Pristatoma virtuali Panevėžio senojo teatro pastato 100-mečiui skirta paroda (0)

Parodos titulinė nuotraukaPanevėžio apskrities archyvas parengė virtualią parodą „Senasis Panevėžio teatro pastatas archyvų dokumentuose“, skirtą šio pastato 100 metų sukakčiai pažymėti.

Parodoje pristatomi teatro pastato istoriją atspindintys Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos literatūros ir meno archyvo, Kauno apskrities archyvo, Panevėžio apskrities archyvo, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos archyvo ir šios savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus archyvo dokumentai.

Svarbiausias įvykis šio pastato istorijoje yra tai, kad jame 1941 m. kovo 15 d. gimė ir išgarsėjo Juozo Miltinio teatras. Į jo spektaklius žiūrovai veržėsi iš visos Lietuvos, Latvijos ir kitų vietų. Iš tuos laikus menančių dokumentų parodoje eksponuojama iki šiol nematyta nuotrauka, kurioje prie įėjimo į teatrą įsiamžinę Juozas Miltinis su savo aktoriais. Nuotrauka daryta 1953 metais ir saugoma Lietuvos literatūros ir meno archyve.

Jau nuo pokario Panevėžio miesto valdžia planavo Juozo Miltinio teatrui pastatyti naujus rūmus ir jiems buvo parinkusi kelias vietas. Panevėžio apskrities archyve saugomas ir parodoje eksponuojamas Panevėžio miesto vykdomojo komiteto 1953 m. gegužės 28 d. sprendimas, kuriuo teatrą buvo numatyta statyti kalėjimo teritorijoje, pagrindinį įėjimą įrengiant iš Respublikos g. per miesto sodą.

Paslaptingu dokumentu yra virtusi Lietuvos valstybės istorijos archyve saugoma N. Feigenzono tipografijoje atspausdinta Stanislovo Montvilos teatro atidarymo afiša. Joje pateikiama vakaro programa ir nurodoma, kad „atidengimas teatro Montvilo“ vyks ne 1913 m. gruodžio 1 d., kaip įvyko, bet gruodžio 19 d. Šią afišos paslaptį atskleidžia Kauno apskrities archyve saugomi teatro statybos dokumentai. Pagal 1915 metais įsigaliojusį naujojo stiliaus kalendorių Panevėžyje įrengtas Stanislovo Montvilos teatras atidarytas 1913 m. gruodžio 14 d.

Virtualią parodą „Senasis Panevėžio teatro pastatas archyvų dokumentuose“ galima aplankyti Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos interneto svetainėje www.archyvai.lt. Kiek mažesnė senojo teatro 100-mečiui skirta paroda veikia Panevėžio apskrities archyvo skaitykloje.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė