„Kūlgrinda“ ir Donis pristato deivei Žemynai skirtą plokštelę (video) (8)

„Giesmės Žemynai“

„Giesmės Žemynai“

Kovo 22 d. 17 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 1, įėjimas per archeologijos ekspoziciją) bus pristatyta nauja Kūlgrindos ir Donio kompaktinė plokštelė „Giesmės Žemynai“. Pristatyme kalbės mitologijos tyrinėtojai dr. Dainius Razauskas ir dr. Nijolė Laurinkienė. Plokštelėje skambančios dainos – tai senovinės ir atkurtos melodijos, padėsiančios geriau suvokti religinį mūsų protėvių pasaulį, nepakartojamą senovės lietuvių dainavimo paprotį.

Plokštelėje „Giesmės Žemynai“ skamba senosios sutartinės, savaip perteikiamos iš protėvių paveldėtos lietuvių liaudies dainos ir maldelės Žemynai.

Šis muzikinis projektas ne tik padeda susipažinti su mūsų valstybės šaknimis ir kultūra, giliausiu protėvių dvasinio gyvenimo palikimu, bet ir įkvepia įtraukti šį kultūros paveldą į kasdienį gyvenimą. Kompaktinėje plokštelėje išgirsite ne tik girdėtus, patyrusius balsus – Krivio Jono Trinkūno – Jauniaus (1939-2014), bet ir jaunus. Deivę Žemyną pagerbs ir jauni, savo muzikinį kelią pradedantys solistai – Vėtra Trinkūnaitė, Jorigė Jurgutytė, Aleksejus Sapiego. Albumui ypatingo skambesio suteikia neofolkloro muzikos kūrėjo, multiinstrumentalisto Donio interpretacijos.

„Mes tęsiame Baltų dievų pagerbimo muzikinę tradiciją. Esame išleidę „Ugnies apeigas“, „Perkūno giesmes“, „Sotvarą“. Tačiau iki šiol trūko kompaktinės plokštelės Deivei Žemynai, o jos gerbimo papročiai mūsuose gyvi, išlikusios maldelės, išlikusi Žemės motinėlės gerbimo dvasia. Kai kurios giesmės, įrašytos kompaktinėje plokštelėje, jau ne pirmus metus skamba Romuvos apeigose per kalendorines ir šeimos šventes – jungtuves, krikštynas, laidotuves.

„Kūlgrindos“ vadovė Inija Trinkūnienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

„Kūlgrindos“ vadovė Inija Trinkūnienė | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Giesmes renkame iš neišsemiamo mūsų liaudies dainų aruodo. Paskutinis radinys mane ir sukrėtė ir sužavėjo – Lietuvių tautosakos rankraštyno fonotekoje paskelbta malda žemei. Ši malda mus pasiekė nuo senųjų laikų ir laukė savo laiko. Ją mes jau dabar pritaikome savo apeigose,“ – sakė apeigų folkloro grupės „Kūlgrinda“ vadovė Inija Trinkūnienė.

„Giesmės Žemynai“ – tai kompaktinė plokštelė, kuri skirta įvairaus amžiaus žmonėms ir  bus naudinga kultūros darbuotojams, mokytojams, lietuviams bei užsieniečiams, besidomintiems Lietuvos muzikiniu ir dvasiniu paveldu. Dainas ir muziką įrašė „Kūlgrindos“ apeiginio folkloro grupė ir Donis. Parengta kompaktinė plokštelė „Giesmės Žemynai“ bus septintoji iš Lietuvos Ramuvų sąjungos inicijuoto lietuvių archajinio muzikinio paveldo ciklo „Baltų giesmės“. Iki tol jau yra įrašytos ir išleistos „Ugnies apeigos“, „Perkūno giesmės“, „Sotvaras“  (Kūlgrinda ir Donis), „Prūsų giesmės“, „Giesmės Saulei“  ir „Giesmės valdovui Gediminui“.

Giesmės ŽemynaiLietuvos Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“, gyvuojanti jau daugiau nei dvidešimt metų, yra garsi ne tik savo muzikine kūryba, išskirtiniais koncertais įvairiuose šventėse ir koncertuose, tačiau ir atliekamomis religinėmis baltiškomis vardynų, vestuvių, laidotuvių, kalendorinėmis ir kitomis apeigomis.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė