Šiandien minima Tarptautinė tuberkuliozės diena (0)

Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerijos nuotr.

Kovo 24 dieną visame pasaulyje minima tuberkuliozės diena. Ji yra skirta priminti žmonėms apie šią pavojingą ligą, apie apsisaugojimo nuo jos būdus ir gydymosi svarbą. Tuberkuliozė – tai gyvybei pavojinga lėtinė užkrečiamoji liga, kuri pirmiausia pažeidžia žmogaus plaučius. Ją sukelia tuberkuliozės mikobakterijos.

Susirgti gali bet kas

Pasaulyje sergamumas tuberkulioze mažėja, tačiau Azijos, Pietų Amerikos bei Rytų Europos šalyse, įskaitant ir Baltijos šalis, tarp jų Lietuvą, vis dar nemažai žmonių serga šia liga. Šių dienų tuberkuliozė vis labiau paliečia ne asocialiai ir skurdžiai gyvenančius žmones, kaip manyta anksčiau, o jaunesnius asmenis –  ypač nuo šios klastingos kenčia jaunos moterys ir vaikai.

Lietuva yra priskiriama vidutinio sergamumo šalims, kai sergančiųjų yra 25–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, Vilniuje 2013 m. atvira tuberkuliozės forma naujai susirgo 122 vilniečiai (vaikai nesirgo), 2012 m. – 118 (iš jų 3 vaikai), 2011 m. – 109 (iš jų 2 vaikai). Daugiausiai sirgo darbingo amžiaus nedirbantys asmenys – 44,3 % ir darbingo amžiaus dirbantys asmenys – 33,6 %, benamiai sudarė 18,9 %.

Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašiniu būdu. Vienas sergantis žmogus per metus gali užkrėsti nuo 15 iki 25 asmenų, taigi nuo jos apdraustas nėra nė vienas iš mūsų. Juo labiau, kad pasaulis dėl migracijos tampa mažesnis, o tuberkuliozės bakterijos pavojingesnės.

Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkuliozės infekcija yra ilgai ir artimai kontaktuojant. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad prie artimų kontaktų gali būti priskiriami ne tik šeimos nariai, bet ir bendradarbiai, bendraklasiai ar mokytojai.

Gydymas reikalauja kantrybės 

Ligos simptomai ir požymiai dažniausiai nežymūs – truputį pakilusi temperatūra (iki 37,4 °C), naktinis prakaitavimas, kosulys, trunkantis tris savaites, apetito stoka, silpnumas, nuovargis, svorio kritimas. Tuberkuliozė gali pažeisti ne tik plaučius, bet ir kitus organus, išplisti visame organizme.

Kaip su šia klastinga liga kovoti? Žinoma, gydymu. Tuberkuliozės gydymas yra ilgas procesas, trunkantis  nuo 6 mėnesių iki kelerių metų, ir reikalauja daug kantrybės ir atsakomybės. Nebaigus gydymo vystosi atsparios vaistams tuberkuliozės formos, o tai kelia ypač didelę grėsmė visuomenės sveikatai. Pagal sergamumą vaistams atspariomis tuberkuliozės formomis, Lietuva patenka į rizikingiausių valstybių sąrašą. Į šį sąrašą patenka ir Latvija, Estija, Rusija, Uzbekistanas, Kazachstanas.

Ar sveikas asmuo užsikrės tuberkulioze, priklauso nuo įvairių dalykų, vienas iš svarbiausių – kiek tuberkuliozės mikobakterijų bus įkvėpta. Šis kiekis priklauso ne tik nuo ligonio būklės, bet ir nuo bendravimo su juo trukmės, atstumo nuo jo, kambario dydžio ir oro pasikeitimo jame. Štai kodėl didžiausia rizika yra artimo kontakto metu, kai būnama su sergančiu ligoniu ilgai ir vienoje mažoje patalpoje.

Apsaugo imuninė sistema

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė. Mažiausiai atsparūs tuberkuliozei maži vaikai, paaugliai, senyvi žmonės, sergantys įvairiomis ligomis ar tiesiog imlūs infekcijai dėl genetinių ypatybių. Jie gali užsikrėsti tuberkulioze tik epizodiškai pabendravę su ligoniu. Stipresnio imuniteto žmonės gali nesusirgti net ir turėdami artimą ilgalaikį sąlytį su sergančiuoju.

Tuberkulioze gali sirgti ir jaunas, ir senas, ir turtingas, ir vargingas žmogus. Kita vertus, gyvenimo eigoje ja suserga tik 10 proc. užsikrėtusių žmonių. Kaip jau minėta, tai nulemia žmogaus imunitetas, kurį slopina nevisavertė mityba, stresas, alkoholio, tabako vartojimas, ligos.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai linkėdami visiems geros sveikatos ragina gyventi sveikai – tinkamai maitintis, būti fiziškai aktyviems, skirti laiko poilsiui ir pomėgiams.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė