VRK vilkina referendumui surinktų parašų klaidų tikslinimo metodikos sudarymą (video) (55)

Zenonas Vaigauskas | Alkas.lt, asociatyvinė nuotr.

Zenonas Vaigauskas | Alkas.lt, asociatyvinė nuotr.

Gruodžio 30 d. įvyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdis kuriame buvo svarstomas ir klausimas „Dėl Iniciatyvinės grupės privalomajam referendumui skelbti klaidų taisymo ir šalinimo metodikos“. Šiame posėdyje turėjo būti patvirtinta vadinamoji klaidų taisymo metodika kuria vadovaudamiesi referendumo iniciatyvinės grupės nariai po Naujų metų turės šalinti nežymius trūkumus referendumo parašų rinkimo lapuose. Tokių įrašų kaip žinia VRK parašų lapuose „atrado“ 10 481.

Posėdis buvo gana įtemptas ir nervingas. VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas pamatęs, kad jam teks bendrauti ne tiesiogiai su visuomenininkais, bet su juos atstovaujančiu profesionaliu advokatu Sauliumi Dambrausku nejuokais susierzino. Jis nuolat pertraukdavo advokatą ir visaip trukdė jam nuosekliai dėstyti argumentus kodėl VRK privalo pripažinti tinkamais be pagrindo atmestus įrašus referendumo lapuose.

Inciatyvinės grupės nariai pastebėjo, kad VRK jiems perduota taisytinų įrašų duomenų bazė net nebuvo dokumentuota – nebuvo surašytas joks perdavimo-priėmimo aktas, o nagrinėjant taisytinų įrašų duomenis buvo aptikta daugybė VRK padarytų klaidų ir netikslumų. Stebėtina tai, kad VRK iniciatyvinei grupei pateiktuose dokumentuose iniciatyvinei grupei tikslinti patikėtų įrašų skaičiai įvairuoja ir skiriasi vienas nuo kito ne šimtais o daugiau kaip tūkstančiu įrašų nuo oficialiai patvirtinto 10 481 skaičiaus…

Diskusija dėl parašų lapuose nustatytų netikslumų tikslinimo metodikos VRK pastangomis buvo sąmoningai paskandinta daugiažodžiavime. Po beveik 4 valandas trukusio VRK posėdžio metodika, pagal kurią turėtų būti taisomi VRK nustatyti įrašų netikslumai, taip ir nebuvo patvirtinta. Nuspręsta sudaryti bendra VRK ir referendumo iniciatyvinės grupės komisija, kuri tokią metodiką turėtų parengti iki kitų metų sausio 6 d. Bet juk tokią metodiką jau turėjo būti parengta pačios VRK po to kai šių metų gruodžio 23 d. VRK posėdyje referendumo iniciatyvinės grupės nariams pareikalavus raštiškos ir patvirtintos metodikos, VRK paskyrė 3 komisijos nariams, bendradarbiaujant su Referendumo iniciatyvine grupe, per savaitę (vadinasi iki gruodžio 30 d.) paruošti tą „trūkumų šalinimo metodiką“.

Argi ne paradoksalui, kad VRK, kurios dauguma narių profesionalūs teisininkai, už savo darbo valandas gaunantys atlyginimą iš biudžeto, reikalauja, jog iniciatyvinės grupės nariai, būdami visuomenininkai ir neturėdami nei patirties, nei teisės kompetencijų, nei laisvo laiko, patys pasiruoštų sau metodiką, pagal kurią ir ištaisytų VRK nurodytus netikslumus…

Po VRK posėdžio susidariusią padėti paprašėme pakomentuoti vieno iš referendumo iniciatyvinės grupės nario, Tautininkų sąjungos pirmininko Juliaus Pankos.

J.Panka: „Šiandieninis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) posėdis patvirtino pačias niūriausias prognozes, vyksta farsas, komedija, tik ji visai nejuokinga. Tiesą sakant, stebint šią komediją kiekvieną pilietišką ir Tėvynę mylintį žmogų pradeda imti siaubas. Kaip mažai mes pasistūmėjome nuo Sovietų sąjungos realijų, kaip nedaug mes ir mūsų „demokratija“ skiriasi nuo Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos. Mūsų „nacionalinis transliuotojas“ perėmė „geriausias“ LSSR TV tradicijas – meluoti, šmeižti, organizuoti kalbančių galvų diskusijas apie kitaip mąstančius, pastarųjų net nekviečiant į diskusiją ir neduodant pasisakyti.

Šios dienos VRK posėdis buvo visos šios „demokratijos“ parodijos logiška tąsa. Kai Referendumo iniciatyvinė grupė perdavė savo įgaliojimus kalbėti už ją advokatams, Zenonas Vaigauskas labai susinervino ir žaibuodamas akimis pareikalavo sutarčių tarp iniciatyvinės grupės narių ir advokatų originalų, vėliau visaip trukdė pasisakyti advokatams, nuolat juos pertraukinėdamas. Teisininkams pasiūlius persvarstyti neteisėtą gruodžio 14 dienos VRK sprendimą, kur buvo be svaraus pagrindo išbraukta beveik 30 000 Lietuvos piliečių parašų, pasipylė grasinimai išbraukyti dar daugiau parašų iš jau pripažinto skaičiaus, postringavimai apie VRK narių ir rašto ekspertų „geranoriškumą“ ir galų gale netgi nebuvo dėl to balsuota“.

Pasak J.Pankos nors šiandieniniame posėdyje buvo pristatyti net keli trūkumų šalinimo metodikos projektai, tačiau VRK pirmininko ir komisijos narių dėka posėdį paskandinus bendrose kalbose nebuvo pasistūmėta į priekį nei per nago juodymą.

„VRK užsidėjo pliusiuką, įkūrė dar vieną darbo grupė, – nauja vietoj senos. Taip ir liko neaišku, kada bus kitas VRK posėdis, o klaidas tikslinti privalome pradėti jau kitą pirmadienį, sausio 6 dieną. Vienu žodžiu, VRK logika paprasta: „jūs kvaileliai dirbkit, taisykit, o Zenonas su kompanija nuspręs taip, kaip lieps valdžia…“ – sakė J.Panka.

Nepaisant to iniciatyvinės grupės žmonės toliau tęsią VRK nepadarytą darbą suvedinėdami į VRK paruoštas Exel tipo duomenų bazes duomenis iš taisytinų sąrašų, kuriuos VRK pripažino turinčius „nežymių trūkumų“ ir kuriuos iniciatyvinei grupei buvo leista patikslinti ateinančių metų sausio 6-21 dienomis.

Tačiau laiko šiam darbui lieka vis mažiau. Todėl iniciatyvinės grupės nariai paskutinę šių metų dieną – gruodžio 31 d. kreipėsi visus galinčius prisidėti prie duomenų suvedimo į duomenų bazę ir pakvietė atvykti  į talką visuomenininkams dirbsiantiems VRK nuo 9.00 ryto iki 13.00 val. Planuojama, kad tokios talkos dar prireiks ir kitų metų sausio 2-3 dienomis.

VRK gruodžio 30 d. posėdžio vaizdo įrašas:

Kategorijos: Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė