Po penkerių metų Vokietijoje vėl nustatytas galvijų kempinligės atvejis (0)

Saawinternational.org nuotr.

Saawinternational.org nuotr.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Vokietijoje užfiksuotas pirmasis galvijų spongiforminės encefalopatijos (GSE) dar vadinamos galvijų kempinlige, atvejis nuo 2009 m. Vokietijos atsakingos tarnybos informavo, kad liga nustatyta 10 metų karvei. Šis atvejis pavojaus žmonių sveikatai nesukėlė, nes galvijo skerdena iškart sunaikinta ir maistui nebuvo panaudota.

Pranešime teigiama, kad ūkio šeimininkai nepastebėjo jokių kempinligės požymių. Tačiau pagal šioje šalyje galiojantį reikalavimą tikrinti visus mėsinius galvijus vyresnius nei 8 metų, karvė prieš skerdimą maistui buvo profilaktiškai ištirta. Tyrimas patvirtino, kad gyvūnas sirgo labai reta ir netipiška ligos forma.

Siekiant užkirsti kelią kempinligės išplitimui, buvo sunaikinta ne tik sirgusios karvės skerdena, bet ir visi galvijai gyvenę tame pačiame ūkyje anksčiau. Ūkyje, kur buvo laikoma sirgusi karvė paskelbtas karantinas, kuris bus atšauktas tik įsitikinus, kad nėra pavojaus pavojingai ligai išplisti.

Veterinarijos specialistai primena, kad kempinlige dažniausiai užsikrečia galvijai, šeriami užkrėstu pašaru, pagamintu iš kitų gyvulių mėsos ir kaulų, pavyzdžiui, kaulų miltais.

Žmogus, suvalgęs sirgusio gyvulio mėsos, gali susirgti Kroicfeldo-Jakobo liga, kuriai  būdingas staigus smegenų nykimas. Ši liga nepagydoma. Paprastai žmogus miršta praėjus 6 mėnesiams po būdingų simptomų (orientacijos sutrikimas, atminties praradimas, raumenų spazmai, kūno svorio mažėjimas) pasireiškimo.

Pirmasis kempinligės atvejis nustatytas Didžiojoje Britanijoje 1986 m. Liga šioje šalyje nusinešė daugiau 150 žmonių gyvybes. Iki 2009 m. Kroicfeldo-Jakobo ligos atvejų buvo nustatyta ir  Prancūzijoje, Airijoje, JAV, Olandijoje, Kanadoje, Italijoje, Japonijoje, kitose šalyse.

Lietuvoje galvijų spongiforminės encefalopatija niekada nebuvo diagnozuota. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad į Lietuvos rinką patenkanti galvijiena būtų saugi ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai. Uždraustas mėsos kaulų miltų (MKM), kraujo miltų (KM), pašarų priedų, kurių sudėtyje yra šių medžiagų, importas, jų panaudojimas gyvulių, paukščių ir žuvų pašarų gamyboje, tiriami visi sveiki skerdžiami galvijai, vyresni kaip 30 mėnesių amžiaus, priverstinai paskersti galvijai, vyresni kaip 24 mėnesių amžiaus, nugaišę galvijai ir kiti padidintos rizikos grupei priklausantys galvijai ir avys, ožkos – vyresni kaip 18 mėnesių amžiaus.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė