Referendumas dėl žemės pardavimo – ne emocija, o stiprėjanti Lietuvos pozicija ES (26)

Andrejus Stančikas

Andrejus Stančikas

Gruodžio 2 dieną Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai išplatino pranešimą, reaguodami į tai, kad Referendumo rengėjams pavyko surinkti virš 300 tūkst. piliečių parašų.

Panašu, kad Lietuvoje vyks referendumas, kurį inicijavo piliečiai, pasinaudoję Konstitucijoje numatyta referendumų iniciatyvos teise ir surinkę daugiau nei 300 tūkstančių parašų. Tai istorinis pilietinės visuomenės laimėjimas, artinantis mūsų šalį prie aukštų Vakarų Europos demokratijos standartų ir tikrosios politinių idėjų įvairovės.

Iš karto po surinktų parašų skaičiaus paskelbimo pasirodė raginimai atsiimti parašus, gąsdinimai, kad Europos sąjunga nubaus Lietuvą už stojimo sutarties nesilaikymą jei referendumas vis dėlto įvyks. Šios politiškai angažuotos spekuliacijos turi būti paneigtos.

Anot Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdybos pirmininko Ignalinos mero Bronio Ropės, Lietuvos stojimas į Europos sąjungą vyko pagal sutartį, kurioje numatyta aiški juridinė jos keitimo galimybė. Referendumą inicijavę žmonės neragina išstoti iš Europos Sąjungos, jie taip pat nesiūlo Lietuvai nesilaikyti tarptautinių įsipareigojimų.

Referendumui pateiktas kokybiškas Konstitucijos keitimo projektas, kuris atitinka bendras

tendencijas Rytų Europoje ir siūlo teisinį kelią politinei problemai spręsti. Vengrija, Latvija, Bulgarija ir kitos šalys šiuo metu taip pat teikia Europos Sąjungai savo argumentus, kodėl žemės rinkos liberalizavimas turi būti stabdomas Rytų Europoje. Vengrijoje einama Konstitucijos keitimo keliu, Bulgarijoje tobulinami įstatymai ir t.t. Tačiau galingos ES šalys nepradės nagrinėti šio klausimo, kol nebus suformuota rimta derybinė pozicija. Neigiamas sprendimas dėl žemės pardavimo užsieniečiams referendume – pats rimčiausiai argumentas būsimose sunkiose derybose su Europos komisija ir ES šalių senbuvių vadovais.

Juridinė referendumo problema yra ne pačios ES stojimo sutarties keitimas, o politinė

Bronis Ropė | asmeninio archyvo nuotr.

Bronis Ropė | asmeninio archyvo nuotr.

valia ir pagrindas tokiam keitimui. Politinę valią tikėtina, kad suformuos sėkmingas referendumas, o pagrindas pakeitimui egzistuoja objektyviai dėl pačios ES sprendimo nesilaikyti susitarimų su Lietuva. Juk ES nesilaiko savo įsipareigojimo suvienodinti išmokas Europos žemdirbiams, tuo tarpu mūsų šalies eksportas tiesiogiai priklauso nuo Lietuvos žemdirbių konkurencingumo.

Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Andrejus Stančikas mano, kad egzistuoja ir kiti argumentai atidėti sprendimą atverti savo žemės rinką užsienio kompanijoms.

„Pažiūrėkime į Rytų Europos žemės rinkos situaciją. Stojant į ES nebuvo įmanoma tiksliai numatyti visų rinkos tendencijų. Šiandien matome, kad žemės ūkio paskirties žemės kaina Rytų Europoje skiriasi nuo ES senbuvių ne procentais, o kartais. Dešimtys tūkstančių Lietuvos ūkių praras bet kokias konkuravimo galimybes, jei nuo gegužės visi apribojimai užsieniečiams išnyks. Aš kalbu ne apie stambius žemvaldžius, o kooperatyvuose dirbančius smulkius ir vidutinius ūkininkus. Mūsų ūkininkui žemė – tai gamybos priemonė, tuo tarpu užsienio korporacijoms tai tik nekilnojamas turtas.“ – kalbėjo Andrejus Stančikas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

26 komentarai

 1. Leonas M:

  Pritariu. Ramus, protingas straipsnis. Referendumas labai reikalingas ir Seimas privalėtų pats jį paskelbti. Tautos valia yra aukščiau visko. Būtina užkirsti kelią viokiom spekuliacijom žeme. Ypač jau dabar, kad prisigrobę juridiniai asmenys negalėtų be kokių 5 ar 7 metų jos parduoti. Labai reikia riboti žemės pardavimo plotus, dažnumus. Kiekvienu atveju turi įrodyti, kad ji tikrai eilę metų bus naudojama labai racionaliai ir pagal paskirtį. Lietuvos žemė yra pagrindinis mūsų turtas, tad jos pardavimas užsieniečiams gręsia konstitucinio Lietuvos vientisumo pažeidimu, didelės tikimybės, kad tada ji netarnautų lietuvių tautos gerovei. Labai sunkiai būtų galima sukontroliuoti teršimo laipsnį ne tik trąšomis, chemikalais, bet ir genetiškai modifikuotų augalų auginimą, svetimų augalų invaziją. Juk jau kankinamės su sibrietiškai barščiais, ne mažiau galėtų atsirasti iš Pietų Amerikos, Afrikos ir pan. Kol lietuviai išsaugos savo žemę, švarų dirvožemį ir švarius vandenis bei švarų orą, tolei turės galimybę gyventi tikroje, istorinėje Tėvynėje. Jau dabar, vokiečiai supirko bene penkis Lietuvos durpynus ir mes mokame už maišelį savų durpių po 20 litų. Varganos mūsų naudingos iškasenos, bet ir tos per aplaidžias, nutautėjusias vyriausybes pusvelčiui išvežamos iš Lietuvos. Žemės tai neišveš, tik lietuviams vietos joje nebeliks. Na, gal padarys kokį rezervatą Žemitijoje, Dzūkijoje, kur kokie smėlynai, pelkės. Taigi, broliai lietuviai, ginkime savo žemę, ginkime kol galime, nors referendumo ginklu. Vėliau kitokių ginklų jau neturėsime.

  • medus, Vilniaus universitetas:):

   Geros mintys, Leonai. Tik “pamiršote” paminėti, kad toks atėjūnų žemgrobių ir tikslas – paversti Lietuva chemikalų dykyne, neturinčia geriamo vandens, su auginamu gmo augalais, kur lietuvis galės iš svetimos malonės džiaugtis atėjęs į kaiulių fermos lažą, gal blogiau. Argi ne puiku?
   Esame teisingame kelyje – taip ir toliau – todėl ir panikuoja oligarchų klanas, todėl ir skamba hienų chorai komentaruose. O mes – ramiai, žinom ko siekiam ir kodėl siekiam ir kad esame teisūs. Tuoj čia sulėks samdytų šuniukų armija šaukti apie visas tautos sunaikinimo “gėrybes” – tegu, nekreipkime dėmesio – šaukia, nes bijo. O viskas labai paprasta – bus referendumas ir pasisakys visa tauta – tada ir žinosime. Gero vakaro.

  • kodėl:

   Gebiamas signatare, kodėl su kolegomis neapsijungiate ir aktyviai neprisidedate prie iniciatyvų, prie gerb. Vaišvilos iniciatyvų, pareiškimų ir reikalavimų valdžiai (ne vien referendumo klausimas)? Ką veikia ir kodėl miega Signatarų klubas? Ar jau ten – dauguma Tautos išdavikų ir tylių Lietuvos pardavėjų randasi?

 2. Studentas:

  Po tokiį rezultatų ir jei šitie veikėjai nugalėtų referendume, mums kelias vina kryptimi – į kokią angliją. Tapšnokit, žemgrobiai ir nacionalistai! Patys būdami penisininkai galėsit save išlaikyti!

  Tik emigracija. Vienareikšmiai – tik emigracija!

 3. lyvis:

  “Referendumas dėl žemės pardavimo – ne emocija, o stiprėjanti Lietuvos pozicija ES” Ne Lietuvos pozicija o stribų pozicija. Pasirodo kai norima galima surinkti 300 tūkst parašų. Dabar turite išmesti reikalavimą 100 tūkst parašų nes tai stribų pasalūniškos užmačios. lyvis

 4. tampax'as:

  Nesidžiaukit: Vaigauckas moka išbraukyti parašus, taip kad jų liks mažiau negu 300 tūkst. Atidirbtos technologijos… Pranciškau Šliužai, gali ir toliau likti Kaišiadoryse (su jumoru “Dviračio šou”)…

 5. Dar vienas argumentas:

  Užsieniečiai, įgyję žemę Lietuvoje gaus ES išmokas ne tokio dydžio, kokias gauna lietuvos piliečiai, o tokias, kokias gauna jie savo šalyje.Lietuvos žemė būtų įtraukiama į pvz.Vokietijos žemės kadastrą ir išmokas gautų kaip pirkėjo šalyje pvz.Vokietijoje arba-dvigubą-kaip Vokietijoje ir Lietuvoje.Tai yra esminė priežastis, dėl ko turi priešintis žemės pardavimui ir egzistuojančiai išmokų tvarkai mūsų Žemės ūkio rūmai ir žemdirbiai, nes pažeidžiama konkurencijos lygybės sąlyga
  Aldona Jankevičienė , advokatė

  • Prašalaitis:

   Visiškai teisingai. Tai antras Lietuvos žmonių apiplėšimas stambiu mastu po laisvarinkinių 90-ųjų prichvatizacijų. Buvo repeticijos – zondavimai – žmonių pulso čiupinėjimai Snoro ir Ūkio būdu. Protestai aktyviai vyko prie monitorių, ir viskas greit baigėsi. Visa žmonių nelaimė tiek Lietuvoje, tiek es valstybėse – tai nežaboti valdžiažmogių apetitai, dėl kurių atimami būtini visuomenei išgyventi produktai. Agituojantys prieš referendumą, liberalūs fundamentalistai gavo per skaudamą vietą, o skaudama jų vieta – tai jų kišenė. Vadinasi, kova bus nuožmi. Jie savo lengvai nepaleis. Žvėrių ir apetitas žvėriškas. Norėčiau paklausti žinančių – ar mažos išmokos susiję su žemės derlingumu?

 6. Kažin:

  Najau, advokate, ar ne visiškas nusišnekėjimas…
  Lietuvos ūkio subjektams lygiai galioja Lietuvos įstatymai, žemės ūkyje, kaip ir kitose ūkio srityse diskriminavimo negali būti.

 7. Pažiurejus į Europos žemelapį,kurį naudojasi biologai matyti,kad viena iš švariausių žemių yra Lietuva,todel Vakariečiai puole ją pirkti,klastodami žemes įsigijimo dokumentus,o kaip prokoratūra užsiemusi kitais reikalais nera kam jų pastatyti į vietą,be to galvota ,kad ateinantį pavasarį gales žemes valdas persirašyti ant tikrų šeimininkų,todel menkai mokedami daug žemes prisipirko.Visi žemes ūkio produktai pagaminti ,išauginti Lietuvos žemeje bus aukso kainos,nes chemizuotas ,modernizuotas GMO ūkis manoma ,kad atneše dideles nelaimes,nes Skandinavijoje daug vyrų tapo nevaisingi ,tai neapsakoma skriauda šeimoms.Daug valkatų,girtuoklių,nevykelių atgave senelių,tevų žemes pardave,o pinigus pragere,kiti tekini bego priduoti snorui,ūkio bankams, mat buvo suvilioti didelemis palūkanomis kaip suneše pinigą,pinigai buvo pavogti.Tevas mirdamas perspejo :sunau nevarstik banko durų.

 8. Dalė:

  Pažiūrejus į Europos žemėlapį, taipogi matome, kad Lietuva – ne tokia jau didelė. Ką čia pardavinėti, kad tos mūsų žemės ir taip nedaug. Bepigu didžiosioms Europos valstybėms 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė