Kilnojamoji Kalbos muziejaus paroda kvies paliesti lietuvių kalbą rankomis (0)

Kalbos muziejaus eksponatai | muziejai.lt, T.Kapočiaus nuotr.

Kalbos muziejaus eksponatai | muziejai.lt, T.Kapočiaus nuotr.

Lietuvių kalbos institutas rengia pirmąją kilnojamą edukacinę parodą svarbiausiems lituanistikos ir kalbotyros pasiekimams pristatyti. Ekspoziciją, kurią šį pavasarį planuojama parodyti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, sudarys unikalūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys paliesti kalbą rankomis.

„Lietuvių kalbos institute veikia Kalbos muziejus, kuris sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo. Išgirdome ne vieną prašymą pristatyti panašią ekspoziciją užsienyje, todėl nusprendėme sukurti kilnojamą parodą, – pasakoja dr. Jolanta Zabarskaitė, Lietuvių kalbos instituto direktorė. – Ji ne tik atskleis įvairias kalbos mokslo įdomybes, bet ir patraukliai, originaliai pristatys mūsų valstybę.“

Parodos organizatoriai kvies atrasti ir pajusti santykį su lietuvių kalba per lytėjimą.

„Planuojame sukurti 5 kalbos žaislus. Pavyzdžiui, vienas jų imituos didįjį lietuvių kalbos žodyną, kuris turės ne puslapius, bet langelius, kuriuos atvėrus bus galima daugiau sužinoti apie įvairius lietuviškus žodžius. Taip pat ketiname parengti žemėlapį, iliustruojantį, kaip mūsų kalbos žodžiai pasklido po svetimas kalbas – rusų, baltarusių, vokiečių, suomių ir kitas – ir kokiuose regionuose jie dabar vartojami,“ – sako Dovilė Bielevičiūtė, Lituanistikos židinio vadybininkė.

Anot dr. J. Zabarskaitės, tokia paroda siekiama dviejų tikslų. Pirma, didinti lietuvių kalbos žinomumą, atpažįstamumą užsienyje. Antra, pasitelkus netradicines priemones griauti mitą, kad lietuvių kalbotyra nuobodi, padėti atrasti jos įdomybes ir populiarinti humanitarinius mokslus Lietuvoje.

„Tariamės dėl parodos pristatymo Indijoje, Čekijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse. Lietuvoje ją eksponuosime mokyklose, įvairiuose didesniuose renginiuose, susibūrimuose,“ – pasakoja Lietuvių kalbos instituto direktorė.

Anot jos, Lietuvoje itin stinga lituanistinio ir lingvistinio švietimo. Šiuolaikiniame globaliame pasaulyje, tik stiprindami ir puoselėdami savo kalbą, galime išsaugoti tautos savitumą ir išlikti įdomūs kitiems. Svarbu išmokti žvelgti į lietuvių kalbą plačiau, vertinti kitų kalbų apsuptyje.

Lietuvos kalbos instituto projektas „Paliesk lietuvių kalbą rankomis!“  yra viena iš mokslo populiarinimo iniciatyvų, kurias konkurso būdu atrinko ir remia Lietuvos mokslų akademija projekto „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“ lėšomis. Pastarasis projektas įgyvendinamas  pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologi­jas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle ska­tinimas“. Jį finansuoja Europos socialinis fondas.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė