Svarbiausi pastaraisiais metais priimti sprendimai Sausio 13-osios byloje (3)

Medininkų žudyniu minėjimas 2011 m. | prezident. spaudos tarnybos nuotr.

Medininkų žudyniu minėjimas 2011 m. | prezident. spaudos tarnybos nuotr.

Sausio 10 d. Generalinėje prokuratūroje vyko spaudos konferencija, kurioje Sausio 13-osios bylos tyrimo grupė supažindino su svarbiausiais faktais apie ikiteisminio tyrimo eigą.

„Sausio 13-osios byloje įtariamaisiais pripažinti 79 asmenys, – sakė grupės vadovas, Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Simonas Slapšinskas. Visi jie yra Rusijos Federacijos, Ukrainos ir Baltarusijos Respublikos piliečiai, kurie anksčiau buvo komunistų partijos vadovai, gynybos, vidaus reikalų ministerijų, KGB atstovai, karininkai ir dalyvavo užgrobiant Spaudos rūmus, Televizijos bokštą, Lietuvos radiją ir televiziją bei kitus objektus“.

Teismas 71 įtariamajam skyrė kardomąsias priemones – suėmimus, o 7 asmenų duomenys dar yra tikslinami.

Šių metų vasarą, Vilniaus apylinkės teismui pripažinus minėtus asmenis įtariamaisiais, Generalinė prokuratūra į Rusiją, Baltarusiją ir Ukrainą išsiuntė 78 teisinės pagalbos prašymus. Jais prašoma įtariamiesiems įteikti dokumentus apie įtarimus, juos apklausti, supažindinti su įtarimais, pasiūlyti dalyvauti procese. Ukraina įvykdė Generalinės prokuratūros teisinės pagalbos prašymus, Baltarusija atsisakė juos vykdyti, o iš Rusijos atsakymai negauti.

Šiuo metu įtariamiesiems baigiami rengti Europos arešto orderiai.

Įtarimai pareikšti dėl galimo tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis (Baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 100 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo (BK 101 str.), tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo (BK 103 str. 1 d.), draudžiamos karo atakos prieš civilius (BK 111 str. 1 d.) ir uždraustų karo priemonių naudojimo (BK 112 str.).

Primintina, kad esminį postūmį šioje byloje suteikė 2010 m. gruodžio 31 d. ir 2011 m. kovo 31 d. įsigaliojusios baudžiamosios atsakomybės taikymą už nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus palengvinusios Baudžiamojo proceso kodekso ir Baudžiamojo kodekso pataisos, numatančios galimybę užbaigti ikiteisminį tyrimą įtariamajam nedalyvaujant procese.

2010 m. gruodžio 29 d. nutarimu buvo sudaryta nauja tyrimo grupė, susidedanti iš penkių Generalinės prokuratūros prokurorų ir dviejų Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų. Per pastarąjį tyrimo laiką tikslinti asmenų, dėl kurių veiksmų atliekamas ikiteisminis tyrimas, duomenys, parašyta ir išsiųsta beveik 100 teisinės pagalbos pašymų į užsienio valstybes, išanalizuota keli tūkstančiai vaizdo dokumentų, apklausta beveik 300 liudytojų, atlikti kiti Baudžiamojo proceso kodekse numatyti veiksmai. Vien per 2013 metus buvo apklausta beveik 100 liudytojų.

Karinių veiksmų metu 1991 m. sausį buvo nužudyta 14 civilių, 31 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, daugiau nei 1000 buvo kitaip sužaloti.

Kadangi didelė dalis bylos dokumentų turi ne tik teisinę, bet ir istorinę vertę, dauguma jų buvo restauruojami Lietuvos valstybės centriniame archyve. Bylos dokumentai buvo skenuoti ir naujai įrišti.

Šiuo metu bylą sudaro per 700 tomų medžiagos. Ikiteisminį tyrimą planuojama baigti šių metų pavasarį.

Praėjusiais metais baigtos ir teismams perduotos nagrinėti vienos svarbiausių rezonansinių Lietuvos bylų – Medininkų žudynių ir buvusių OMON narių bylos.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė