Konstitucijos ekspertas: surinkus parašus, nėra kur trauktis (video) (13)

Laida „Aktualioji valanda“ | ziniuradijas.lt nuotr.

Laida „Aktualioji valanda“ | ziniuradijas.lt nuotr.

Tautininkų sąjungos pirmininkas, piliečių iniciatyvinės grupės referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams rengti koordinatorius Julius Panka Žinių radijui nurodė, kad trūkstami parašai šiam referendumui surengti surinkti.

„Šiuo metu intensyviai grįžta tikrinami lapai. Pagal mūsų skaičiavimus, jau esame viršiję 300 tūkst. su tais sutikrintas (parašais – red.)“, – laidoje „Aktualioji valanda“ sakė J. Panka, nurodęs kol kas dar nenorintis atskleisti tikslių skaičių.

Konstituciniam teismui išaiškinus, kad referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams prieštarautų Konstitucijai, Vyriausiosios rinkimų komisijos narys Jonas Udris siūlo stabdyti piliečių iniciatyvą dėl referendumo organizavimo. Dėl to bus balsuojama trečiadienį – tą pačią dieną, kai baigiasi terminas referendumo iniciatyvinei grupei surinkti trūkstamus patikslintus parašus.

„Rytdienos balsavimas bus lakmuso popierėlis, kiek yra demokratijos likučių Lietuvoje. Matau tendencijas: iš pradžių mums buvo duota suvesti duomenų bazę per šventes, galvoja – gal nesuves. Paskui buvo duotas vienas etapas taisyti, po savaitės atsirado antras etapas, viskas yra dėsninga. Yra daromos kliūtys“, – kalbėjo J. Panka.

Anot jo, KT dėl šio atskiro atvejo nieko nesakė.

„Šitą valstybę sukūrė tauta ir šitą Konstituciją priėmė tauta. Ar gali kažkas riboti tautos apsisprendimą?“– retoriškai klausė Tautininkų vadovas J. Panka.

Buvęs Konstitucinio teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius nurodė, kad KT išaiškino, jog negalima Konstitucijos pataisomis nustatyti tokios taisyklės, kuri būtų priešinga arba paneigtų kitą tuo pat metu Konstitucijoje esančią taisyklę. Pasak jo, teismas visiškai nenagrinėjo klausimo dėl šio konkretaus atvejo – referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams – tačiau netiesiogiai dėl jo pasisakė.

„KT netiesiogiai pasakė, kad jis turi įgaliojimus tirti, ar Konstitucijos pataisą, kurią žadama priimti, jei ji neatitiks KT suformuluotų Konstitucijos sudarymo pataisų darymo taisyklių, pripažinti šią referendumu padarytą Konstitucijos pataisą prieštaraujančia Konstitucijai.“

Anot jo, pagal vieną iš 1994 metų KT nutarimų, Konstitucija nenumato, kad referendumo paskelbimas, kai to reikalauja 300 tūkst. piliečių, būtų saistomas kokiomis nors papildomomis sąlygomis.

„Vadinasi nei VRK, nei Seimas, nei joks kitas subjektas ar institucija negali iškelti kokių nors papildomų sąlygų (…) ir neleisti rengti refenrendumo“, sakė V. Sinkevičius.

Leisti parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsieniečiams Lietuva įsipareigojo pasirašydama stojimo į ES sutartį. Joje buvo numatytas septynerių metų pereinamasis laikotarpis, leidęs draudimą taikyti iki 2011 metų gegužės. Vėliau Lietuva pasiekė sutarimą su Europos Komisija pratęsti draudimą iki šių metų gegužės.

Visą laidos „Aktualioji valanda“ įrašą žiūrėkite ČIA:

 

Laida „Aktualioji valanda“ transliuojama darbo dienomis 17.05 val.

Kategorijos: Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Taip ir maniau, kad jeigu rytoj benkunskams ir udriams ir kitiems barsukams nepavyks nutraukti referendumo iniciatyvos per VRK posėdį, tai jie ir toliau bandys veikti per Konstitucinį teismą. Jei pavyks, tai iniciatyvinės grupės nariams pasiskundus Administraciniam teismui, tas savo ruožtu kreipsis į KT. Bet kuriuo atveju problemą bus bandoma peradresuoti KT. O tasai jau pademonstravo, kad turi euroskiepų prieš lietuvių Tautos (rašau iš didžiosios nes gerbiu – nepyk LPS patriarche) valią.

 2. N:

  “KT suformuluotų Konstitucijos sudarymo pataisų darymo taisyklių”. Kas KT davė teisę tokias taisykles sukurti? KT iš viso neturi teisės žiotis prieš Konstituciją, o tik nustatyti, ar įstatymai ir kiti teisės aktai atitinka Konstituciją.

 3. pensininkas:

  Manau, kad Bardakas. Darytina išvada, kad Lietuvos Respublikos Konstitucija nebegalioja. Viršesni yra Briuselio ir/ar sijono išminčių protokolai. Tai kam reikalingas Lietuvos Konstitucinis Teismas? Briuselio ar Strasbūro teismas viską nuspręs.

 4. gaudy:

  KT patapo parazitu j5 reikia skubiai naikinti.

 5. gaudy:

  dar pradedant rinkti parašus iš kai kurių sisteminių žinomų teisinikų pasisakymų buvo požymių, kad bus įjugtas KT norint užgesint iniciatyvą. Tai tuo geriau. Dabar reikia labai aiškiai pasiųsti žinutę visam valdžios ir teisiniam elitui, kad jei referendumo rezultatus, t. y. Konstitucijos 47 str. pripažins prieštaraujančiu Konstitucijai, tai toks KT sprendimas bus paskutinis, ir jie refeerendumu bus paleisti į užtarnautą “poilsį” naikinant Konstitucijos VIII skirsnį “Konstitucinis teismas”.

  • N:

   Manai bus paprasta? Vėl iš naujo rinkti parašus. Kada bus referendumas? Griausiu atveju rudenį, į kurį neateis reikiamas žmonių skaičius, nes rinkėjai pas mus pasyvūs. Deja, bet taip. Su kitais savivaldybių rinkimais? Galbūt. Ne nuo to reikia pradėti. Jei jau rengti naują referendumą, tai tik dėl išstojimo iš ES.

   • gaudy:

    o dabar ar buvo lengva surinkti parašus. Bet kokiu atveju geriau yra daryti nei rypauti ir nieko nedaryti. Jei apsisprendžiam tai ir darom, o ne trukt už vadžių ir vėl pradžių, “Kada bus referendumas? į kurį neateis reikiamas žmonių skaičius, nes rinkėjai pas mus pasyvūs. ” Tai ne tavo ir ne mano problema. Paprasčiausiai tikėk ką darai ir daryk visa kita pridės aukščiausiasis… Išsigelbėk pats ir su tavimi išsigelbės šimtai

 6. gaudy:

  Išeitis viena reikia naikinti Konstitucijos VIII skirsnį “Konstitucinis teismas”. Pradžioje kuriant Konstituciją tokio KT nebuvo numatyta, tačiau užsispyrė kumunistai teisininkai tuometiniame seime ir pareiškė jei nebus KT jie blokuos Konstitucijos projektą. Šitą faktą atskleidė vienas iš Konstitucijos tėvų kūrėjų Rasimas. Dabar aiškėja dėl ko tai padaryta. O padaryta tam, kad reikalui esant visas Tautos iniciatyvas galima būtų pakreipti sau naudinga linkme, o kai kada ir nuleisti į “klozetą”. Taigi dabar savo tokiu nutarimu KT teismas pareiškė, kad Lietuvos valstybės nebėra ir suverinitetas tautai nebepriklauso. Tačiau kai buvo stojimo į eurosąjūzą referendumas dalyvavo rinkėjų tik apie 63-5%, o pagal Konstituciją turėjo dalyvauti nemažiau 75% visų rinkėjų ir visi turėjo pasisakyti už, nes t. y. suverianių galių nustatytų Konstitucijos 1 str. , 2 str. , 3 str. 4 str. Ir 5 str., atsisakymo aktas. Tuo tarpu iš balsavusių pasisakė apytiksliai apie 85% rinkėjų. Kažkodėl tada KT tylėjo…

 7. Kažin:

  Manau, kad žemės pardavimas akivaizdžiai priskirtinas tik ūkio (Konstitucijos 46 str. 1 d.), o ne svarbiausiam Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimui (Konstitucijos 9 str. 1 d.). Ši 9 str. 1 d. d. taisyklė yra bendroji, nustatanti kokie klausimai apskritai gali būti sprendžiami referendumais, o 9 str. 3 d. referenumo klausimu yra atskiroji. Akivaizdu, kad šiuo atveju atskiras negali prieštarauti bendram – taikytina bendroji taisyklė, kuriai referendumo skelbimas ir jo sprendimas dėl žemės pardavimo būtų laikytinas prieštaraujančiu.
  Taigi, tai ir gali būti pagrindas referendumu priimtą Konstitucijos pataisą dėl žemės pardavimo KT laikyti piimta paneigiant Konstitucijos 9 str. 1 d. taisyklę.

 8. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Visus tuos, kurie pasisako uz Lietuvos zemes pardavima uzsienieciams laikau Lietuvos ISDAVIKAIS! Arteja rinkimai ir prezidentus ir europarlamenta… reikalaukite aiskios pozicijos siuo klausimu. Jei nezinoma pozicija… reiskia ISDAVIKISKA. Lauk is Lietuvos ir europarlamento visuos tuos kurie pasisako uz Lietuvos zemes pardavima uzsienieciams. Dabar turi tarti zodi tauta. Sekmes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė