Pradėjo veikti lietuvių religijos, mitologijos bei pasaulėvaizdžio tyrimams skirtas tinklapis (46)

Tinklapio tautosmenta.lt sumanytojas dr. Dainius Razauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Tinklapio tautosmenta.lt sumanytojas dr. Dainius Razauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

2014 m. sausio pradžioje pradėjo veikti naujas tinklalapis www.tautosmenta.lt, skirtas lietuvių religijos, mitologijos, pasaulėvaizdžio tyrimų medžiagai telkti ir viešinti.

Jame pirmiausia yra sutelkti spaudoje skelbti rašiniai PDF pavidalu, bet pristatoma ir visokia kitokia su minėtomis temomis susijusi medžiaga. Straipsniai, rašiniai, garso, vaizdo įrašai ir kt. tinklapyje surikiuoti pagal autorius. Šiuo metu naujajame tinklapyje yra pristatomi Rimanto Balsio, Nijolės Laurinkienės, Dainiaus Razausko, Jono Vaiškūno, Daivos Vaitkevičienės, Daivos Vyčinienės darbai.

Šio tinklapio sumanytojas ir įkvėpėjas dr. D.Razauskas bei šio sumanymo įkūnytojas filologas ir fotografas Ignas Šlajus viliasi, kad ilgainiui šis tinklapis augs, o laimei lemiant – ugdys ir ves vaisių.

„Žodis menta žinomas iš Simono Daukanto raštų ir „Lietuvių kalbos žodyne“ apibrėžiamas kaip „dvasia; sąmonė; protas“.  Šis žodis savo šaknimi susijęs su veiksmažodžiu miñti, mìna, mìnė „turėti galvoje, atmintyje, nepamiršti“, „atgaivinti sąmonėje, priminti“, „užminti (mįslę)“, „galvoti, tarti“ ir t.t.“, – aiškina dr. D.Razauskas.

Pasak D.Razausko kitose giminiškose kalbose lietuvišką žodį menta kone tiksliai atitinka lotynų mens – „protas, siela“, „galvosena, nusistatymas“, „mąstymas, galvojimas“, „mintis“; anglų mind – „protas, mintis, psichika, dvasia“ ir t.t. Abu šiuos žodžius, pasak mokslininko, netikslu versti nei atskirai „protas“, nei „siela, dvasia“ – juos kaip tik gerai atitinka būtent menta „dvasia; sąmonė; protas“.

„Žodis menta yra ir taisyklingai lietuviškas, ir nepakeičiamas savo prasme – kodėl gi reikėtų jo vengti, net jeigu tai tikrai būtų Daukanto naujadaras? Mes juk nevengiame tokių naujadarų kaip trintukas, pieštukas, pagaliau žiniasklaida ir daugybės kitų. Šiaip ar taip, jau vien tuo kad yra lietuviškas, jis tikrai pranašesnis už tos pat šaknies dabar plačiai vartojamą tarptautinį žodį mentalitetas. Juolab tautos menta tikrai yra arčiau esmės nei nacionalinis mentalitetas“, – įsitikinęs D.Razauskas.

Auginti mąstymą, savo ir tautos mentą, remiantis kalba, tautosaka, mitologija ir visa kuo kitu, kas sudaro ar tik kaip nors gali padėti pažinti jos turinį ir yra šviesiausia tinklapio tautosmenta.lt kūrėjų svajonė.

Susisiekti su naujojo tinklapio kūrėjais galima el. paštu tautosmenta@gmail.com

„Tautos menta“

 

 

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Religija, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė