Kodėl nebereikia tylėti apie prekybą žmonėmis? (0)

hrmi.lt nuotr.

hrmi.lt nuotr.

Mūsų pasaulyje prekiaujama daugybe dalykų, o diskusijų apie įmones, verslus ir verslininkus, rinkas ir kainas – begalybė. Paradoksas, jog tiek mažai žinome ir kalbame apie rinkas, kuriose prekiaujama mumis pačiais.

JTO duomenimis, kasmet visame pasaulyje parduodama daugiau kaip 4 milijonai žmonių. Šiuolaikinės vergovės rinka vertinama 32 mlrd. JAV dolerių. Po narkotikų, prekyba žmonėmis ir nelegaliais ginklais dalijasi antra vieta didžiausių pasaulio nusikalstamos pramonės šakų sąraše. Retas mūsų šalies gyventojas žino, jog Lietuvoje kasmet parduodama apie 2000 žmonių. Negana to, statistinių tyrimų duomenimis Lietuva yra nelegalaus eksporto, importo ir tranzito šalis tarp Rytų ir Vakarų. Tarp Baltijos šalių Lietuva, deja, pirmauja prekybos žmonėmis aukų skaičiumi.

Kas yra prekyba žmonėmis?

Visų pirma, prekyba žmonėmis neturėtų būti asocijuojama su prostitucija. Šis terminas apibūdina asmenų verbavimą, pervežimą, perdavimą, slėpimą ar priėmimą naudojant grasinimus, jėgą ar kitas prievartos formas, apgaulę, sukčiavimą, piktnaudžiavimą valdžia ar pasinaudojant kito asmens pažeidžiamumu. Prekybos žmonėmis aukos gali būti parduodamos kriminalinėms grupuotėms, kuriose verčiamos daryti nusikaltimus, ar atiduodamos vergiškai dirbti.

Kas dažniausiai tampa prekybos žmonėmis aukomis?

Pusė parduodamų žmonių – vaikai, 80 proc. – moterys ir mergaitės. 46 proc. aukų – 17–23 metų merginos. Prekybą žmonėmis lydi neišsilavinimas ir nepriteklius. Dažnai prekybos žmonėmis aukos prieš patekdamos į vergiją verčiasi sunkiai, neturi darbo. Būtent tokie žmonės lengviausiai pasiduoda įkalbinėjimams „lengvai užsidirbti užsienyje“. Stebina faktas, jog daugelis nusikaltimo aukų – didžiųjų miestų gyventojai. Beveik pusė registruotų aukų yra Klaipėdos, Šiaulių, Kauno ar Vilniaus gyventojai. Maždaug trečdalis žmonių, pakliuvusių į prekybos žmonėmis pinkles žino, jog dirbs pasilinksminimo ir sekso industrijoje.

Kas įtraukia aukas?

Dažniausiai į nusikaltėlių vergiją papuolama per naujus draugus ar nepažįstamus asmenis, rečiau – per senus draugus ir net partnerius ir gimine. Priešingai nei dažnai manoma, kas antra iš po vieną dirbančių verbuotojų – moteris.

Kur patenka aukos?

Daugiausiai aukų išvežama į Didžiąją Britaniją, mažiau – į Ispaniją, Vokietija, taip pat Italiją ir Airiją.

Prekybos žmonėmis mastai

Prekyba žmonėmis tik nedaugeliu atvejų apsiriboja vienos valstybės sienomis. Šis nusikaltimas dažniausiai daromas tarptautiniu mastu. Dėl to šiuo metu yra priimta nemažai teisės aktų ir konvencijų, įtvirtinančių prekybos žmonėmis tarptautinėje teisėje draudimą ir padedančių užkirsti kelią šiam nusikaltimui.

Organizacija „Savanorių mini infocentras“ šiuo metu rengia paskaitas visoje Lietuvoje bei siekia atkreipti visuomenės dėmesį į šią opią problemą, apsisaugoti patiems ir apsaugoti kitus nuo prekybos žmonėmis pinklių.

Skatina gyventojų atsakingumą bei sąmoningumą, nelik abejingas ir tu!

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė