JAV viceprezidentas Dž. Baidenas užtikrino, kad NATO gins Baltijos šalis (nuotraukos, video) (4)

Latvijos prezidentas A.Bėrzinis, Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė ir JAV viceprezidentas Dž.Baidenas | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Latvijos prezidentas A.Bėrzinis, Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė ir JAV viceprezidentas Dž.Baidenas | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Kovo 19 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentu Džozefu Baidenu (Joseph Biden), su kuriuo aptarė priemones Baltijos šalių saugumui užtikrinti. Dvišaliame susitikime kalbėta apie NATO kolektyvines gynybos garantijas, strateginę Lietuvos ir JAV partnerystę, padėtį Ukrainoje bei tarptautinės bendruomenės veiksmus taikai Europoje išsaugoti.

Pasak Prezidentės, Rusijos veiksmai Ukrainoje ir karinės galios demonstravimas kelia grėsmę ne tik Baltijos šalių ir Lenkijos saugumui,bet ir visai tarptautinei bendruomenei.

„Brutalia jėga siekiama perbraižyti Europos valstybių sienas ir sugriauti pasiektą pokarinę architektūrą Europoje. Tai vyksta visai netoli Lietuvos ir mūsų saugumui kelia tiesioginę grėsmę. Matome, kad Jungtinės Valstijos operatyviai reaguoja į situaciją ir imasi visų būtinų priemonių regiono saugumui užtikrinti. Padidinta NATO oro policijos misija Zokniuose yra vienas iš tokių pavyzdžių“, – sakė Prezidentė.

Viceprezidentas  Dž. Baidenas patvirtino nekintantį savo šalies įsipareigojimą ginti Baltijos šalių suverenumą ir teritorinį vientisumą.

Aptariant dvišalius santykius, valstybės vadovė pabrėžė, jog JAV yra strateginė Lietuvos partnerė, kuri tvirtai rėmė ir remia Lietuvos siekius užtikrinti regiono politinį, karinį, ekonominį ir energetinį saugumą.

Šalies vadovė pabrėžė, jog esminis Lietuvos siekis mažinti priklausomybę nuo „Gazpromo“ dujų, todėl jau šių metų pabaigoje pradės veikti Klaipėdos suskystintų dujų terminalas. Prezidentės teigimu, Lietuvą domina galimybė importuoti suskystintas dujas iš Jungtinių Amerikos Valstijų, todėl laukiame JAV Kongreso politinio sprendimo dėl dujų eksporto liberalizavimo Europos šalims.

Po dvišalio Lietuvos ir JAV delegacijų susitikimo įvyko trišalis Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Latvijos Prezidento Andrio Bėrzinio ir JAV viceprezidento Džozefo Baideno susitikimas.

Lietuvos ir Latvijos vadovai bei JAV viceprezidentas griežtai pasmerkė Rusijos veiksmus suverenios valstybės Ukrainos teritorijoje. Pasak Prezidentės, sekmadienį įvykęs vadinamasis Krymo referendumas yra neteisėtas ir prieštarauja Ukrainos Konstitucijai, Jungtinių Tautų Chartijai bei tarptautinei teisei.

Ketvirtadienį Briuselyje Europos Vadovų Tarybos posėdyje bus svarstomos galimos sankcijos Rusijos ir Ukrainos pareigūnams, atsakingiems už veiksmus, pažeidžiančius Ukrainos teritorinį vientisumą. Taip pat bus kalbama apie finansinę paramą Ukrainai.

Briuselyje numatoma pasirašyti ES ir Ukrainos Asociacijos sutartį.

Lietuvos prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje JAV viceprezidentas Dž. Baidenas patikino, kad JAV ir NATO yra pasirengę užtikrinti visų Aljanso šalių narių saugumą.

Kalbėdamas apie Rusijos agresiją Ukrainoje Dž. Baidenas pabrėžė, kad, „JAV remia Ukrainos žmones, jų laisvės siekį“.

„Rusija žaidžia pagal senąsias taisykles. Rusija negali pamiršti fakto, kad pasaulis pasikeitė. Agresoriams turi būti atsakyta aiškiai ir tvirtai“, – sakė JAV viceprezidentas.

Dž. Baidenas dar kartą patikino, kad bus griežtai laikomasi NATO kolektyvinės gynybos sutarties. „Galiu pakartoti, mes duosime rimtą atsaką Rusijos agresijai. Neseniai sustiprinome JAV indėlį į NATO, todėl yra daugiau patruliuojama Baltijos šalių regione“, – sakė. Dž. Baidenas.

JAV viceprezidentas pabrėžė, kad NATO garantuoja apsaugą visoms Baltijos valstybėms: „Ponai prezidentai, kodėl aš atvykau į Baltijos šalis? Aš norėčiau dar kartą patvirtinti pasiryžimą laikytis kolektyvinės gynybos sutarties ir norėčiau asmeniškai pasakyti, kad pagal 5-ąjį NATO sutarties straipsnį mes suteiksime reikiamą atsaką, mes atsakysime į agresiją prieš NATO šalį narę“, – sakė Dž. Baidenas.

Jis sakė, kad artimiausiu metu Pietų Velse vyksiančiame NATO viršūnių susitikime JAV prezidentas Barakas Obama dar kartą pabrėš, kad NATO saugumo garantijos visoms valstybėms narėms pagal 5-ąjį sutarties straipsnį yra NATO prioritetas.

JAV viceprezidentas atkreipė dėmesį ir į šalių energetinį saugumą. Jis pabrėžė, kad Europos sąjungos šalims siekiant energetinio saugumo yra būtina diversifikuoti energijos išteklių tiekėjus, nes pasak Bž. Baideno „Rusija naudojasi energetika beveik kaip kariniu ginklu“.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimas su JAV viceprezidentu Džozefu Baidenu:

JAV viceprezidento, Lietuvos ir Latvijos Prezidentų pasisakymai:

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė