Sūduviai nenori vadintis suvalkiečiais (63)

Lietuvos pietvakariuose esančio etnografinio regiono pavadinimo klausimas – Suvalkija ar Sūduva – aktualus nuo pat nepriklausomos Lietuvos atsikūrimo pradžios. 2000 m. kuriantis Etninės kultūros globos tarybai (EKGT) ir steigiant jos padalinius etnografiniuose regionuose, šio regiono kultūrininkai išreiškė pageidavimą, kad jų kraštas būtų vadinamas Sūduva, o ne Suvalkija. Tačiau remiantis tuo, kad Suvalkijos pavadinimas yra labiau žinomas platesnei Lietuvos visuomenei bei įsitvirtinęs pastarųjų dešimtmečių mokslinėje literatūroje, tuomet buvo nutarta laikinai EKGT padalinį pavadinti dvigubu pavadinimu – Suvalkijos (Sūduvos) regionine taryba.

Kadangi regiono pavadinimo klausimas taip ir liko galutinai neišspręstas, jis vis keliamas iš naujo. Štai šiemet Suvalkijos (Sūduvos) atstovai  kreipėsi į Vilniaus Kaziuko mugės rengėjus, kad mugės programoje regionas būtų vadinamas Sūduva, o ne kitaip.  Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijai iškėlus idėją prie magistralinių kelių pastatyti etnografinius regionus pažyminčius ženklus, suvalkiečiai (sūduviai) dar labiau sujudo. Suvalkijos (Sūduvos) etninės kutūros globos taryba nutarė LR Aplinkos ministerijai siūlyti nurodyti riboženklyje pavadinimą SŪDUVA.

Tokiam pavadinimui priešinasi kai kurie EKGT etnologijos ekspertai. Jų teigimu, toks pavadinimas neturi istorinio tęstinumo ir neatitinka dabartinės Suvalkijos regiono teritorijos. Iš jų lūpų nuskambėjo įtarimas, kad Sūduvos vardo klausimą kelia tik grupelė aktyvistų, o didesnės visuomenės dalies nuomonė lieka visiškai neaiški, nes jokių tyrimų nėra atlikta.

Reaguodami į šią repliką, Suvalkijos (Sūduvos) regioninės tarybos nariai ėmėsi darbo – šių metų gegužės-birželio mėnesį jie atliko apklausą, kurioje siekė išsiaiškinti, kokiam krašto pavadinimui pritaria Suvalkijos (Sūduvos) visuomenė. Apklausoje dalyvavę pateikėjai galėjo pasirinkti vieną iš keturių regiono pavadinimo variantų: „Sūduva“, „Suvalkija“,  „Sūduva (Suvalkija)“ arba „Suvalkija (Sūduva)“.

Apklausoje savo nuomonę išreiškė 2122 pateikėjai Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Šakių, Vilkaviškio ir Prienų savivaldybėse. Šiose, didžiąją dalį Suvalkijos (Sūduvos) apimančiose, savivaldybėse iš viso gyvena apie 180 000 gyventojų. Taigi, apklausoje dalyvavo 1,2 proc. gyventojų. Apklausta įvairaus amžiaus (nuo 16 metų) ir įvairaus išsilavinimo žmonių.

Apklausos rezultatai tokie: už pavadinimą „Sūduva“ pasisakė 926 (44 proc.), už pavadinimą „Suvalkija“ – 546 (26 proc.), už pavadinimą „Sūduva (Suvalkija)“ – 230 (11 proc.), už pavadinimą „Suvalkija (Sūduva)“ – 420 (20 proc.) respondentų.

Padėtis šiek tiek skiriasi atskirose savivaldybėse: už „Sūduvos“ pavadinimą daugiausia pasisakė Marijampolės, Kalvarijos, Vilkaviškio ir Prienų rajonų gyventojai, o už „Suvalkijos“ pavadinimą – Kazlų Rūdos ir Šakių rajono.

Pasirinkusieji vardą „Sūduva“ savo sprendimą dažniausiai pagrindžia motyvuodami, jog jie žino savo krašto istoriją ir tai yra senasis pavadinimas. Vardo „Suvalkija“ pasirinkimas dažniausiai motyvuojamas pasirenkant atsakymą „taip esu įpratęs“. Pasirinkusieji pavadinimą „Suvalkija (Sūduva)“ dažniausiai teigia, kad „taip yra įpratę“, bet gana dažnai pasitaiko paaiškinimas – „man tas pats“. Pasirinkusieji pavadinimą „Sūduva (Suvalkija)“ dažniausiai paaiškina, kad žino savo krašto istoriją arba taip yra įpratę.

EKGT apklausos rezultatus persiųntė Valstybinei lietuvių kalbos komisijai ir kitoms suinteresuotoms institucijoms.

EKGT informacija

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros politika, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė