Lietuvos nacionaliniame muziejuje skambės lietuvių liaudies sutartinės (0)

Sodas

Sodas

Gruodžio 15 d. 15 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1), vyks koncertas „Vidury lauko grūšelė“.

Renginyje koncertuos Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ sutartinių atlikėjų grupė, daugelio instrumentų atlikėjas Saulius Petreikis, dambrelininkai Valentinas Krulikovskis ir Viačeslavas Lukjanovas.

Renginio svečiai taip pat turės galimybę apžiūrėti muziejuje eksponuojamą tradicinių lietuviškų sodų parodą „Sesė sodų sodina“.

Pirmą kartą Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Vilniaus etninės kultūros centro surengtoje respublikinėje sodų parodoje eksponuojamus sodus ir šiaudinius puošmenis kūrė pusšimtis kūrėjų – tik pradedančių rišėjų, ilgamečių tautodailininkų, sertifikuotų amatininkų. Vyriausia autorė – sodų vėrėja Antosė Čiupailienė (g. 1922) iš Trakų rajono Paungurių kaimo.

Šiandieniniai sodai yra nutolę nuo savo pirminės paprotinės paskirties, tačiau svarbiausia yra tai, kad senosios kultūros tradicijos, natūraliai pakitusios, išlieka šiuolaikinio lietuvio etninės savimonės dalimi. Rengiantis pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai tradiciniai sodai pasirinkti kaip simbolis, įprasminantis Europos Sąjungos šalių santarvės ir stabilumo siekį.

„Sodas yra vienas gražiausių puošmenų tradicinėje lietuvių kultūroje, tačiau kurį laiką buvo primirštas. Senovėje į šiaudą žiūrėta kaip į nenutrūkstamos gyvybės simbolį. Šiaudiniai puošmenys yra liaudies kultūros reiškinys, leidžiantis pažinti ne tik tautos kūrybingumą, bet ir pasaulėžiūrą. Sodo vėrimas yra kūrybinis procesas, teikiantis džiaugsmo ir reikalaujantis kantrybės“, – muziejuje rengiamuose edukaciniuose užsiėmimuose kviečia dalyvauti Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros centro vedėja Elvyda Lazauskaitė.

Paroda „Sesė sodų sodina“ bus rodoma iki kitų metų sausio 26 dienos. Parodos metu vyks sodų vėrimo ir sutartinių dainavimo mokymai. 2013 m. gruodžio 10 ir 17 d. bei 2014 m. sausio 2 d. sodus verti mokys Marija Liugienė. 2013 m. gruodžio 12 ir 19 d. bei 2014 m. sausio 3 d. sutartines dainuoti mokys Daiva Vyčinienė.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė