10 didžių evoliucijos išradimų pagal mokslininką N.Leiną (0)

Untitled-1Iš kur atsirado gyvybė? Kaip susikūrė DNR? Kas yra sąmonė? Kodėl mirštame? Tai tik keletas klausimų, į kuriuos bando atsakyti biochemikas Nikas Leinas (Nick Lane) savo knygoje „Gyvybės triumfas“. Ją į lietuvių kalbą išvertė ir išleido Lietuvos mokslų akademija.

N. Leinas įtikinamai pasakoja apie staigius virsmus ir pokyčius, dėl kurių mūsų planeta susiformavo tokia, kokia yra šiandien. Jis aprašo dešimt didžių evoliucijos išradimų, tokių kaip DNR, fotozintezė, kompleksinė ląstelė, regėjimas, sąmonė ar mirtis. Anot knygos autoriaus, kiekvienas jų – painus, daug diskusijų keliantis gyvybės istorijos žingsnis, neabejotinai veikiantis visą gyvąjį pasaulį. Remdamasis naujausiomis analizėmis ir eksperimentais, mokslininkas patraukliu stiliumi dėsto šių išradimų kilmės istoriją, funkciją ir įtaką bet kuriam Žemės organizmui.

N. Leino „Gyvybės triumfas“ – viena iš mokslo populiarinimo serijos „Mokslas visiems“ knygų. Iš viso šią seriją sudaro dvylika garsiausių pasaulio autorių knygų, kurias kruopščiai, pagal griežtus kriterijus atrinko ir leidžia Lietuvos mokslų akademija. Visos knygos parašytos aiškia ir kiekvienam suprantama kalba, be sudėtingų mokslinių terminų, todėl jos tinka ne tik mokslininkams ar dėstytojams, bet ir mokiniams, studentams ir visiems kitiems, kurie nori praplėsti akiratį, suprasti visuomenėje vykstančius procesus, sužinoti ateities prognozes.

Serijos „Mokslo visiems“ knygų temos itin įvairios, todėl kiekvienas skaitytojas ras jį dominančią sritį. Pavyzdžiui, Džeremis Rifkinas (Jeremy Rifkin) savo knygoje „Trečioji pramonės revoliucija“ pasiūlo modelį, kaip pertvarkyti pasaulinės energetikos sistemą. Metas Ridlis (Matt Ridley) knygoje „Raudonoji karalienė“ nagrinėja žmogaus prigimtį ir jos vystymasis, skirtingų lyčių individų elgseną žmonių bendruomenėje, o kitoje savo knygoje „Racionalusis optimistas“ pateikia optimistinę ateities prognozę ir tikina, kad šiuo metu viskas eina tik geryn. Neilas Šubinas (Neil Shubin) knygoje „Žuvis tavyje“ pristato naują žmogaus kūno kilmės teoriją ir t.t.

Kiekviena serijos „Mokslas visiems“ knyga leidžiama 1000 egzempliorių tiražu. Mokslo populiarinimo knygos nemokamai dalijamos Lietuvos mokslų akademijoje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Jų taip pat galima rasti daugelio universitetų, mokyklų ir kitose bibliotekose. Pasitikslinti, ar Jūsų biblioteka turi šių knygų, galite el. paštu moksloknygos@lma.lt. Kitas itin patogus ir greitas būdas gauti mokslo populiarinimo knygų – atsiųsti jų elektroniniu pdf formatu iš Lietuvos mokslų akademijos interneto svetainėje.

Mokslo populiarinimo knygos – viena iš priemonių, kuriomis Lietuvos mokslų akademija siekia pažadinti visuomenės smalsumą, paskatinti labiau domėtis mokslu ir padėti jį suprasti. Ji taip pat suorganizavo mokslo populiarinimo audiovizualinių priemonių konkursą, parengė reportažų ciklą „Mokslas iš arti“, kurį sudaro penkiolika vaizdo  pasakojimų  apie svarbiausius mokslininkų pasiekimus, jų reikšmė ir praktinį pritaikymą, ir t.t.

Minėtos veiklos įgyvendinamos pagal projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo priemonių sistemos sukūrimas ir įgyvendinimas“. Jį Lietuvos mokslų akademija vykto kartu su partneriais  pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 3 prioriteto „Tyrėjų gebėjimų stiprinimas“ priemonę „Žinių apie mokslą ir technologi­jas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo ir LR valstybės biudžeto lėšomis.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė