Sartų regioniniame parke paprastieji taukiai užderėjo du kartus (1)

Paprastieji taukiai | Sartų RPD archyvo nuotr.

Paprastieji taukiai | Sartų RPD archyvo nuotr.

Paprastasis taukius (Sarcosoma globosum) į Raudonąją knygą buvo įrašytas kaip jau išnykusi rūšis. Taukius labai retas ir nykstantis grybas visoje Europoje. Seniau grybų buvę daug. Jie net pardavinėti turguose ir vadinti „žemės taukais“. Drebučius primenanti konsistencija naudota vežimų ratams tepti. Spiritiniu grybų antpilu gydytas reumatas, buvo tepamos ir žaizdos.

Ilgą laiką buvo teigiama, kad retas grybas jau išnykęs. Lietuvoje nebuvo aptinkamas nuo 1960 iki 2008 metų. Per pastaruosius penkerius metus, Lietuvoje registruotos ne mažiau kaip penkios šio grybo radavietės. Auga miško paklotėje tarp spyglių ir samanų. Taukiaus vaisiakūniai 3–10 cm dydžio, rutulio pavidalo, bekočiai, tamsiai rudi, šiek tiek raukšlėti. Dažniausiai auga brandžiuose eglynuose ar jų pakraščiuose. Pasirodo anksti pavasarį tirpstant ar tik nutirpus sniegui (kovo–gegužės mėn.). Kartais atšilimo metu galima rasti ir žiemą.

Viena šių grybų radaviečių yra Antazavės šilo kraštovaizdžio draustinio pakraštyje. Vaisiakūniai išdygsta ne kasmet, esant nepalankioms sąlygoms grybiena gali neišauginti vaisiakūnių ir kelerius metus. Pasitaiko, kad po atodrėkių išdygsta ir gruodžio mėnesį. Labanoro girioje taukiai aptikti būtent šį mėnesį. Sartų regioninio parko specialistai suskubo patikrinti ir savo radavietes. Išdygo taukiai ir Antazavės šile.

Praėję metai buvo ne eiliniai Sartų regioniniame parke, nes retojo paprastojo taukiaus vaisiakūniai pasirodė du kartus – ir pavasarį, ir žiemą.

Pavasarį Antazavės šile buvo registruoti 65 paprastojo taukiaus vaisiakūniai, o gruodžio mėn. net penkiolika.

Gamta – atversta knyga. Būkime atidūs ir mokykimės ją skaityti.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė