Lietuvos kartografų draugija kuria filmą apie pasaulį keičiančius žemėlapius (0)

Akvilės Slegerytės piešinys

Akvilės Slegerytės piešinys

Lietuvos kartografų draugija kuria mokslo populiarinimo filmą „Kartografija: žemėlapiai, kurie keičia pasaulį“, kurį žiūrovai išvys jau šią vasarą. Jame pasakojama, kaip, kur ir kada gali būti naudojami žemėlapiai.

„Daugelis žvilgtelime į žemėlapius tik planuodami kelionės maršrutą ar norėdami susiorientuoti vietovėje, tačiau iš tikrųjų jų taikymo galimybės daug didesnės, – pasakoja Giedrė Beconytė, projekto vadovė. – Žemėlapiuose gali būti pavaizduotos ne tik Žemės teritorijos, bet ir dangaus skliautas, hipotetinės, fantastinės ar net abstrakčios erdvės. Tai efektyvus žinių sklaidos, atskirties mažinimo, tarptautinės komunikacijos ir tyrimų įrankis.“

Filme bus pristatyta keliasdešimt žemėlapių, kurie turėjo įtakos ne tik kartografijos mokslo, bet ir žmonijos kultūros raidai, atspindi reikšmingus Lietuvos istorijos įvykius. Žiūrovai sužinos apie georeferencinius, analitinius, krizių valdymo, bendravimo, sąmonės, manipuliavimo visuomenės nuomone ir kitus žemėlapius. Jie galės palyginti, kaip atrodė pirmykščių tautų ir šių dienų žemėlapiai. Tarp filme pristatomų žemėlapių – 1613 m. Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio žemėlapis, kuris laikomas vienu reikšmingiausių Lietuvos istorijos ir kultūros paminklų, realiu laiku sekamų objektų ir kiti žemėlapiai. Žiūrovai taip pat praturtins žinias apie Lietuvos erdvinės informacijos portalo  elektroninių žemėlapių paslaugas, darbo su žemėlapiais priemones.

„Parodysime, kuo įdomūs priešistoriniai ir šiuolaikiniai interaktyvūs žemėlapiai, kaip jie gali būti naudojami kasdien ir ekstremaliose situacijose,“ – pasakoja G. Beconytė.

Filmo autoriai žada papasakoti, kokios šiuolaikinės technologijos naudojamos žemėlapiams kurti, kaip jie tampa sudėtinga išmania sistema – geografinio bendradarbiavimo priemone. Bus ir praktinių patarimų, pavyzdžiui, kokią informaciją galima gauti lyginant skirtingus žemėlapius, kaip atrasti reikalingą žemėlapį ar susikurti savo.

G. Beconytės teigimu, rengiant įvairias strategijas ar plėtros planus Lietuvoje kol kas per mažai analizuojami geografiniai duomenys – demografijos, sveikatos, nusikaltimų ir kiti. Tikimasi, kad įvairių institucijų specialistai, susipažinę su žemėlapių taikymo galimybėmis, ims dažniau juos naudoti savo darbe.

Filmas bus pristatytas specialiame renginyje, rodomas mokslo festivalio „Erdvėlaivis – Žemė“ renginiuose, pasiekiamas socialiniuose tinkluose. Manoma, kad jis galėtų būti naudojamas kaip papildoma ugdymo priemonė ir bendrojo lavinimo bei aukštosiose mokyklose.

Kurdama filmą Lietuvos kartografų draugija bendradarbiauja su Vilniaus universiteto Kartografijos centru, VĮ „GIS-Centras“,  Nacionaline žemės tarnyba, UAB „Hnit-Baltic“.

Filmas „Kartografija: žemėlapiai, kurie keičia pasaulį“ yra viena iš mokslo populiarinimo iniciatyvų, kurias konkurso būdu atrinko ir remia Lietuvos mokslų akademija projekto „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“ lėšomis. Minėtas projektas įgyvendinamas  pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologi­jas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle ska­tinimas“. Jį finansuoja Europos socialinis fondas.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė