R.Balkutė pristatys nepaprastą knygą apie tikrus burtus ir magiją (66)

Ritos Balkutės knyga „Galia užburti“

Ritos Balkutės knyga „Galia užburti“

Sausio 31 d. 17.30 val., Vilniuje, Lietuvos liaudies kultūros centre (B.Radvilaitės g. 8) vyks garsios liaudies medicinos ir magijos tyrinėtojos Ritos Balkutės knygos „GALIA UŽBURTI (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“ pristatymo vakaras.

Renginio rengėjai žada, kad šiame kupiname paslapčių vakare dalyvaus nepaprasti žmonės atskleisiantys daugybę neįtikėtinų istorijų. O kai kurios iš jų, gal būt, netgi įvyks…

Knyga „GALIA UŽBURTI (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“ yra ilgamečio, kantraus ir kruopštaus Ritos Balkutės darbo vaisius. Jau daugelį metų R.Balkutė dalyvauja ekspedicijose ir keliaudama po Lietuvą ir už jos ribų renka  liaudies medicinos žinias. Jos tyrinėjimų sritis – liaudiškas žmogaus supratimas: dvasinė ir kūniškoji žmogaus sandara, sveikatos ir ligų samprata, ligų diagnostika, gydymo būdai bei priemonės.

Rita Balkutė | Asmeninė nuotr.

Rita Balkutė | Asmeninė nuotr.

R.Balkutės knygoje „GALIA UŽBURTI (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“, atskleidžiama kenkimo magijos tradicija, išlikusi mūsų tradicinės kultūros papročiuose ir apeigose, tikėjimuose ir prietaruose, sakmėse ir pasakojimuose apie burtininkus, raganas, žmones, turinčius blogą akį, balsą ar ranką. Ją praktikavę žmonės išsiskyrė tuo, kad turėjo nepaprastų gebėjimų – galių nužiūrėti, užburti žmones, gyvūnus, augalus ar net daiktus.

Nors pasakojimus apie tokius nepaprastų galių turinčius žmones, jų elgesį, gebėjimą pakenkti ar padėti dažnas pašalinis stebėtojas vertina kaip prietarus, tačiau tai yra mūsų tradicinės kultūros paveldas. Kaip ir iš kur šie žmonės įgijo tų galių ir gebėjimų? Autorė bando bent iš dalies atsakyti į šį ir daugelį kitų klausimų, kylančių susidūrus su neįprastais tradicinės kultūros reiškiniais.

Knygoje pristatoma medžiaga vertinga tuo, kad tai yra bandymas į paslaptingą magijos pasaulį pažvelgti pačių pateikėjų akimis ir būtent per juos atskleisti žyniavimo ir magijos tradicijos ypatumus. Ši tradicija išliko gyva žmonių atmintyje ir kai kurios jos formos gyvuoja iki dabar.

Rita Balkutė ekspedicijoje Žydavainių k., Molėtų r. | Asmeninė nuotr.

Rita Balkutė ekspedicijoje Žydavainių k., Molėtų r. | Asmeninė nuotr.

Knygoje pateikta medžiaga yra ilgamečių lauko tyrimo darbų rezultatas. 1982–2012 m. autorė surengė daugiau kaip 140 ekspedicijų ir užrašė daugiau kaip 15 000 vnt. medžiagos liaudies medicinos, liaudies magijos tema.

Pasak šios knygos mokslinės redaktorės Rusijos mokslų akademijos Slavistikos instituto vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Marijos Zavjalovos, „liaudies magija yra ypatinga sritis, todėl viskas, kas yra su ja susiję, taip pat yra ypatinga, visų pirma – žmonės, perduodantys šią tradiciją iš kartos į kartą. Tyrinėtojui reikia specialių gebėjimų, žinių, bendravimo talento, kad šie žmonės panorėtų atskleisti savo giliai saugomas paslaptis. Iš tikrųjų mūsų dienomis retam mokslininkui pavyksta užrašyti bent vieną kitą tekstą. Norint užrašyti tikrą, autentišką medžiagą, reikia tuo užsiimti rimtai ir specialiai. Visa tai sugeba ir jau daugiau kaip dvidešimt metų puikiai daro šios srities žinovė ir talentinga rinkėja R.Balkutė. Žmonės jai noriai atskleidžia iš protėvių paveldėtas paslaptis, kurios yra visos tautos dvasinis turtas, svarbus visiems, kam rūpi Lietuvos kultūra.“

Autorė tikisi, kad ši knyga bus naudinga įvairių sričių specialistams – etnologams, tautosakininkams, mitologams, kalbininkams, kitiems etninės kultūros bei tradicinio pasaulėvaizdžio tyrinėtojams, taip pat kultūrologams, istorikams ir visiems, besidomintiems iš amžių glūdumos mus pasiekusiu lietuvių dvasinės tradicijos paveldu.

r-balkutes-knygos-pristatymas

 

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė