Šviesos trūkumas gali sutrikdyti sveikatą (0)

R.Pakerio nuotr.

R.Pakerio nuotr.

Natūralus ir dirbtinis apšvietimas yra labai svarbus, kad ne tik akys, vienas svarbiausių jutimo organų, patirtų kuo mažiau streso, bet ir visas žmogaus organizmas.

Natūrali šviesa žmogui suteikia gyvybingumo, pakelia nuotaiką. Jos trūkumas sutrikdo emocinę pusiausvyrą, todėl nemaža dalis Lietuvos gyventojų vėlyvą rudenį ir žiemą kenčia dėl sezoninio emocinio sutrikimo, juos apima depresinė nuotaika. Natūralaus apšvietimo stoka rudens – žiemos periodu sąlygoja pablogėjusią žmonių savijautą, galvos skausmų atsiradimą. Gavus per mažai šviesos, mūsų medžiagų apykaitai ir sveikatos sistemai trūksta energijos, todėl pradedame sirguliuoti,  jausti apatiją.

Galingiausias natūralus šviesos šaltinis – saulė. Saulės šviesa yra vienintelis natūralus vitamino D šaltinis. Jos spinduliai žudo ligų sukėlėjus, virusus ir bakterijas, veikia žmonių sveikatą ir savijautą. Patalpų natūralus apšvietimas priklauso nuo lauke esančios augmenijos. Medžiai, vijokliai labai sumažina šviesos srautą, tai ypač jaučiama pirmame namo aukšte. Natūrali šviesa yra naudinga žmogui. Tačiau per daug saulės ir jos atspindžių žmogui taip pat žalingi, patalpose tai turi būti reguliuojama. Norint sumažinti akinimą nuo langų, reikia pasirūpinti tinkamomis žaliuzėmis, užuolaidomis ir deramai jas pritaikyti.

Dirbtinė šviesa – tai lyg natūralios saulės šviesos simbolis, ypač tamsiuoju metų laiku. Dirbtinis apšvietimas svarbus ne tik mūsų regėjimui, jis reikalingas žmogaus smegenų veiklai, įtakoja mūsų būseną, savijautą tam tikroje situacijoje ar tam tikros veiklos metu. Netinkamas apšvietimas gali padidinti buitinį traumatizmą, akių nuovargį, įtampą.

Apšvietimui keliami šie reikalavimai: pakankamas šviesos kiekis, tolygus darbo vietos apšvietimas, apšvietimo kontrasto pusiausvyra, tinkamas šviesos atspalvis, šviestuvai neturi mirgėti. Patalpose turi būti įvairių šviesos šaltinių, kuriais galima sukurti jaukią aplinką. Be bendro apšvietimo, būtinas ir vietinis šviesos šaltinis. Rašymui ir skaitymui reikėtų maždaug 300 liuksų, bendram kambario apšvietimui – 50–75 liuksų, virtuvei – apie 100 liuksų, pagalbinėms patalpoms – 20–50 liuksų. Kiekviena buto patalpa turi būti apšviečiama skirtingai, derinant vietinį ir bendrą apšvietimą.

Darbo vietoje svarbus ne šviestuvų skaičius, o jų kokybė. Taip pat apšvietimo poreikis priklauso nuo atliekamo darbo. Nuo kokybiško ir tinkamai suprojektuoto apšvietimo tiesiogiai priklauso komfortiška darbo vieta bei darbo produktyvumas. Regimojo darbingumo pagerinimas tiesiogiai veikia darbo kokybę – atliekama daugiau darbų, mažiau padaroma klaidų. Po darbo dienos netinkamai apšviestose patalpose regėjimas laikinai gali pablogėti net iki 30 procentų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė