Z.Vaišvila. Referendumo blokavimas peržengė ne tik teisės, bet ir sąžinės ribas (tiesioginė transliacija, video) (29)

Zigmas Vaišvila | Ekspertai.eu nuotr.

Zigmas Vaišvila | Ekspertai.eu nuotr.

Kovo 25 d. 12 val.  Seimo spaudos konferencijų salėje įvyko Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija „Referendumo blokavimas peržengė ne tik teisės, bet ir sąžinės ribas“. Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavo referendumo „Tautos valia“ iniciatyvinės grupės narys Gintaras Jonas Aleknavičius, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, akcijos „Laisvės Ugnis“ organizatorius Gintaras Songaila.  

Kovo 25 d. Seimas tuėjo apsispręsti dėl referendumo „Tautos valia“ paskelbimo.

Kovo 19 d. Seimo Konstitucijos komisijos pagrindinis komitetas pritarė siūlymams referendumą skelbti ne š.m. birželio 29 d., o gegužės 25 d., taip pat konstatavo, kad pagrindiniai privalomu referendumu balsuojami Konstitucijos pakeitimai neprieštarauja Konstitucijai, tačiau dar prieš prasidedant Seimo posėdžiui Seimo seniūnų sueiga nusprendė iš kovo 25 d. Seimo posėdžio darbotvarkės išbraukti Seimo nutarimo „Dėl referendumo dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnių pakeitimo paskelbimo“ projekto svarstymą motyvuodama tuo, kad šio klausimo nespėjo apsvarstyti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK).

Seimo posėdžio pradžioje, svarstant dienotvarkės klausimą, Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Rima Baškenienė reikalavo sugrąžinti išbrauktą klausimą dėl referendumo  į darbotvarkę, tačiau balsuodami Seimo nariai šį pasiūlymą atmetė. Už R. Baškienės siūlymą grąžinti referendumo klausimo svarstymą  į darbotvarkę balsavo 41 Seimo narys, prieš – 29, susilaikė 48. Taigi 77 Seimo nariai pamynė 320 000 Lietuvos piliečių valią ir pasisakydami prieš referendumo surengimo galimybę gegužės 25 d. kartu su šiemet vyksiančiais Europos parlamento (EP) rinkimais.

Spaudos konferencijos dalyviai aptarė susidariusią padėtį po šio Seimo sprendimo.  Signataras Z.Vaišvila atkreipė dėmesį į tai, kad referendumo priešininkai sieks visiškai uždrausti šį ir kitus galimus referendumus (pvz., lito išsaugojimo)  paskelbimą. Mat kovo 27 d. Seimas bandys priimti E. Masiulio, J. Razmos, G. Steponavičiaus ir St. Šedbaro Seimo nutarimo projektą dėl kreipimosi į Konstitucinį teismą „ištirti“, ar Lietuvos Rspublikos referendumo įstatymo 14 straipsnis, kuris be išlygų įpareigoja Seimą skelbti referendumą, atitinka Konstitucijos 6 straipsnio pirmajai daliai, 7 straipsnio pirmajai daliai ir konstituciniam teisinės valstybės principui. Priėmus šį Seimo nutarimą būtų stabdomas Referendumo įstatymo 14 straipsnio galiojimas ir referendumų paskelbimai.

„Tai daroma, nors šio nutarimo iniciatoriai žino, kad 1994 07 22 d. Konstitucinio Teismo nutarimu į šį klausimą atsakyta – niekas neturi teisės riboti Tautos teisės į referendumą,“ – sakė Z.Vaišvila.

Pasak Signataro, referendumo priešininkų dezinformacijos skleidimas ir nesivaldymas peržengė jau ne tik teisės bet ir sąžinės bei padorumo ribas, kaip antai Vytauto Landsbergio sulyginusio referendumo iniciatorius tautininkus su jedinstvininkais poelgis .

Z.Vaišvila taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Kauno arkivyskupijos kunigų kvietimas boikotuoti referendumą „Tautos valia“ ir pasisakymas už euro įvedimą nesiderina su Šventojo Sosto ir Lietuvos Respublikos sutarties dėl santykių tarp Katalikų Bažnyčios ir Valstybės teisinių aspektų 1 straipsniu, nustatančiu, jog Katalikų Bažnyčia ir mūsų Valstybė yra nepriklausomos bei autonomiškos kiekviena savo srityje.

Tiesioginę spaudos konferencijos transliaciją iš Seimo galima buvo stebėti ČIA arba ČIA.

Vykstant spaudos konferencijai jos dalyviams galima buvo internetu pateikti klausimus. Nuoroda į klausimų uždavimo sistema (veikė spaudos konferencijos metu) ČIA.

Žiūrėkite spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos iš Seimo vaizdo įrašą:

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė