K. Barisas: Akademinis jaunimas negali apsiriboti vien mokslu (0)

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Šiais metais, minint Europos dieną, Vienoje (Austrija) įvyks pirmasis, naujas „Eurovizijos“ vardo projektas – „Chorų Eurovizija“. Nacionalinę atranką vykdo ir Lietuva. LRT televizijos eteryje dėl teisės atstovauti Lietuvai „Chorų Eurovizijoje“ varžosi septyni gerai žinomi mūsų šalies chorai. Tarp jų ir Lietuvos edukologijos universiteto mišrus choras „Ave vita“.

Pastaruosius penkerius metus choras „Ave vita“ aktyviai dalyvauja televizijos projektuose. Tačiau ar pateks į televizijos konkurso „Lietuvos balsai. Chorų Eurovizija“ finalą,, K. Barisas kol kas abejoja. Šiam projektui gerai pasiruošti stigo laiko, nes didelė dalis choristų šiuo metu atlieka pedagogines praktikas mokyklose. Sausio mėnuo – svarbus metas Lietuvos edukologijos universiteto studentams. Jie turi galimybę išbandyti save dirbdami mokyklose. O tokie projektai kaip šis reikalauja daug laiko, pastangų ir jėgų. Labai svarbios yra repeticijos, kurių metu išmokstami žodžiai, balsų partijos ir judesiai.

Tačiau, pasak choristų, vedant pamokas reikia kur kas daugiau atsakomybės nei stovint scenoje. „Dainuodamas scenoje žinai, kad už tavo nugaros stovi dar trisdešimt žmonių, o klasėje prieš mokinius tu stovi vienas ir esi už viską atsakingas“, – sako būsimoji matematikos ir informatikos mokytoja Simona Rubinaitė.

Šiuo metu kolektyve dainuoja 45 choristai, iš jų – 10 naujokų. Pirmakursiai prie choro veiklos prisijungė vos rudenį, todėl jiems itin sunku – reikia išmokti naujus ir senus kūrinius. Choro meno vadovas, doc. Kastytis Barisas, sako, kad chore „Ave vita“ pritampa tie, kurie mėgsta laiką leisti su daina. ‚,Studentai, skiriantys savo laiką chorui, tikrai negali pakenkti savo mokslams“.

Pasak psichologijos studentės Rasos Lauciūtės, choras projekte dalyvauja ne dėl laimėjimo, o dėl patirties. Tokie projektai užgrūdina, išmoko greitai orientuotis, ir bendrauti su žmonėmis.

„Universiteto choro nariai, kaip būsimi mokytojai, gauna labai daug. Dainuoti ateina įvairių specialybių būsimieji pedagogai. Įgiję sceninės patirties išmoksta gražios ir sklandžios kalbos, ugdo savyje tvirtesnės asmenybės bruožus. Kelionių metu plečia akiratį, pamato įvairias pasaulio šalis, apie kurias gali pasakoti mokiniams. Tokie mokytojai – didelis turtas, tikri deimančiukai“, – sako K. Barisas.

LEU choro „Ave vita“ vadovas sako, jog labai norėtų, kad universitetuose akademinis jaunimas neapsiribotų vien mokslu. „Ypač būsimieji mokytojai, kurie vėliau dirbs su jaunimu“. Vadovas pritaria idėjai, jog reikia skatinti, kad kiekvienas būsimas mokytojas užsiimtų visuomenine veikla, dainuotų ar šoktų. Tokie pedagogai jaunajai mokinių kartai suteikia daug daugiau nei tik pamokos medžiagą.

Vadovas džiaugiasi, jog net baigę studijas, kai kurie choristai lieka dainuoti ir gastroliuoti su kolektyvu. K. Barisas, chore dirbantis jau daugiau nei trisdešimt metų, sako, kad buvę „Ave vita“ nariai šiuo metu yra profesoriai, daktarai, aukštas pareigas užimantys mokytojai ar ministerijų darbuotojai, kultūros centrų vadovai. Chore dažnai atsiranda studentų poros, vėliau susituokia, sukuria gražias šeimas, užsiimančias prasminga veikla.

Kolektyvo nariai sako, jog labai myli savo vadovą, jis itin charizmatiškas, turi tvirtą nuomonę ir yra visų gerbiamas. „Džiaugiamės galėdami pasigirti, kad mes iš tiesų draugiškas kolektyvas. Kaip šeima. Ir tai vadovo nuopelnas“, –  sako choristai.

„Jaunimas – varomoji jėga. Jie mano geriausi draugai“, – sako K. Barisas. Per ilgus jo vadovavimo chorui metus susiklostė gražios tradicijos. Rugsėjo pirmąją, minėdami žinių ir mokslo dieną, dainininkai suguža pas savo vadovą į namus. Ir ši tradicija tęsiasi jau daug metų. Kita choro tradicija – studentai su vadovais kiekvieną pirmadienį po repeticijos keliauja į sporto salę, ten žaidžia tinklinį. Tik jei choro repeticijoje kenčia studentai, tai sporto salėje studentai kankina vadovus.

K. Barisas sako, jog dažnai studentai stebisi, iš kur jis turi tiek energijos.  Jo nuomone, jau  pats darbas su jaunimu įkrauna pedagogą. Sportas muzikai taip pat labai svarbus. Kvėpavimas, raumenų darbas ir kūno svoris turi didelės įtakos muzikos kokybei. „Laikyčiau kūno kultūrą viena iš pagrindinių disciplinų, juk sportas pakrauna organizmą energijos tolimesniems darbams“, – sako LEU choro „Ave vita“ vadovas.

Paklaustas, su kokiais didžiausiais sunkumais susiduria studentiški chorai, K. Barisas sakė, jog labiausiai chorui kenkia šiuolaikinio jaunimo nedisciplinuotumas. „Jeigu jie kažko nebenori, tai ir nebedaro“, –  sako K. Barisas pridurdamas, jog to anksčiau nebūdavo. „Jei pradėdavai lankyti muzikos ar sporto mokyklą – tai būk malonus ir ją baik“. Jo nuomone, šiuolaikinė karta bijo sunkumų. Susidūrę su sunkumais jie tiesiog palieka chorą. Su šia problema susiduria beveik visų aukštųjų mokyklų chorai. Tačiau vis tiek vadovas sako labai vertinantis  ir mylintis savo auklėtinius.

Choras „Ave vita“, kaip ir pats Lietuvos edukologijos universitetas, skaičiuoja beveik 80 veiklos metų. Per netrumpą gyvavimo istoriją tarptautinio pripažinimo sulaukęs choras jau pateisino savo pavadinimą – nė akimirką nesiliovė sveikinti gyvenimo (lot. Ave vita – sveikas, gyvenime!). Visada entuziastingai nusiteikęs kolektyvas nuolat skina laurus, džiugina klausytojus ir gyvena jaunatvišku žavesiu pulsuojantį chorinį gyvenimą.

Nuo 1994 metų choro kolektyvui vadovauja doc. Kastytis Barisas. „Ave vita“ per metus surengia apie 50 koncertų Lietuvos ir užsienio salėse, bažnyčiose, mokyklose, universitetuose.  Choras yra aktyvus ne tik nacionalinių, bet ir tarptautinių konkursų dalyvis – net 18 kartų tapo tarptautinių konkursų laureatu. Dėl savo tarptautinio aktyvumo kolektyvas apdovanotas „Aukso paukštės“ ir „Tarptautinio spindesio žvaigždės“ prizais. Kolektyvas dalyvavo televizijos projektuose „Žvaigždžių duetai“ ir „Lietuvos balsai“, kur pelnė daugybę žiūrovų simpatijų, buvo pripažintas žaismingiausiu dalyviu.

Mišrus choras „Ave vita“ yra įrašęs dvi garsajuostes (Lietuvoje 1996 m., Italijoje 2000 m.) ir tris kompaktines plokšteles (2000, 2004, 2010 m.).

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė