Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK įteikė referendumui siūlomo įstatymo projektą (nuotraukos, video) (52)

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK įteikė referendumui siūlomo įstatymo projektą | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Referendumo dėl lito iniciatoriai VRK įteikė referendumui siūlomo įstatymo projektą | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Kovo 24 d. 11 val. referendumo dėl lito iniciatyvinė grupė Vyriausiajai  rinkimų komisijai (VRK) pristatė galutinį sprendimo tekstą, kuris bus teikiamas privalomajam referendumui.

Dvidešimt trijų piliečių iniciatyvinės grupės atstovai su VRK pirmininku Z.Vaigausku sutarė, kad VRK posėdis, skirtas iniciatyvinės grupės įregistravimui, įvyks balandžio 7 d., 17 val.

Primename, kad vasario 21 d. referendumo iniciatyvinė grupė pateikė VRK prašymą įregistruoti iniciatyvą, kad prieš numatomą euro įvedimą būtų surengtas referendumas ir galutinis sprendimas dėl šio Tautai ir Valstybei svarbaus klausimo būtų priimtas piliečių referendume, kaip tai numato Konstitucija.

Po suderinimo su Teisės departamentu prie Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija, referendumui bus teikiamas sprendimas priimti „Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio ir Lietuvos respublikos konstitucinio akto „Dėl Lietuvos respublikos narystės Europos Sąjungoje“ pakeitimo įstatymą“.

Įstatymo projekte nustatyta, kad Lietuvos nacionalinis piniginis vienetas yra litas ir kad nacionalinio piniginio vieneto galima atsisakyti tik privalomuoju referendumu. Parengiant šio įstatymo galutinį tekstą, buvo atsižvelgta į visas Teisės departamento pastabas (tekstą pridedame). Referendumo įstatymas nustato, kad referendumo iniciatyvinei grupei pateikus galutinį sprendimo tekstą VRK ne vėliau kaip per 15 dienų privalo ją įregistruoti, pateikti jai parašų rinkimo lapus.

Referendumui teikiamo įstatymo projektas numato galimybę, kad šalia lito, atsiskaitymams gali būti naudojami ir kiti piniginiai vienetai, jei tą nustato tarptautinės sutartys. Vienas iš Iniciatyvinės grupės koordinatorių Gintaras Aleknavičius teigia, kad referendumo iniciatoriai nėra prieš eurą: „Euras galėtų būti naudojamas šalia nacionalinio piniginio vieneto, jei tai numato tarptautinės sutartys, tačiau sprendimą dėl nacionalinio piniginio vieneto pakeitimo kitais pinigais gali priimti tik visa tauta“.

Referendumo iniciatoriai, atsižvelgė į Teisės departamento pastabas, kurias jis teikė Vyriausiajai rinkimų komisijai, esą tokia referendumo iniciatyva gali prieštarauti Konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos dalyvavimo Europos sąjungoje” pirmajam straipsniui, kuriame nustatyta, kad „Lietuvos Respublika, būdama Europos Sąjungos valstybe nare, dalijasi ar patiki Europos Sąjungai valstybės institucijų kompetenciją sutartyse, kuriomis yra grindžiama Europos Sąjunga /…/“. Iniciatyvinės grupės koordinatorius, Nepriklausomybės Akto signataras Romualdas Ozolas teigia, kad Lietuva, kaip ir kitos Europos sąjungos narės, gali integruotis į Europos sąjungą, tik tiek, kiek tai neprieštarauja šalies Konstitucijai: „Todėl į referendumui siūlomo įstatymo projektą buvo įrašytas antrasis straipsnis, kuriame nustatyta, kad Lietuva dalijasi ir patiki savo kompetenciją Europos sąjungai tiek, kiek tai neprieštarauja jos Konstitucijai“.

Dar vienas Iniciatyvinės grupės koordinatoriaus, Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka sako: „Valdžia nepaisydama nieko skubinasi pakeisti litą euru ir šiurkščiai pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją“.

Pasak jo, vadinamoji fiskalinės drausmės sutartis, kurią ratifikavo praėjusios kadencijos Seimas, numato, kad Europos Komisija gali automatiškai pakeisti eurozonai priklausančios šalies valstybės biudžetą, o tai pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją yra išimtinė Vyriausybės ir Seimo kompetencija; Seimas savo nutarime dėl šios sutarties ratifikavimo buvo numatęs prieš euro įvedimą pakeisti Konstituciją, o dabar tai pamiršo. J.Panka teigia, kad Konstitucinis teismas šių metų sausio 24 d. neteisėtai panaikino Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio  2 dalį, kuri nustato Lietuvos Bankui išimtinę pinigų emisijos teisę. „Konstitucinis Teismas neturi kompetencijos naikinti ar keisti Konstitucijos straipsnių“, – teigia J.Panka.

Referendumo iniciatyvinės grupės nariai įsitikinę, kad surinks referendumui reikalingą piliečių parašų skaičių (ne mažiau 300 000), o rudenį įvyks referendumas.

httpv://youtu.be/seq-Ayyb8QA

httpv://youtu.be/glwNY3Hm0NE

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė