Kijeve – protestuotojų susirėmimai su vyriausybinėmis pajėgomis (video, tiesioginės transliacijos) (35)

Riaušės Kijeve | youtube.com nuotr.

Riaušės Kijeve | youtube.com nuotr.

Kijeve nuo praėjusių metų lapkričio 21 dienos tęsiasi protesto akcijos, prasidėjusios po to, kai Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius atsisakė pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

Sausio 16 d. Ukrainos Aukščiausioji Rada priėmė 10 įstatymų, palengvinančių susidorojimą su protestuotojais. Šiuos įstatymus tą pačią dieną pasirašė prezidentas V. Janukovyčius. Be kita ko, uždrausta protesto akcijų metu statyti palapines dalyvauti mitinguose su šalmais, kaukėmis ar naudoti kitas maskavimo priemones, kurios trukdytų identifikuoti asmenį, apribota žiniasklaidos laisvė, numatyta baudžiamoji atsakomybė už informacijos apie teisėsaugos organus rinkimą, galimybė uždaryti „ekstremistines“ naujienų svetaines. Uždrausta laikyti ir platinti „ekstremistinę“ medžiagą, o pati „ekstremistinė“ veikla apibrėžta taip plačiai, kad tuo remiantis galima uždrausti bet kokią opozicinę veiklą. Taip pat uždrausta „fašizmo“ propaganda ir simbolika (manoma, kad „fašistine“ gali būti pavadinta parlamentinės partijos „Svoboda“, aktyviai dalyvaujančios protestuose, simbolika).

Ukrainos internetiniuose leidiniuose pasirodė skydeliai su šūkiais „Antikonstitucinių įstatymų nepripažįstame! Diktatūrai – ne!“

Šiandien, sausio 19 d., vidurdienį, Liaudies večėje Maidane, kur susirinko 100 tūkst. žmonių, partijos „UDAR“ lyderis Vitalijus Klyčko paskelbė, kad bus vykdomi priešlaikiniai prezidento rinkimai, o partijos „Svoboda“ lyderis Olehas Tiahnibokas pakvietė sabotuoti sausio 16 d. priimtus antikonstitucinius įstatymus. Frakcijos „Batkivščina“ lyderis Arsenijus Jaceniukas paskelbė tolimesnį opozicijos veiksmų planą – tai būtų alternatyvių valdžios organų sukūrimas – Liaudies rados ir Liaudies vyriausybės, naujos konstitucijos kūrimas.

„Parlamentas prarado savo teisėtumą, o tai reiškia, kad mes turėtume sukurti žmonių tarybą iš opozicijos politikų“, – mitinge sakė A.Jaceniukas.

15 val. keli šimtai protestuotojų pamėgino prasilaužti pro vyriausybinių pajėgų blokavimo postą M. Hruševskio gatvėje, prie „Dinamo“ stadiono. Protestuotojai ketino blokuoti Aukščiausiosios Rados pastatą, reikalaudami atšaukti sausio 16 d. priimtus įstatymus. Vyriausybinės pajėgos apmėtė protestuotojus dūminėmis ir garsinėmis granatomis. Prasidėjo susirėmimai. Buvo uždegtas vienas iš vyriausybinių pajėgų autobusų. Milicija panaudojo ašarines dujas. Į konflikto vietą buvo atgabenta vandens patranka. Prie „Dinamo“ stadiono susirinko 20 tūkst. protestuotojų.

Opozicijos lyderiai Arsenijus Jaceniukas ir Olehas Tiahnibokas pakvietė Maidano protestuotojus neįsitraukti į jėgos scenarijus, kurie duotų pagrindą panaudoti jėgą prieš Maidaną. Opozicijos lyderiai paskelbė, kad susirėmimai prie „Dinamo“ stadiono buvo organizuoti provokatorių, kurių tikslas – duoti pretekstą išvaikyti Maidaną.

19 val. žiniomis, susirėmimuose Hruševskio gatvėje nukentėjo daugiau kaip 20 teisėsaugos pareigūnų. Akcijos Hruševskio gatvėje dalyviai įsitvirtino prie įėjimo į „Dinamo“ stadioną ir ėmė apmėtyti vyriausybines pajėgas „Molotovo kokteiliais“. 23 val. žiniomis jau buvo nukentėję 70 pareigūnų, 13 iš jų būklė sunki.

Neramumų vietos Kijeve

Neramumų vietos Kijeve

Parlamentinės frakcijos „Batkivščina lyderis A. Jaceniukas nuo Maidano scenos paskelbė, kad prezidentas V. Janukovyčius opozicijai pranešė, jog yra pasiruošęs pradėti derybas.

Baiminamasi, kad naktį gali būti surengtas Euromaidano šturmas.

V.Klyčko iš mitingo tribūnos kvietė susirinkusius laikytis ramiai o Ukrainos prezidentą paragino „atšaukti miliciją“: „Aš kreipiuosi į prezidentą Janukovyčių: raskite savyje jėgų ir nerizikuokite sulaukti Čaušesku ar Kadafio likimo“, – sakė jis.

Apie vidurnaktį, dar tebesitęsiant susidūrimams tarp protestuotojų ir kariškių Hruševskajos gatvėje, buvo praneštam, kad nukentėjo daugiau nei 100 žmonių. Įvykio vietoje budi daug greitosios pagalbos automobilių. Ukrainos VRM pranešė, kad nukentėjo apie 70 pareigūnų. Protestuotojai sudegino beveik visus milicijos autobusus ir spectechniką, kuri stovėjo Hruševskio gatvėje netoli „Dinamo“ stadiono.

00:56 val. Papildyta:

Pranešama, kad keli protestuotojai susidūrimų metu patyrė itin sunkių sužalojimų: vienam vyriškiui į galvą (kiatis pranešimais – į akį) pataikė guminė kulka, kitam vyrui sugriebusiam pareigųnų mestą  triukšminę granatą buvo nutraukta rankos plaštaka.

VRM duomenimis protestuotojai Hruševskio gatvėje sudegino 6 transporto priemones.

Ukrainos prezidentas Janukovyčius nurodė Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos sekretoriui Andrejui Kliujevui kartu su Ministrų kabineto ir Prezidento administracijos atstovais sudaryti darbo grupę politinės krizės sureguliavimo klausimams spręsti.

12:50 val. Papildyta:

Naktį tęsėsi protestuotojų susirėmimai su milicijos, vidaus kariuomenės ir „Berkuto“ pajėgomis. Pranešta, kad sužeistųjų tarpe – Aukščiausiosios Rados deputatas ir Maidano komendantas Andrejus Parubis. Pranešama ir apie sužeistus žurnalistus. Protestuotojai Petrivska alėjoje prie įėjimo į „Dinamo“ stadioną pastatė naują barikadą. Esant minusinei temperatūrai milicija toliau naudojo vandens patrankas, o protestuotojai į ją mėtė išardyto gatvės grindinio trinkeles. Įvairiose Ukrainos vietose protestuotojai blokavo karines bazes, kad iš jų neišvyktų pastiprinimas vyriausybinėms pajėgoms į Kijevą.

Trečią valandą nakties susirėmimų vietoje buvo apie 2 tūkst. demonstrantų. Žmonės iš Maidano jiems nešė karštą arbatą ir maistą. Iki 5 valandos gatvės kautynės aprimo.

Nuo Maidano organizatorių nepriklausomos akcijos – Automaidano – dalyviai pasipriešinimo lyderiu paskelbė Vitalijų Klyčko (Automaidanas – tai automobilių vairuotojų protesto akcijų, vykdomų nuo lapkričio 30 d., dalyviai). Išvakarėse jie pareikalavo, kad Maidanas apsispręstų dėl vieno lyderio, tačiau vienas iš opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas tai pavadino provokacija.

10 valandą kovos M. Hruševskio gatvėje atsinaujino. Iki to laiko į medikus kreipėsi 103 sužeisti protestų dalyviai, iš jų 43 paguldyti į ligoninę. Tuo tarpu iš Vidaus reikalų ministerijos pareigūnų nukentėjo apie 100, į ligoninę paguldytas 61. Kaip priedangą nuo guminių kulkų protestuotojai M. Hruševskio gatvėje ėmė statyti barikadas.

19:50 val. Papildyta:

14 val. Kijeve sutalkta daugiau kaip 20 tūkstančių vidaus kariuomenės ir „Berkuto“ pareigūnų. Maidane paskelbta maksimali liaudies savigynos mobilizacija. 17 val. paskelbtas Julijos Timošenko kreipimasis, kuriame sakoma, kad valdžioje esanti Mafija atvedė žmones į nevilties būseną, todėl žmonės išėjo į Hruševskio gatvę ginti savo teisių. Per televiziją į Ukrainos piliečius kreipėsi ir Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, ragindamas „neiti pakui tuos, kas kviečia panaudoti prievartą“.

Prie „Dinamo“ stadiono tęsiasi protestuotojų susidūrimai su vyriausybinėmis pajėgomis. Protestuotojai periodiškai apmėto jas „Molotovo kokteiliais“, atgal lekia garsinės granatos. Efektyvesniam akmenų mėtymui protestuotojai ėmė konstruoti katapultą. Pranešama, kad internete suaktyvėjo prekyba šalmais, neperšaunamomis liemenėmis, dujokaukėmis.

Tiesioginės transliacijos:

Masinės riaušės Hruševskio gatvėje:

Susirėmimai prie „Dinamo“ stadiono:

Hruševskio gatvėje – panaudoti vandensvydžiai:

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė