Iškiliems kūrėjams įteiktos Nacionalinės kultūros ir meno premijos (video) (0)

Apdovanojamas Donatas Banionis | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Apdovanojamas Donatas Banionis | lrp.lt, R.Dačkaus nuotr.

Šiandien, vasario 14 d. Prezidento rūmuose įteiktos 2013 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos.  Jas pelnė aktoriai Donatas Banionis ir Juozas Budraitis, kompozitoriai Giedrius Antanas Kuprevičius ir Faustas Latėnas, rašytojas Vladas Braziūnas bei kino operatorius Jonas Gricius, įvertintas už viso gyvenimo indėlį į kultūrą ir meną.

„Kūrybiniame kelyje pripažinimo jau esate sulaukę visi. Nacionalinė premija įprasmina tai, kad šiandien Jūsų kūrybos klausosi, žiūri ar skaito visa Lietuva. Nacionalinė premija – tai visos tautos padėkos ir pagarbos ženklas  Jums. Savo laikysena ir darbu niekada neleidote suabejoti nacionalinės kultūros reikšme. Ir ateityje stiprūs ir vieningi būsime tiek, kiek sugebėsime patys tikėti Lietuvos ir jos kultūros savitumu“, – teigė premijas įteikusi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Sveikindamas Nacionalinės premijos laureatus, kultūros ministras Šarūnas Birutis sakė: „Jūsų indėlis į mūsų valstybės kūrimą yra neįkainojamas ir sektinas kaip gražiausias pavyzdys, stiprios ir kuriančios visuomenės pagrindas, kuris veda Lietuvą kultūringos, pilietinės, darnios ir augančios valstybės keliu.“

Pasak Š. Biručio, kultūra mes išreiškiame savo šalies tapatumą, atspindime papročius, prisimename savo kilmę ir tęsiame šviesiausių kultūrą puoselėjančių žmonių darbus. „Kultūra yra kertinis akmuo asmenybės ir valstybės glaudžiai draugystei. Kultūra –  nėra tik spektaklis, koncertas ar knyga. Kultūra tai visuma to, kaip mes suprantame savo tapatumą ir savo vietą gimtinėje, šalyje ir pasaulyje.  Tai visuma dalykų, į kuriuos įeina žinojimas, tikėjimas, menas, moralė, įstatymai, papročiai ir visi kiti gabumai bei įpročiai, kuriuos žmogus įgyja būdamas“, – pabrėžė kultūros ministras.

Aktorius D. Banionis Nacionaline premija įvertintas už Juozo Miltinio teatro legendos tąsą šiuolaikiniame teatre ir kine. Aktorius J. Budraitis premiją pelnė  už kūrybą, apimančią platų kultūros lauką, už novatorišką ir intelektualią aktorystę, atvėrusią langą į Lietuvą. Kompozitoriui F. Latėnui premija skirta už Lietuvos teatro skambesį, už muziką, kaip visavertę teatrinio vyksmo dalyvę. G. Kuprevičius apdovanotas už plačią muzikinės raiškos gamą, nuo miuziklo iki operos ir baleto. V. Braziūnas apdovanojimą pelnė už poetinius atradimus, gilinantis į lietuvių kalbos lobyną ir baltiškąją pasaulėvoką. Kinol operatorius J. Gricius premiją pelnė už Lietuvos kino poetikos pagrindų sukūrimą, aukščiausią vizualinę kino kultūrą, už profesinę sąžinę.

Nacionalinių premijų įteikimo iškilmėse F. Latėno ir G. Kuprevičiaus kūrinius atliko styginių kvartetas „Art Vio“.

Nuo 1989 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius, viena premija taip pat gali būti skiriama už viso gyvenimo indėlį į kultūrą ir meną.

Kasmet teikiamos ne daugiau kaip šešios Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis – 104 tūkst. litų.

Prezidentė įteikė Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas:

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė