajėgų ir apskritai Lietuvos kariuomenės pasiekimas. Krizės atveju Šiauliai būtų vienas iš pagrindinių taškų, į kurį atvyktų NATO pajėgos. Aviacijos bazės specialistai tam puikiai pasirengė užtikrindami paramą NATO oro policijos misijai 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę.

Lietuvos narystės NATO 10-mečiui skirtų renginių programa:

Kovo 29 d., šeštadienis. Vilnius

12.00 val. Lietuvos ir NATO vėliavų pakėlimo ceremonija S.Daukanto
aikštėje.
13.00 val. Parlamentinių partijų susitarimo pasirašymo iškilmės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Baltojoje salėje.
19.00 val. Koncertas „Simfoniniai susitikimai“, skirtas Lietuvos narystės NATO 10-mečiui Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje

Atlikėjai:
LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
Solistas ANDRIUS ŽLABYS (fortepijonas)
Dirigentė MIRGA GRAŽINYTĖ-TYLA

Programa:
JOHANNES BRAHMS – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 d-moll, op. 15
RAMINTA ŠERKŠNYTĖ – „Ugnys“
LUDWIG VAN BEETHOVEN – Simfonija Nr. 5 c-moll („Likimo“), op. 67

Klaipėdoje
12.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės organizuojamas iškilmingas  Lietuvos Respublikos valstybinės ir NATO vėliavų pakėlimo renginys Klaipėdos Atgimimo aikštėje. Dalyvauja Lietuvos kariuomenės Klaipėdos įgulos kariai ir Karinių jūrų pajėgų orkestras.

Palangoje
9.30-14.30 val.Palangos miesto savivaldybės organizuojamas pėsčiųjų žygis „Gintaro kelias Palanga – Šventoji 2014“, skirtas Palangos krašto prijungimo prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d. metinėms ir Lietuvos įstojimo į NATO 10-mečiui paminėti.

Programa:
09.30-10.30 val. – dalyvių registracija Jūratės ir Kastyčio skvere;
10.00 val. iškilmingos palydos (Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės karių agitacinė programa, Palangos jaunųjų talentų pasirodymai)
11.00 val. Startas
13.30-14.30 val. žygio finišas (prie valgyklos „Malūnas“, Jūros g. 10A, Šventoji)

Balandžio 1 d., antradienis
16 val. Humoristinių piešinių ir karikatūrų konkurso „Žengia pulkas linksmai: 10 metų NATO“ parodos atidarymo ir nugalėtojų apdovanojimo iškilmės Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius)

Balandžio 3-4 d.
Vilniuje vyks tarptautinė konferencija, kurios metu bus paminėtas Lietuvos narystės NATO dešimtmetis ir aptarta NATO atvirų durų politika.

Daugiau informacijos apie konferenciją čia.

Kovo 27 – balandžio 2 d.
9.00 iki 17.00 val.Lietuvos kariuomenės Klaipėdos įgulos karininkų Ramovėje (Vytauto g. 5, Klaipėda) veikia plakatų konkursas – paroda „Saugi Lietuva“, skirta Lietuvos įstojimo į NATO 10-mečiui paminėti.

Plakatų konkurso–parodos darbų autoriai – Klaipėdos m. mokyklų moksleiviai.

Konkursai, skirti Lietuvos narystės NATO 10-mečiui:

Fotografijų konkursas „NATO užrašas gyvai“;
Humoristinių piešinių ir karikatūrų konkursas „Žengia pulkas linksmai: 10 metų NATO“;
Moksleivių konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“, šiemet yra
skiriamas Lietuvos narystės NATO 10 – mečiui.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė