Net katės ne visada gelbsti (0)

Wallpaperswala.com nuotr.

Wallpaperswala.com nuotr.

Šaltu metų laiku šiltesnio kampo ieško ir į namus plūsta įvairias ligas platinantys graužikai – pelės ir žiurkės.  Šie nemalonūs padarai ne tik ėda ir užteršia maistą, bet gali platinti įvairias užkrečiamas ligas (leptospirozę, jersiniozę, pseudotuberkuliozę, hemoraginę karštinę su inkstų sindromu, trichineliozę, listeriozę, tuliaremiją, erkinį encefalitą, Laimo ligą, pasiutligę ir kt.). Jie taip pat gali padaryti žalos sugadindami baldus, knygas, įrangą, nugrauždami laidus ir pan. Todėl labai svarbu juos naikinti ir sudaryti kuo nepalankesnes jų gyvenimo sąlygas.

Didžiausias rūpestis – žiurkės ir pelės

Labiausiai nuo graužikų kenčia tos miestų ir kaimų vietos, kur netinkamai prižiūrimos patalpos, pastatai ir teritorija, kur kaupiasi šiukšlės, statybų atliekos, nepjaunama žolė ir kt.

Geriausia kova prieš graužikus – profilaktika (higiena ir patalpų sandarinimas, maisto, statybinių atliekų pašalinimas ir kt.). Jei graužikai „okupavo“ namus, rūsius, šiukšlių konteinerius ir pan., gyventojai veterinarijos vaistinėse gali įsigyti ne profesionaliam graužikų naikinimui skirtų medžiagų (biocidų) arba mechaninių priemonių (spąstelių, gaudyklių, lipnių juostų ir kt). Dažnai gelbsti ir natūralūs graužikų priešai – katės.

Tačiau jei graužikai apsigyveno ištisomis kolonijomis, teks kviestis profesionalus. Saugiausiai tokią paslaugą atlieka dezinfekcijos įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą. Patalpų viduje, kur negalima panaudoti cheminių preparatų (biocidų), naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai bei kitos necheminės priemonės.

Naikindami graužikus namuose, būkite atidūs: dėžutes su cheminėmis priemonėmis išdėliokite vaikams, neįgaliesiems ir gyvūnams neprieinamose vietose (rūsiuose, pagalbinėse rakinamose patalpose ir pan.). Maisto gamybos vietose ar namuose, kur yra vaikų, naminių gyvūnų,  naudojamos graužikų atbaidymo, mechaninės ar kt. priemonės.

Graužikus naikinti privaloma

2013 m. gegužės 1 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. vasario 2 d.įsakymo nr. v-55 „Dėl privalomojo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo (dezinfekcijos, dezinsekcijos, deratizacijos) tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“. Minėtame įsakyme nurodytas sąrašas objektų, kuriuose turi būti organizuojamas ir atliekamas nuolatinis graužikų ir nariuotakojų stebėjimas bei naikinimas (stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, ikimokyklinio ugdymo įstaigos, bendrojo ugdymo mokyklos, vaikų poilsio stovyklos, policijos areštinės ir sulaikymo patalpos, laisvės atėmimo vietos, socialinės globos įstaigos, kariuomenės daliniai, gyvūnų laikymo vietos ir kt.).

Kaip apsisaugoti nuo graužikų ir jų platinamų ligų?

  • Net namusoe auginamų žiurkėnų patartina neglsotyti, nebučiuoti, nes graužikų platinamos ligos perduodamos per tokių graužikų ekskrementus, seiles.
  • Negerti vandens iš atvirų vandens šaltinių.
  • Plauti daržoves ir vaisius tekančiu vandeniu.
  • Nevartoti maistui graužikų apgraužtų ir, be abejo, užterštų maisto produktų.
  • Sandariai uždengti maisto produktus, vandenį ir visus maisto gaminimo reikmenis.
  • Tinkamai prižiūrėti aplinką, sudaryti graužikams netinkamas gyvenimo sąlygas (pašalinti buitines atliekas, nupjauti žolę ( ypač aplink pastatus) ir neleisti jai užaugti aukštesnei nei 10 cm.).
  • Jeigu ant pastatų raizgosi vijokliniai augalai, juos pašalinti.
  • Žvejai, pasirinkdami žūklei ramius užutekius, privalo žinoti, kad šias vietas mėgsta ir pakrantėse gyvenančios vandens žiurkės, ondatros, kurios dažnai serga leptospiroze, nešioja užkratą, savo išmatomis, šlapimu užteršia pakrantes ir vandenį. Žvejys, maudamas ant kabliuko jauką, nukabindamas žuvį, susiteršia rankas, jas plauna čia pat. Leptospiros ramiame, netekančiame vandenyje išgyvena ilgai, todėl neatsargūs žvejai gali užsikrėsti ir susirgti sunkia liga.
  • Naujas graužikų naikinimo būdas yra elektroniniai spąstai, kuriuose naudojamos anglies dvideginio dujos.
  • Saugiausiai graužikų naikinimo paslaugą atlieka profilaktinių dezinfekcijos įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie turi cheminių medžiagų, skirtų tik profesionaliam naudojimui.
Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė