Tautininkų Sąjunga ragina nedelsiant pradėti Konstitucinio Teismo apkaltos procesą (42)

Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vasario 28 d. Tautininkų sąjunga (TS) išplatino viešą pareiškimą, kuriame įvertino Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo (KT) spendimą dėl piliečių vardų ir pavardžių rašymo asmens tapatybės dokumentuose kaip Lietuvos Konstitucijos pamynimą ir neleistiną politinį kišimasi į lietuviškos rašybos norminimo kompetenciją.

Tautininkų Sąjungos nuomone, dabartinis KT „nusirito iki politinių grupių užsakymo vykdytojų lygmens“, nes „sudarė teisines prielaidas politikams daryti spaudimą Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, kad ši teiktų konstitucinį lietuvių kalbos statusą paneigiančius siūlymus“. Anot teismo, nors piliečių asmenvardžiai pase turi būti rašomi valstybine kalba, komisija gali nustatyti taisykles, kai nenaudojama lietuvių kalbos abėcėlė.

Įvertinusi ne tik vasario 28 d. bet ir kitus pastarojo meto KT sprendimus, peržengiančius šio teismo kompetenciją, TS pareiškė remianti piliečių siūlymus Lietuvos Respublikos Seime nedelsiant pradėti Konstitucinio teismo apkaltos procesą.

Skelbiame visą viešo TS pareiškimo tekstą:

Tautininkų Sąjungos VIEŠAS PAREIŠKIMAS

Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo vasario 27 d. sprendimo apie Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių rašymą valstybine kalba

2014-02-28

Vakar Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismas priėmė spendimą, kuriuo Teisingumo ministro prašymu naujai paaiškino ankstesnius šio teismo sprendimus (doktriną dėl piliečių vardų ir pavardžių rašymo asmens tapatybės dokumentuose).

Konstitucinis Teismas negalėjo iš esmės keisti ankstesnėse kadencijose priimtų sprendimų ir konkrečiai 1999 m. spalio 21d. sprendimo:  „jeigu  teisės  normomis būtų nustatyta, jog piliečių vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio pase rašomi kitokiais,  nelietuviškais,  rašmenimis,  būtų ne tik paneigtas  konstitucinis valstybinės  kalbos  principas, bet ir sutrikdyta  valstybės ir savivaldybių  įstaigų,  kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų veikla.“

Konstitucinis Teismas 2007 m. gegužės 5d. nutarime konstatavo, kad „lietuvių kalba yra ypatinga   konstitucinė vertybė, ji yra lietuvių tautos etninio ir kultūrinio savitumo pagrindas, tautos tapatumo ir išlikimo garantija; lietuvių  kalba saugo  tautos  tapatumą, integruoja pilietinę  tautą, užtikrina valstybės  vientisumą ir jos nedalomumą, normalų  valstybės ir savivaldos įstaigų veikimą; valstybinė kalba – bendrinė  lietuvių kalba – yra tautos suvereniteto įteisinimo ir oraus bendravimo su pasauliu  priemonė.“

Vakarykštis Konstitucinio Teismo sprendimas akivaizdžiai prieštarauja aukščiau minėtai konstitucinei doktrinai. Sprendime pasakyta, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija turi teikti oficialią  išvadą, ar „/…/ konstitucinio reikalavimo  “asmens  vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašomi valstybine kalba” formuluotė “valstybine kalba”, taip pat formuluotė “lietuviškais rašmenimis” gali būti suprantamos taip, kad  Lietuvos Respublikos piliečio pase kai kuriais atvejais rašant nelietuviškus  vardus ir pavardes galima vartoti ne tik lietuvių kalbos abėcėlės raides, bet ir kitus tik lotyniško pagrindo rašmenis tiek, kiek jie dera su  lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, lietuvių kalbos savitumo.“

Todėl Tautininkų Sąjunga p a r e i š k i a:

  1. Dabartinis Konstitucinis Teismas nusirito iki politinių grupių užsakymo vykdytojų lygmens. Jis  sudarė teisines prielaidas politikams daryti spaudimą Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, kad ši teiktų konstitucinį lietuvių kalbos statusą paneigiančius siūlymus.
  2. Konstitucinio Teismo siūlymas kai kuriais atvejais nevartoti lietuvių kalbos abėcėlės – yra ne tik Lietuvos Respublikos Konstitucijos pamynimas, bet ir neleistinas kišimasis į lietuviškos rašybos norminimo kompetenciją. Gerai dar bent tiek, kad Konstitucinis Teismas Valstybinei lietuvių kalbos komisijai dar palieka teisę spręsti, ar lietuviškos abėcėlės nevartojimas „valstybinėje kalboje“ dera su lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, lietuvių kalbos savitumo.
  3. Tautininkų Sąjunga remia piliečių siūlymus Lietuvos Respublikos Seime nedelsiant pradėti Konstitucinio Teismo apkaltos procesą, nes jis akivaizdžiai peržengė savo kompetenciją ne tik šiame sprendime, bet ir daugelyje kitų. Kaip antai, jis pats savo iniciatyva panaikino piliečių referendume priimto Konstitucijos 125-ojo straipsnio antrosios dalies galiojimą, pasikėlė sau atlyginimus, ir kt.

Tautininkų Sąjungos pirmininkas Julius Panka

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė