Z.Vaišvila: Teismas pasuko paprasčiausiu keliu – nieko nespręsti (111)

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt nuotr.

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt kalbasi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Zigmu Vaišvila dėl gruodžio 21 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutarties nutraukti bylą dėl surinktų parašų referendumui surengti pripažinimo tinkamais.

Alkas.lt: Gruodžio 21 d. Lietuvos vyriausiаsis administracinis teismas nagrinėjo Referendumo iniciatyvinės grupės narių skundą dėl gruodžio 14 d. Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimo dalyje dėl 28 618 piliečių parašų nepripažinimo ar pripažinimo su šalintinais trūkumais. Ką nutarė teismas?

Z.Vaišvila: Teismas tenkino VRK prašymą ir paliko skundą nenagrinėtu. Pagrindiniai motyvai keli – tai ne galutinis VRK sprendimas, o tarpinis. Be to, teismo nuomone gruodžio 14 d. VRK sprendimas nepažeidžia niekieno teisių ir teisėtų interesų.

Ką tai reiškia?

Manau, kad teismas formuoja labai ydingą teismų praktiką. Kaip galima sakyti, kad nepažeisti niekieno teisėti interesai, jei dalį įrašų VRK nepagrįstai atmetė ir pripažino, kad tik dalis įrašų (virš 10 tūkst.) yra su neesminiais trūkumais? Tuo tarpu skunde buvo nurodyti ir argumentai bei įrodymai, kad dalis atmestų įrašų turėjo būti pripažinti tinkamais, o dalį jų reikalauta pripažinti taip pat neesminiais. Todėl skundą išnagrinėjus iš esmės, galima buvo tikėtis ir teismo sprendimo dėl pripažinimo, kad surinkta virš 300 000 tinkamų įrašų arba bent dalį atmestų įrašų pripažinti su neesminiais trūkumais, kuriuos galima šalinti.

Žodžiu, akivaizdžiai pažeisti aibės pasirašiusiųjų interesai – abiejų grupių, o teismas pasuko paprasčiausiu keliu – nieko nespręsti.

Tai reiškia džiugias Šv. Kalėdas?

Teismas, paskelbęs nutartį, palinkėjo gerų švenčių. Tačiau tiems, kurie per šventes dėl tokios teismo nuostatos teks ne švęsti, o gyventi didžiuliu galvos skausmu, tai nuskambėjo kaip patyčia. Jau ryt, sekmadienį, pirmieji Referendumo iniciatyvinės grupės nariai lankysis VRK – pradės susipažinti su bylomis ir dirbti ne savo, o VRK darbą – ruoštis neesminių apie 10 tūkst. įrašų trūkumų šalinimui.

Kodėl manote, kad jie dirbs ne savo, o VRK darbą?

Todėl, kad šiuos duomenis įrašų trūkumų šalinimui privalėjo iniciatyvinei grupei paruošti ir pateikti VRK. Tai ne tik nepadaryta, bet ir norėta juos pradėti teikti sausio 6 d. Tik visų aktyvumas, taip pat ir teismo procesas privertė VRK suvokti, kad taip paprastai jiems nebus leista iš visų tyčiotis. Beje, vienas iš skundo reikalavimų buvo įpareigoti VRK pateikti iniciatyvinei grupei visus duomenis, taip pat ir asmenų registro duomenis. Be šito neesminių trūkumų šalinimas bus praktiškai beviltiškas darbas, nes per 15 dienų neįmanoma bus sukontaktuoti su visais šiais piliečiais.

Kaip vertinti šią situaciją?

Taip, kaip VRK veikla vertinta skunde teismui – valdžios įstaigos, šiuo atveju VRK, privalo padėti piliečiams įgyvendinti savo konstitucines teises, o ne trukdyti ar apsunkinti tai daryti.

Ko palinkėtumėte visiems artėjančių švenčių proga?

Deja, dar su artėjančiomis šventėmis sveikinti ankstoka. Tai padarysime. Tačiau ryt ir poryt – deja, laukia juodas darbas. Beje, į pirmadienio į Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę jau įtrauktas šio referendumo paskelbimo Seimo nutarimu svarstymas. Tokias Šv. Kalėdas valdžia paruošė Tautai.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė