Seimo žmogaus teisių komitetas išduoda valstybinę kalbą (tiesioginė transliacija) (26)

Jaroslavas Narkevičius | Alkas.lt asociatyvinė nuotr.

Jaroslavas Narkevičius | Alkas.lt asociatyvinė nuotr.

Gruodžio 18 d. Seimo Žmogaus teisių komiteto  (ŽTK) pirmininkas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos narys, Leonardas Talmontas, prieštaraujant keliems komiteto nariams, į dienos darbotvarkę savo iniciatyva įtraukė Jaroslavo Narkevičiaus teiktą 2010 m. Tautinių mažumų įstatymo projektą Nr. XIP-1648. Komiteto nariai išsakė nuomonę, kad dėl šio projekto iš anksto nebuvo pateikta jokia medžiaga susipažinimui ir kad projekto nuostatos prieštarauja Konstitucijai, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta ir komiteto pirmininko primygtiniu siūlymu buvo leista atėjusiam J.Narkevič su Ritai Tamašūniene jį pristatyti.

Šių metų lapkričio 20 d. ŽTK pirmininkas Leonardas Talmontas jau mėgino įtraukti šį klausimą į Seimo posėdžio darbotvarkę, tačiau komitetas tąkart šio klausimo balsų dauguma į darbotvarkę neįtraukė. Šį kartą L. Talmontas siūlymas buvo pateiktas žodžiu, komiteto posėdžio pradžioje, apie tai nieko neinformavus ir raštiškai nepapildžius darbotvarkės. Kalbant dėl projekto nuostatų prieštaravimo Konstitucijai, buvo paliesti tik LLRA narės Vandos Kravčionok pasiūlymai, o 4 straipsnyje įteisinamas dvikalbystės aspektas, kaip prieštaraujantis Valstybinės kalbos statusui, Švietimo įstatymui, Konstitucijai, etc. buvo nepaliestas apskritai.

Už pritarimą projektui balsavo Mantas Adomėnas, Rimantė Šalaševičiūtė, Leonardas Talmontas, Ona Valiukevičiūtė, Sergejus Ursulas.

Prieš balsavo Dalia Kuodytė ir Aušrinė Marija Pavilionienė. Balsų persvara projektui pritarta.

Nors esminis Tautinių mažumų įstatymo projektas yra ruošiamas Kultūros ministerijos, šiuo metu yra svarstomas Vyriausybėje, LLRA tai nedomina. Susidaro įspūdis, kad ši iniciatyva yra skirta tik tam, kad Lietuvoje būtų įteisinta dvikalbystė!

Eksparlamentaras tautininkas Gintaras Songaila šį J.Narkevičiaus demaršą pakomentavo taip: „J.Narkevičiaus teikiamas įstatymo projektas negina tautinių mažumų, nesirūpina jų gerbūviu, integracija į bendrą Lietuvos valstybę, bet atvirkščiai ją skaldo ir supriešina. Tam pasinaudojama tokiu komitetu Seime, kad bet kokiais būdais prastumti antros kalbos (o gal ir trečios) oficialų vartojimą. Žmogaus teisių komiteto nariai galimai nesuvokia atsakomybės ir kokias pasekmes toks įstatymas gali turėti mums visiems. Juk jie balsavo net deramai nesusipažinę su visais aspektais ir teisininkų išvadomis, argi galima taip neatsakingai elgtis Seimo nariams? Tuo ir naudojasi LLRA aktyvistai, klastos būdu stengdamiesi apeiti visos Lietuvos visuomenę. Jau seniai laikas  metas rimtai susirūpinti šios organizacijos veikla, nes ji jau kelia realią grėsmę nacionaliniam saugumui. Ar kas nors dar stovi valstybės sargyboje?“.

Seimo nario, Kovo 11-osios akto signataro Algirdo Patacko nuomone Seimui priėmus tokį projektą, nepriklausomoje Lietuvoje  būtų faktiškai  įteisinta dvikalbystė. „Šio įstatymo priėmimo pasekmės – faktiškai įteisinta dvikalbystė, nuo Lietuvos izoliuotas Vilniaus kraštas ir suskaldyta Lietuvą. O tai būtų nenaudinga ne tik Lietuvai, bet ir pačiai Lenkijai, nes atitinka Rusijos strategijai kalti pleištą tarp Lietuvos ir Lenkijos ir skaldant valdyti padėtį ne tik šiose šalyse bet ir Latvijoje“, – mano signataras.

Papildyta:

18:20 val. „Tautinių mažumų“ įstatymo projektas buvo skubiai įtrauktas į gruodžio 18 d. Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę, 12-12:15 val.

Taip skubiai ir lengvai į darbotvarkę įspraustas labai prieštaringai vertinamas įstatymo projektas duoda peno įtarimui, kad gruodžio 16 d. vykusiame valdančios koalicijos Politinės tarybos posėdyje galimai buvo susitarta duoti eigą šiam prieš valstybinę kalbą, o perspektyvoje ir prieš Lietuvos teritorinį vientisumą nukreiptam projektui.

Seimo posėdžio tiesioginę transliją stebėkite ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė