Žvarbių lenktynių puošmena – pasiekti trys rekordai (nuotraukos) (0)

E.Gudonis | alkas.lt, A,Rasakevičiaus nuotr.

E.Gudonis | alkas.lt, A,Rasakevičiaus nuotr.

Vasario 1 d. pučiant aštriam pietryčiui Dusetose vykusias tradicines ristūnų lenktynes „Sartai 2014“ vainikavo trys nauji trasos rekordai. Žiūrovai visų jų sulaukė paskutiniajame, „Didžiojo žiemos prizo“, kurį tradiciškai steigia šių lenktynių organizatorė – žemės ūkio ministerija – važiavime.

Plojimais buvo pasitiktas iki šios dienos gyvavusio rekordo autorius, varėniškis, Dubyčių žemės ūkio bendrovės sportininkas Stanislovas Kėrys, su žirgu Sakalu 2012 metais greičio kartelę pakėlęs iki 2 min. 03,219 sek.

Nors šįkart Stanislovas Sakalą iškeitė į Amerikos ristūną, Švedijoje augintą „Pronto Ribb“, tačiau iš rekordininko į Dusetų hipodromą susirinkę žiūrovai tikėjosi pataisos pasiekimų lentelėje. Ir neapsiriko. Aukštąjį zootechniko išsilavinimą turintis S.Kėrys su Dusetų hipodrome pirmąkąrt bėgusiu „Pronto Ribb“ rekordinę kartelę pakėlė iki 2 min. 01,961 sek., tačiau šis rekordinis rezultatas varėniškiui leido džiaugtis tik trečiąja prizine vieta.

Dar greitesnis buvo trasos rekordą su tuo pačiu Sakalu pagerinęs Estijos sportininkas Jevgenijus Ivanovas (2 min.01.163 sek.), tačiau ir šis rezultatas užtikrino svečiui tik antrąją vietą.

Dienos karaliumi tapo uteniškis Egidijus Gudonis su „Rodney Augustinu“, S. Kėrio pasiekimą pagerinęs beveik 3 sek. Nugalėtojo laikas, o tuo pačiu ir naujasis trasos rekordas – 2 min. 00,775 sek. Tiek jis sugaišo 1609 metrų distancijoje.

Nugalėtoją ir trasos rekordininką šiltai pasveikino „Didįjį žiemos prizą“ įteikęs žemės ūkio ministras, prof. Vigilijus Jukna, akcentavęs, jog dėl tokių puikių akimirkų, tampančių didžiausiu renginio traukos centru, verta rengti šias tradicines lenktynes ir nekantriai jų laukti metus.

Būtent siekti naujų rekordų, įspūdingų lenktynių prie starto linijos išsirikiavusius 58 varžybose dalyvaujančius važnyčiotojus, žirginio sporto gerbėjus ir visus į Dusetas susirinkusius žiūrovus atidarydami šventę linkėjo Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, žemės ūkio ministras V. Jukna, varžybų organizacinio komiteto nariai, šios sporto šakos veteranai, teisėjai.

Prieš lenktynes vykusioje spaudos konferencijoje varžybų organizacinio komiteto pirmininko pavaduotoja, žemės ūkio viceministrė Živilė Pinskuvienė pasidžiaugė nepriekaištingai didžiausius darbus rengiant šią šventę atlikusiais varžybų šeimininkais – zarasiškiais ir dusetiškiais ir palinkėjo, kad per labai trumpą laiką nuveikti dideli parengiamieji darbai būtų vainikuoti puikiais startais.

Būtent trokšdami tapti įspūdingų akimirkų liudininkais į Dusetas rinkosi žirginio sporto entuziastai. Ir neapsiriko. Jau pirmasis lenktynių „Sartai 2014“ važiavimas, kuriame 8 žirgų važnyčiotojai varžėsi dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo, padovanojo jiems atkaklią, įsimintiną kovą, kurią laimėjo pirmas 1609 metrų distancijos finišą su „Ladybird Va Bene“ kirtęs Eimantas Klebauskas . Jis trasoje sugaišo 2 min. 07,442 sek.

Antras liko Aurimas Sakalovas, vadeliojęs „Rightabeveyourhead“ (2 min. 07,615 sek.), o trečiąją vietą iškovojo latvis Nikolajus Galilejevas, su „Carmen River“ trasą įveikęs per 2 min. 08.803 sek.

Budresni žiūrovai atkreipė dėmesį ne tik į labai vienodą prizininkų greitį, kai juos skyrė tik kelios šimtosios sekundės dalys, bet ir tai, kad visos prizininkės – Amerikos ristūnų veislės kumelės, išaugintos Švedijoje.

Antrojo tarptautinio važiavimo dalyviai, kovoję dėl „Arvi“ prizo, varžėsi ilgiausioje – 3200 metrų distancijoje, kurios finišą su bėru Švedijos eržilu Up To Belle pirmas kirto važnyčiotojas iš Estijos J. Ivanovas, pranokęs antroje vietoje likusį nuolatinį šių lenktynių dalyvį Žydrūną Vasilionką su Salsa de Garone ir trečią vietą užėmusią važnyčiotoją iš Latvijos Tatjaną Martinsonę su „Coming Heart“.

Dėl Lietuvos Respublikos vyriausybės steigiamo „Eikliojo žirgo prizo“ 1609 metrų distancijoje varžėsi septynių žirgų važnyčiotojai, o pergalę čia šventė buvęs trasos rekordininkas, Varėnos rajono Dubičių žemės ūkio bendrovės sportininkas S. Kėrys, ir šiame važiavime ištikimąjį, ne vieną pergalę važnyčiotojui padovanojusį Sakalą iškeitęs į Švedijoje gimusį ir augusį juodbėrį eržilą Ingo Sanna. Nugalėtojas trasoje sugaišo 2 min. 08,866 sek.

Antras šiame važiavime su Raise Hand finišavo Sergejus Matvejevas, o trečiąją vietą iškovojo Gedvilė Vinslauskaitė, vadeliojusi Rhapsody in Blue. Abi šios antroje – trečioje vietoje finišavusios kumelės priklauso žirgininkystės specialistui Arūnui Cicėnui.

Naujo prizo paieškose sėkmė ir vėl lydėjo estą J.Ivanovą, šįkart važnyčiojusį Sir Nile ir trasą įveikusį per 3 min. 12,440 sek. Svečias pranoko antrą-trečią vietas užėmusius Lietuvos sportininkus Tomą Lukošiūną su Bucky Augustinu ir Ž. Vasilionką su „Silice de Ka“.

Savotiškai atsirevanšavo svečiams varžybų šeimininkai kovoję dėl Lietuvos Respublikos Seimo prizo, kur visą nugalėtojų garbės pakylą pirmąkart šiose lenktynėse užėmė vien Lietuvos sportininkai. Seimo prizą iškovojo pirmajame važiavime antras likęs A. Sakalovas su prancūzų veislės ristūne „Truffe Au Chocolat“. Aurimas distanciją įveikė per 2 min 07,170 sek. ir pranoko Algį Vilkinį su Ūlos Vingiu (2 min. 07,482 sek.) ir trečiąją prizininkę Moniką Vinskutę su Gotika (2min.07,872 sek.)

2400 m distancijoje sportininkai varžėsi ir dėl Biržų žemtiekimo prizo, o joje rungėsi vien Lietuvos sportininkai. Prizą iškovojo šįsyk su Gepardu važiavęs E. Gudonis, distanciją įveikęs per 3 min. 20,418 sek.

Jis pranoko antrąją vietą užėmusį Liutaurą Pamarnecką su Chiva (3 min. 21,894 sek.) ir trečioje vietoje likusį Ernestą Juškauską su Saliutu Olo (3min. 22,214 sek.).

Šių lenktynių programoje nuo seno yra du prizai, dėl kurių likimo labiausiai jaudinasi vietos žiūrovai. Tai prestižiniai „Zarasų krašto“ ir „Dusetų krašto“ prizai, dėl kurių važnyčiotojai varžosi vienodose angliškos mylios (1609 metrų) distancijose, o žiūrovai labiausiai džiūgauja, kai juos iškovoja vietos sportininkai.

Deja, jų apmaudui „Zarasų krašto“ prizas iškeliavo į Varėną, o jį paveržė tas pats S. Kėrys, šįkart važnyčiojęs Amerikos ristūną Don Star ir distanciją baigęs per 2 min. 10,562 sek. Antras liko alytiškis E.Klebauskas, su Seira finišavęs per 2 min. 12,589 sek., o varžybų šeimininkų prestižą kiek pataisė kaimynas iš Utenos Mindaugas Seržantas su Leila Augustinu trasoje sugaišęs 2 min. 13,389 sek.

„Dusetų krašto“ prizu irgi džiaugėsi ne vietinis važnyčiotojas, o širvintiškė, pirmoji dailiosios lyties atstovė, užkopusi ant nugalėtojų pakylos aukščiausiojo laiptelio, Diana Kvakšytė.

Ji su Gajumi trasoje sugaišo 2 min. 07,231 sek. ir pranoko zarasiškį, jauniausiąjį lenktynių dalyvį, penkiolikmetį Paulių Zakšauską, pelniusį Anapilin išėjusio Prezidento, aistringo žirginio sporto ir šių lenktynių gerbėjo Algirdo Brazausko prizą, kuriuo kasmet pagerbiamas jauniausias lenktynių dalyvis.

Beje, vyriausiąjį varžybų dalyvį, 83 metų Pauliaus senelį Joną Zakšauską, savo prizu pagerbė jį įteikęs Seimo narys Artūras Paulauskas.

Trečias šiame važiavime finišavo varėniškis Eimantas Klebauskas, važnyčiojęs Amerikos ristūną „Saxon Westwood“.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė