Valstiečių ir žaliųjų sąjunga: Konstitucijai prieštarauja tik patys referendumo ribojimai (14)

J.Česnavičiaus nuotr.

J.Česnavičiaus nuotr.

Sausio 29 d. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) prieš prasidedant Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdžiui (pradžia 15 val.), kuriame ši komisija svarstys Lietuvos piliečių referendumo iniciatyvos klausimą, išplatino kreipimąsi, kuriame įvertino susidariusią padėti po sausio 24 d. Konstitucinio teismo sprendimo. Skelbiame visą LVŽS pranešimo tekstą:

Naujausias Konstitucinio teismo nutarimas sukėlė visuomenėje nemažą audrą. Politinio elito (ypač buvusio) personalijos ir jų gerbėjai suskubo džiaugtis, esą referendumams galas. Konservatorių ir liberalų požiūris į piliečių teisinę iniciatyvą – ne naujiena. Bet nejau tikrai manoma, kad prieš eurointegraciją galiojęs Konstitucijos draudimas parduoti žemę užsienio subjektams, kartu su kitais Konstitucijos straipsniais patvirtintas visų piliečių 1992 metų referendume, irgi prieštaravo… pačiai Konstitucijai?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdybos pirmininkas, kandidatas į Prezidentus Bronis Ropė teigia nesuprantąs, kaip galima ignoruoti piliečių valią, kurią parašais patvirtino rekordinis žmonių skaičius, nematytas per du Nepriklausomybės dešimtmečius. „Valdžia kuria įspūdį, kad didžiausia grėsmė šaliai – jeigu jos žemė priklausys ne užsienio korporacijoms, o jos piliečiams. Be abejo, jeigu dauguma žmonių nutartų, kad mes patys norime būti savo žemės savininkai – valdžiai tektų paprakaituoti, kad apgintų šį sprendimą Briuselyje. Bet argi tai nėra demokratinės valdžios funkcija?“ – klausia politikas.

Savo atskirąją nuomonę dėl referendumo paskelbė ir vienas iš Konstitucinio teismo teisėjų Egidijus Šileikis. Savo išvadose teisėjas atkreipė dėmesį į daugelį Teismo loginių klaidų. „Ypač nesutinku dėl to, kad (…) nenurodyta ir netaikyta Konstitucinio Teismo 2006 metais atskleista „pačios Konstitucijos“ viršenybė Europos Sąjungos teisės atžvilgiu“, – rašoma antradienį paskelbtoje teisėjo atskirojoje nuomonėje, kuri pateikiama KT internetiniame tinklapyje.

LVŽS primena, kad referendumo institutas yra konkreti Konstitucijos dalis, ir tiek joje, tiek Referendumo įstatyme įtvirtinta pakankamai saugiklių, ribojančių šią visuomenės iniciatyvą; tiesą sakant, jie ją darė praktiškai neįmanomą, todėl viena iš žymesnių demokratijos priemonių, numatytų aukščiausiame šalies įstatyme, buvo neveikianti ir neįgyvendinama. Jau vien tai kelia rimtų abejonių apie teisinės valstybės ir demokratijos būklę, o papildomų kliūčių, nenumatytų nei Konstitucijoje, nei kituose įstatymuose, kūrimas yra neteisėtas ir nedemokratiškas daugybe požiūrių.

Konstitucinės teisės ekspertas, vienas iš Konstitucijos kūrėjų Vytautas Sinkevičius jau komentavo žiniasklaidai, kad pagal vieną iš 1994 metų paties Konstitucinio teismo nutarimų, Konstitucija nenumato, kad referendumo paskelbimas, kai to reikalauja 300 tūkst. piliečių, būtų saistomas kokiomis nors papildomomis sąlygomis: „Vadinasi, nei VRK, nei Seimas, nei joks kitas subjektas ar institucija negali iškelti kokių nors papildomų sąlygų (…) ir neleisti rengti referendumo“, – sakė jis.

Pagaliau kad ir kokios laikytumės nuomonės apie referendumą ir jo keliamus klausimus, nejau leisime neteisėtai neigti konstitucines piliečių teises?

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

14 komentarų

 1. 200 bobučių revoliucija:

  Žemgrobiai nerimsta?

  • diedukas Anūpras:

   Nejau konservatorių (Lietuvos žempardavių) teliko 200? Nors po to, kai jų garbės “kurdupelis” pradėjo į
   EP grūsti savo “šliūžinį” anūką, “nepatvoriniai” piliečiai, ne “šliūžai”, turėjo trauktis iš to “kirmėlyno”.

   pastaba: tekste panaudoti V.Landsbergio kalbos “perlai”.

 2. medus:

  Nesitraukti nė per žingsnį, argumentų turime daugiau nei reikia:

  “Konstitucinės teisės ekspertas, vienas iš Konstitucijos kūrėjų Vytautas Sinkevičius jau komentavo žiniasklaidai, kad pagal vieną iš 1994 metų paties Konstitucinio teismo nutarimų, Konstitucija nenumato, kad referendumo paskelbimas, kai to reikalauja 300 tūkst. piliečių, būtų saistomas kokiomis nors papildomomis sąlygomis: „Vadinasi, nei VRK, nei Seimas, nei joks kitas subjektas ar institucija negali iškelti kokių nors papildomų sąlygų (…) ir neleisti rengti referendumo“, – sakė jis.”
  ir:
  “Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Tauta gali pakeisti ne tik bet kurį Konstitucijos straipsnį, bet ir visą Konstituciją. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 2 straipsnis skelbia, kad Lietuvos valstybę kuria Tauta ir suverenitetas priklauso Tautai. 3 straipsnyje nurodyta, kad niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių, o Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką. O 9 Konstitucijos straipsnis sako, kad svarbiausi valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.” (Z. Šličytė)

  pagaliau – KT teisėjo Atskiroji nuomonė: „Ypač nesutinku dėl to, kad (…) nenurodyta ir netaikyta Konstitucinio Teismo 2006 metais atskleista „pačios Konstitucijos“ viršenybė Europos Sąjungos teisės atžvilgiu“, – rašoma antradienį paskelbtoje teisėjo atskirojoje nuomonėje.“ (E. Šileikis)

  Skaityti Konstituciją taip pat ir patys mokame. Mes teisūs ir tiek žinių. Kitaip manantys gali palikti veltui užimamus postus, jokio nuostolio.

 3. medus:

  Beje, kas neskaitėte, rekomenduoju paskaityti Ekspertuose puikų straipsnį “Stebuklinis tautos vaidmuo – Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai”. Labai puikiai atskleista Lietuvą pardavusių valdininkėlių demagogija.

 4. Leonas M.:

  Ir dar būtina atkreipti dėmesį į pačių Konstitucijos kūrėjų nuomonę, kurią išsakė Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatė teisininkė Zita Šličytė. Kaip gali dabartinis Konstitucinis Teismas išsigalvoti kažkokias menamas dvasias ir aiškinti Konstituciją! Jai tas nepriklauso. Lietuvos žmonės moka skaityti lietuviškai ir supranta, ką reiškia žodžiai “juoda” ir “balta”. O dabartinis KT ir kai kurie iš VRK, pataikaujant save susikompromitavusiom politinėm jėgoms, mums nori primesti tai, ko Konstitucijoje nėra ir niekados nebuvo, t.y. atimti TAUTAI priklausančią sprendžiamąją galią.

 5. Žemdirbiai:

  žemę dirba, o žemgrobiai prisigrobę laukia, kada galės brangiai parduoti. Kas tokie, kur laukia, galime nesunkiai numanyti

 6. pensininkai:

  .. kadangi runkelių,ropių ir visokių gyvių ginklas – tik malda,maryt,Dievas išklausė… “elitas” agonijoj,gilioj komos būsenoj … reikia skubios reanimacijos (aš nujaučiu,kad bus sudaryta “darbo grupė)…
  Ar yra skirtumas tarp demono ir žmogaus?
  Gėtės Mefistofikis sako: “Aš dalis tos visumos dalies,kuri trokšta blogio,tačiau tveria gėrį”.deja! žmogus apie save galėtų pasakyti visiškai atvirkčiai / Dostojevskis /…
  Už sėkmingą R E F E R E N D U M Ą!

 7. one:

  Atsiskiriam nuo ES, ir tada atiduodam šalįkokiam nors diktatoriui. Norite taip gyventi?
  http://www.youtube.com/watch?v=SzP97_c9C44

  • N:

   Tik nereikia gąsdinti. Lukašenkos tipo Vadas Lietuva iš esmės būtų geriausias variantas šiuo metu. Demokratija pagal Vakarų supratimą yra kitų valstybių valdymo būdas. Jokios demokratijos nei JAV, nei Vokietijoje, nei Anglijoje ar Prancūzijoje NĖRA ir niekada nebuvo. Tai totalitariniai režimai. visuomet tokiais ir buvo.

  • bartas:

   reiks ir atsiskirsim nuo Es. Jeigu dauguma Tautos panorės. Na ir ką? Gyvenimas eina į priekį.
   Matai, “one”, prie Es spenio visi nesutelpa. Jau , kas įjunko, tai su niekuo dalintis nenorės ir stengsis čiulpti iki pasaulio pabaigos. Jūs ,” Nachaliavu” , (pienas veltui, bet tik žydų vaikams ) šalininkai rašinėsit visokias nesąmones. Gąsdinsit. Nes jūs esat bailiai.
   Visi Lietuvą baugina. Rasijos imperininkai ir dabar nenustoja.

 8. Arūnas:

  Bet buvau įsijungęs Grinevičiūtės vedamą laidą, tai Balsys sėdi referendumo priešininkų pusėje ir pasisako prieš jį. Teko nusivilti žaliaiosiais

 9. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Beje tuos, kurie agituoja parduoti Lietuvos zeme uzsienieciams ivardiju LIETUVOS ISDAVIKAIS AMZIAMS! Ar tarp ju ir V.Landsbergis? Del burokevicines partskolos nera abejoniu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė