Kauno botanikos sodas kviečia pasidairyti po mikroskopinį vandens pasaulį (0)

Dafnia | lt.wikimedija.org nuotr.

Dafnia | lt.wikimedija.org nuotr.

NSO (Naturales Scientiae Omnibus – gamtos mokslai visiems) laboratorija, įsikūrusi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sode, kviečia pasidairyti po mikroskopinį vandens pasaulį. Kovo mėnesį jaunieji mokslininkai – vaikai ir jaunuoliai – čia gali susipažinti su smulkiais, plika akimi nematomais mikroorganizmais, kurie nepaisant savo dydžio yra svarbi ekosistemos dalis.

„Pavasarį, atbundant gyvybei, vandens telkiniuose pradeda virti intensyvus gyvenimas, kuris visiškai atsiveria tik po mikroskopu, – pasakoja Simona Gabulaitė, užsiėmimus vedanti VDU Kauno botanikos sodo edukologė. – Laboratorijoje mokiniai išmoksta naudotis mikroskopu, pasigaminti „suspausto lašo“ preparatą, stebi ir tyrinėja iki šiol neatrastą pasaulį.“

Anot S. Gabulaitės, mikroskopu padidinę vaizdą 40 kartų, jaunieji tyrėjai susipažįsta su įvairiais pirmuonimis, kurių plika akimi nemato, t.y., infuzorijomis, klumpelėmis, vorticelais, kelių rūšių dumbliais. Nors dafnijos, dar vadinamos vandens blusomis, ar vienaakiai ciklopai matomi ir plika akimi, tačiau žvelgiant per mikroskopą, juos galima daug įdėmiau tyrinėti, išvysti jų kūnelius ir nuolatinį judėjimą pirmyn.

Edukologė atkreipia dėmesį, kad įvairūs mikroorganizmai padeda įvertinti vandens kokybę. Pavyzdžiui, jei ežere gausu dafnijų, vadinasi, vanduo švarus ir jame galima drąsiai maudytis.

„Užsiėmimai, kurių metu mokiniai susipažįsta su naujomis gyvybės rūšimis, žadina jų smalsumą, įkvepia stebėti ir tyrinėti gamtą. Suvokę, kad visur aplink mus knibžda gyvybė, vaikai įpras labiau saugoti supančią aplinką, juk teršdami vandens telkinius ne tik išžudome kai kurias mikroorganizmų rūšis, bet ir kenkiame sau,“ – tikina S. Gabulaitė.

NSO laboratorija, kurioje vaikai atlieka įvairius tyrimus ir eksperimentus, duris atveria kiekvieną pirmadienį ir antradienį. Laboratorija veikia jau ketvirtus metus. Iš jų 2,5 metų užsiėmimai organizuojami pagal projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“, kurį vykdo Lietuvos mokslų akademija kartu su partneriais. Vienas jų – Vytauto Didžiojo universitetas. Pagal šį projektą taip pat sukurtas penkiolikos vaizdo reportažų ciklas „Mokslas iš arti“, leidžiamos garsių užsienio autorių mokslo populiarinimo knygos, surengtas mokslo populiarinimo priemonių konkursas ir t.t.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė