Seimas paskubomis tiesia kelią euro įvedimo tvarkai (5)

EurasSeimas pradėjo svarstyti Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo projektą, kuriuo siekiama nustatyti pasirengimo įvesti eurą, litų keitimo į eurus, litais išreikštų verčių perskaičiavimo į eurais išreikštas vertes Lietuvos Respublikoje įvedus eurą ir litų išėmimo iš apyvartos tvarką. Įstatymo projektą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus Seimo posėdyje pristatė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Pagal teikiamą dokumentą Lietuvos bankas ir litų banknotus, ir litų ir centų monetas į eurus keistų neatlygintinai neribotą laiką ir neribodamas sumos. Kaip tvirtino finansų ministras, 2015 m. sausio 1 d., tai yra euro įvedimo dieną, neatlygintinai būtų perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai. Komerciniai bankai, praėjus 6 mėnesių po euro įvedimo dienos Lietuvos Respublikoje laikotarpiui, per kurį litus į eurus keistų neatlygintinai visuose savo padaliniuose, eurų banknotus keistų neatlygintinai dar 6 mėnesius, tačiau tik tam tikruose bankų padaliniuose, kurių sąrašą iš anksto nustatys Lietuvos bankas.

Kadangi Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis plačiai naudojasi Lietuvos gyventojai, ypač gyvenantys ne didžiuosiuose miestuose, numatoma ir Lietuvos pašto pareiga litus į eurus keisti 60 kalendorinių dienų po euro įvedimo dienos neatlygintinai, tačiau jam numatoma galimybė nusistatyti maksimalią keistiną litų į eurus sumą. Dokumento projektu ketinama suteikti bankams teisę nustatyti reikalavimą, kad norintis pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų sumą (Lietuvos paštas galėtų nustatyti kitą, pvz., mažesnę sumą) klientas turėtų apie tai iš anksto informuoti banką.

Projekte nustatyta bendra matematinė apvalinimo taisyklė, kai apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už 5, ir į didesnę – kai skaitmuo 5 arba didesnis. „Apvalinimo taisykles siūloma nustatyti tokias, kad nebūtų nuskriausti žmonės, gaunantys išmokas, tai yra ir valstybėje, ir privačiuose subjektuose“, – kalbėjo finansų ministras. Siekiama maksimaliai apsaugoti darbuotojų interesus perskaičiuojant litais nustatytą darbo užmokesčio dydį į eurus – jei po perskaičiavimo trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis už 0, prie perskaičiuojamo darbo užmokesčio dydžio eurais būtų pridedamas vienas euro centas. Toks pats apvalinimo principas gavėjo naudai būtų taikytinas ir perskaičiuojant pensijas ir kitas socialinės apsaugos išmokas.

Įstatymo projekto V skirsnis skirtas kainų ir kitų dydžių nurodymui eurais ir litais reglamentuoti – kainos litais ir eurais būtų skelbiamos praėjus 30 kalendorinių dienų po ES Tarybos neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso nustatymo dienos ir vienus metus po euro įvedimo dienos. Kaip tvirtino R. Šadžius, tai, matyt, prasidės apie rugpjūčio vidurį. „Remiantis kitų valstybių praktika, tikimasi, kad kainų skelbimas dviem valiutomis leis sumažinti nepagrįsto kainų didinimo riziką. Taip pat pirkėjai galės greičiau priprasti prie būsimo atsiskaitymo eurais, jei dar iki euro įvedimo turės galimybę žinoti prekių (paslaugų) kainas šia valiuta, o nurodytos kainos ir litais po euro įvedimo dienos sudarys galimybę pirkėjams palyginti, ar yra skirtumas tarp kainos už tą pačią prekę (paslaugą), buvusios iki euro įvedimo ir esančios po euro įvedimo dienos“, – teigiama aiškinamajame rašte. Anot finansų ministro, kainų skelbimas valiutomis iš tikrųjų labai svarbus gyventojams, svarbu, kad būtų galima ir visuomenę įtraukti į kainų kontrolę, kad nebūtų manipuliuojama kainomis įvedant eurą.

Už pristatytą Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo projektą balsavo 103 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė 2 parlamentarai. Pritarus jam po pateikimo, toliau projektas bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Biudžeto ir finansų komitete, papildomu – Audito komitete. Seimas taip pat nusprendė pritarti Vyriausybės siūlymui projektą dėl euro įvedimo svarstyti skubos tvarka. Seimo posėdyje numatoma svarstyti IV (pavasario) sesijoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė