Žuvinto rezervate jau klykauja pirmosios gervės, čirendami parskrenda dirviniai vieversiai (0)

Žuvinto rez. nuotr.

Žuvinto rez. nuotr.

Žuvinto rezervate jau klykauja pirmosios gervės ir žąsys, čirendami parskrenda dirviniai vieversiai. Bet yra ir daugiau ankstyvo pavasario požymių.

Vasario antroji pusę Dzūkijoje netikėtai tapo visiškai pavasariška. Prieš kelias dienas lietus nuplovė negausaus sniego likučius, o dabar kur bepažvelgsi – ankstyvo pavasario vaizdai. Diena gerokai pailgėjo, net naktimis tik lengvai pašalvena, tad sujudo augalai – Žuvinto pakrančių karklų krūmus papuošė išsprogę pūkuoti pumpurai, Buktos miške savaitgalį jau žydėjo žibuoklės. Nenorintiems eiti į gamtą matyti, kaip pavasaris beldžiasi iš žemės: pasirodė narcizų, tulpių, kitokių augalų daigai. Prieš savaitę aviliuose atkuto ir apsiskraidė bitės.

Vieversiai ankstyvi

Vakar priešpiet virš saulės nušviesto Žuvinto jau čireno migruojantys dirviniai vieversiai. Pavieniai ir nedidelėmis grupelėmis, visai neaukštai virš lietaus nugludinto mėlyno ežero ledo skrendantys  vyturiai yra bene įsimintiniausias pavasario pranašas. Šįsyk jų buvo kelios dešimtys, o saulėtą dieną jų pasirodymas buvo kaip niekada džiuginantis.

Tą pačią dieną Žuvinto palias pabudino gervių klyksmas – dvi poros paukščių suko ratus virš  pelkės karklynų, o paežerės pievose stebėti pirmi varnėnų pulkeliai. Tik pempė kažkur užtruko.

Dar anksčiau, vasario 11 d. Žuvinte pasirodė pirmos pilkosios žąsys. Joms dabar yra tinkamų vietų ir pasiganyti ir paplaukioti – atitirpo ežero pakraščiai, įtekančios į Žuvintą Bambenos upelės deltoje žiojėja properšos.

Pavasaris skubina darbus

Išskirtinai ankstyvas pavasaris Žuvinte skubina gamtotvarkos darbus. Trumpa besniegė žiema vasario pradžioje gamtotvarkininkams leido prižiūrėti pelkes net tose vietose, kur vasarą sunkiai pateksi su technika. Nendrių ir krūmų kirtėjai dabar lenktyniauja su laiku, nes kasdien nyksta ledo danga, o parskridusiems sparnuočiams jau irgi reikės ramybės jų namuose.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė