Revoliucija Ukrainoje. Gruodžio 3 d. įvykiai (nuotraukos, video, tiesioginės transliacijos) (2)

Demonstracija prie Ukrainos Aukščiausiosios Rados | EPA nuotr.

Demonstracija prie Ukrainos Aukščiausiosios Rados | EPA nuotr.

Gruodžio 3 d. prieš Ukrainos valdžios atsisakymą pasirašyti Asociacijos sutartį su ES protestuojantys demonstrantai susirinko prie milicijos ir kariškių uoliai iš visų pusių saugomos Ukrainos Aukščiausioios Rados (AR) kuri opozicijos reikalavimu turėtų svarstyti vyriausybės atstatydinimą. Nuo 3-jų iki 5-ių tūkstančių mitinguotojų.

Prasidėjus AR posėdžiui dėl nepasitikėjimo vyriausybe, tūkstančiai mitinguotojų ėmė skanduoti  „Revoliucija!“.

Marinskio parke prieš AR vyksta valdžios surengtas mitingas palaikantis valdančią regionų partiją ir prezidentą Viktorą Janukovyčių. Jame dalyvauja keli šimtai žmonių.

10 val. plenariniame AR posėdyje užsiregistravo 411 liaudies deputatų.

10:33 val. AR opozicinės frakcijos UDAR („Smūgis“) vadovas Vitalijus Kličko pareikalavo patraukti atsakomybėn visą VRM vadovybę, kuri leido susidoroti su taikia demonstracija lapkričio 30 d. Savo ruožtu valdančios Regionų partijos nariai pareikalavo ištirti atvejus kai demonstrantai užėmė administracinius pastatus Kijeve.

11 val. opozicija pareikalauja, kad į Radą būtų iškviesta vyriausybė: „Pagal įstatymus čia turėtų dalyvauti nusikaltėlis Azarovas, nusikaltėlis Zacharčenko ir kiti, kurie davė nurodymus mušti mūsų vaikus“, – AR posėdyje pareiškė„Batkivščina“ („Tėvynė“) frakcijos vadovas Arsenijus Jaceniukas.

AR nusprendė pasikviesti premjerą Mykolą Azarovą ir vyriausybės narius klausimo dėl ministrų kabineto atsakomybės svarstymui 12 val.Tokiam pasiūlymui balsavimu pritarė 368 deputatai.

Gruodžio 2 d.  opozicija reikalavo pradėti baudžiamąjį bylą Vidaus reikalų ministrui Vitalijui Zacharčenkai, už jėgos panaudojimą vaikant protestus gruodžio 1 dieną.

„Mes reikalaujame vyriausybės, prezidento atsistatydinimo ir vidaus reikalų ministro pasodinimo … Tie, kas nepalaikys atsistatydinimo, taip pat bus atsakingi už vaikų sumušimą“, – iš AR tribūnos sakė A.Jaceniukas.  Jis taip pat sakė, kad jeigu AR dauguma nebalsuos už N.Azarovo atstatydinimą, tai opozicija eis vyriausybės atstatydinimo ir pirmalaikių prezidento rinkimų reikalauti iš V.Janukovyčiaus.

„Reikalauju vyriausybės atsistatydinimo, taip pat – visos Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vadovybės patraukimo baudžiamojon atsakomybėn“, – kreipdamasis į Radą sakė partijos UDAR („Smūgis“) lyderis V.Klyčko.

Apie 13 val. AR tribūnoje pasisakė premjeras N.Azarovas. Jis atsiprašė už teisėtvarkos institucijų veiksmus, kuometgruodžio 1 d. buvo jėga išvaikyti ir sumušti demonstrantai.

Aukščiausioji Rada nepriėmė sprendimo dėl vyriausybės atstatydinimo.

Ir nors už vyriausybės atstatydinimą balsavimu pasisakė 186 AR nariai, tačiau vyriausybės atstatydinimui reikėjo mažiausiai 226 balsų.

Už vyriausybės atstatydinimą balsavo: 1 – Regionų frakcijos narys, 90 – „Batkivščina“ („Tėvynė“) frakcijos narių, 42 – UDAR frakcijos nariai, 36 – „Svoboda“ („Laisvė“) frakcijos nariai, 17 – nepriklausančių jokiai frakcijai. Komunistai balsavime nedalyvavo.

Trumpi vaizdo įrašai iš Rados:

httpv://youtu.be/P8tBP-adY70

httpv://youtu.be/UheIYh9ZTVc

Po balsavimo mitinguotojai Rados prieigose ėmė skanduoti: „Gėda!“ ir „Šalyn Valdžią!“

Po nesėkmingo bandymo atstatydinti vyriausybę Aukščiausioje Radoje, opozicija daugiatūkstantinį mitingą nuo Rados pastato nukreipė atgal į Laisvės aikštę (Maidaną).

Papildyta:

Protestuotojų eisena pasekusi Prezidentūrą apsupo ją iš visų pusių. Piketo tikslas – priversti V.Janukovyčių atstatydinti premjerą Mykolą Azarovą ir jo vyriausybę, o taip pat pasiekti, kad būtų nubausti visi smurtautojai prieš taikius demonstrantus ir žurnalistus.

Milicija išdavė žiniasklaidos atstovams specialias ryškiai geltonas liemenes, kad juos būtų galima skirti demonstrantų minioje.

Apie 17 val. prie prezidentūros jau susirinko apie 8 000 piketuotojų, tačiau žmonės dar plūdo toliau.

Batkivščina“ („Tėvynė“) partijos vadovas A.Jaceniukas pareiškė, kad valdžia ruošia susidorojimą su demonstrantais bandydama kurti pilietinio susidūrimo planą, tai yra ketina pasiųsti rieš demonstrantus civilius smogikus ginkluotus peiliais ir specialiomis priemonėmis…

Piketuotojai prie prezidentūros ketina likti ir nakčiai. Apie 17:30 val. gatvėse šalia prezidentūros gali būti iki 10 000 piketuotojų.

Lenkijos seimas pareiškė palaikantis ukrainiečių siekius padaryti savo šalį pilnateise ES nare.

21 val. buvo pranešta, kad šalys NATO narės pamerkė jėgos panaudojimą prieš taikius demonstrantus. Taip pat buvo perskaitytas Lietuvos Respublikos Seimo kreipimasi.

Lietuvos Seimas pakvietė Ukrainos valdžios institucijas tikrajam dialogui su opozicija ir pilietinės visuomenės atstovais, beu paragino „nesiimti jokios prievartos prieš taikius demonstrantus, užtikrinant  pagarbą žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinės valstybės principui“, taip pat  paragino „išaiškinti jėgos panaudojimo prieš taikius demonstrantus kaltininkus ir tinkamai įvertinti“. Tuo pačiu Seimas pakvietė  „nedelsiant surengti  Lietuvos Respublikos Seimo, Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėjos sesiją Vilniuje, siekiant aptarti susidariusią padėtį“.

Iš Europos Sąjungos (ES) atėjo žinia, kad jokia delegacija iš Ukrainos į ES neatvažiuoja ir, kad ES yra pasirengusi svarstyti įvairius sutarties dėl asociacijos su ES aspektus, tačiau nežada iš naujo pradėti derybų dėl sutarties teksto. ES dar kartą pabrėžė, kad asociacijos sutartis su ES yra dviejų šalių tarpusavio reikalas ir trečios šalies – Rusijos įtraukimas į derybas yra nepriimtinas.

Prieš vidurnaktį buvo pranešta, kad Generalinis prokuroras Viktoras Pšonka pareiškė, jog opozicijos demonstrantų įsikūrimas Kijevo miesto administracijos (KMA) pastate, tai yra merijoje, ir Profsąjungų rūmuose – tai valstybinių įstaigų užėmimas. Priminė, kad už tokius veiksmus gresia baudžiamoji atsakomybė.

***

Primename, kad neramumai Kijeve ir visoje Ukrainoje įsiplieskė po to kai lapkričio 21 d. Ukrainos Vyriausybė oficialiai pristabdė Ukrainos eurointegracijos vyksmą. Į lapkričio 24 d. Kijeve vykusią protesto akciją prieš asociacijos sutarties su ES pasirašymo nutraukimą susirinko apie 100 000 protestuotojų. Nenutrūkstamos protesto akcijos tęsiasi kasdien.  O kai gruodžio 1 d. paryčiais sukarinti „Berkut“ milicijos daliniai grubiai išvaikė taikius protestuotojus praliedami kraują į protesto akcijas Kijeve išėjo apie 500 000 demonstrantų.

Tiesioginė Radio Svoboda transliacija iš pagrindinių įvykių vietų:

Tiesioginė transliacija iš Kijevo Laisvės aikštės (Maidano):

„5 kanalo“ TV tiesioginė transliacija:

Tiesioginė transliacija iš Kijevo miesto administracijos (KMA) pastato vidaus ir kitų įvykių vietų:

Naujai įkurto internetinio visuomeninio transliuotojo Hromadske.tv nereguliarios tiesioginės transliacijos iš įvairių Kijevo vietų:

Kategorijos: Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė