Kaip švenčių stalui išsirinkti saugius ir kokybiškus maisto gaminius (0)

Švenčių stalas | Babiesandbacon.com nuotr.

Švenčių stalas | Babiesandbacon.com nuotr.

Kiekviena šeimininkė per didžiausias metų šventes, šv. Kalėdas ir Naujuosius Metus, artimuosius stengiasi pradžiuginti kuo įvairesniais bei įdomesniais patiekalais. Tačiau norint įsigyti geros kokybės ir saugius maisto gaminius, svarbu nepamiršti kelių dalykų.
Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į gaminių spalvą, pavidalą, sudėtį, laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti laiką, perskaityti kas parašyta etiketėse – sudedamųjų dalių sąrašą, gamintojo pavadinimą ir adresą, kilmės šalį.

Prieš dedant žalią mėsą, paukštieną ir žuvį į pirkinių krepšelį, šiuos gaminius reikėtų supakuoti į dvigubas pakuotes, kad jie neužterštų tų maisto gaminių, kurie bus vartojami be papildomo terminio apdorojimo. Nereikėtų rinktis gaminių pažeistomis pakuotėmis.

Namuose visus greitai gendančius maisto gaminius būtina laikyti šaldytuve. Sušaldytą mėsą, paukštieną ar žuvį saugiausia atšildyti šaldytuve, +1°C – + 4°C temperatūroje. Norint užšaldytus gaminius atšildyti greičiau, galima pasinaudoti atšildymo funkcija orkaitėje ar mikrobangų krosnelėje, taip pat palaikyti gaminį po tekančiu šaltu vandeniu, nepažeidus jo pakuotės. Termiškai apdorojant, gaminių vidaus temperatūra (gaminimo metu) turi būti ne žemesnė kaip +75 °C. Tokioje temperatūroje apdorotas maistas yra saugus. Virto, kepto, troškinto maisto nerekomenduojama palikti kambario temperatūroje ilgiau kaip 2 valandoms. Jį geriau laikyti šaldytuve, kaip ir tortus su kremu, kitus greitai gendančius saldumynus.

„2013-ieji buvo sveikos gyvensenos ir atsakingo požiūrio į vartojimą metai, todėl būtų prasminga juos užbaigti puoselėjant senolių vertybes ir tradicijas. Kad pakilios nuotaikos netemdytų virškinimo sutrikimai, šeimininkėms patarčiau kuo daugiau skanių patiekalų gaminti pačioms. Tačiau pirkti maisto gaminių ir gaminti patiekalų reikėtų tiek, kad šeima realiai pajėgtų suvalgyti, nes vartodami tą patį maistą kelias dienas, žmonės rizikuoja savo sveikata“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiosios specialistė Vida Jarošienė.

Vienas tradicinių lietuvių šventinių patiekalų – kūčiukai parduotuvių lentynose pasirodo gerokai anksčiau. Tai nedideli, saldūs arba visai be cukraus kepti mielinės tešlos gabalėliai su aguonomis. Pasak specialistės, žmonės, kurie laikosi papročių, šv. Kūčių naktį ant stalo protėvių vėlėms gali palikti šiuos negreit gendančius gaminius kartu su duona, džiovintais vaisiais ar riešutais.

Pasak V.Jarošienės, gaminant šventinius patiekalus, reikėtų nepamiršti laikytis švaros ir asmens higienos. Įrankius, lenteles ir stalo paviršius, ant kurių buvo dorojama žalia mėsa ar paukštiena, reikėtų kruopščiai išplauti bei nusausinti, nepamiršti nusiplauti rankų. Paruoštą maistą specialistė rekomendavo laikyti šaldytuve taip, kad jis nesiliestų su žaliais gaminiais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė